Prémiová řada Magic patřila vždy k tomu nejlepšímu. Ačkoli je to nejnižší model řady, po straně designu se jedná hezký kousek. Dobře odladěný telefon s vynikajícím displejem má jedinou vadu – fotomodul, který by od designu po hardware mohl být lepší. A co zbytek?
Design telefonu a příslušenství
Design telefonu Honor Magic 6 Lite elegantně kombinuje moderní vzhled s praktičností. S rozměry 163,6 × 75,5 × 7,98 mm a hmotností přibližně 185 gramů je telefon příjemně kompaktní a lehký. Zaoblené boky a tenký profil zajišťují pohodlné držení, zatímco matně perleťová úprava skleněných zad skvěle maskuje otisky prstů a dodává zařízení luxusní nádech. Rámečky jsou sice plastové, ale na první pohled tak nevypadají a šetří váhu zařízení.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Kruhový fotomodul na zadní straně, připomínající ostřící kroužek klasických fotoaparátů, hostí 3 fotoaparáty a přisvětlovací diodu. Integrovaná optická čtečka otisků prstů v displeji je umístěna nízko, ale její rychlost a spolehlivost jsou bezchybné. Balení je ořezané na minimum, obsahující pouze napájecí kabel bez nabíječky. Tentokrát nečekejte ani žádný kryt. Celkově je krabička jen velikosti telefonu.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Foto a video
Kruhový fotomodul skrývá 3 fotoaparáty a jednu jednobarevnou přisvětlovací diodu. Hlavní fotoaparát má rozlišení 108Mpx se světelností f/1.75, který zároveň má nabízet 3násobné digitální přiblížení bez ztráty kvality. Dále je tu ultra-širokoúhlý fotoaparát s 5 megapixely a f/2.2 a nakonec 2Mpx (f/2.4) makro kamera. Chápu, že 2Mpx makro je levnější, než fotoaparát s delším ohniskem a je tu prakticky jen do počtu, ale opravdu tolik lidí dělá makro snímky? Napište nám do komentářů.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Optickou stabilizaci nikde nehledejte, automatické ostření je jen u hlavního snímače, ostatní fotoaparáty mají fixní vzdálenost, která je u makro fotoaparátu 4 cm. Fotografie z makro fotoaparátu jsou, jak to jen říct, jako ze starého tlačítkového telefonu. K tomu zubatý design prstence v některých případech vrhá odlesky do objektivu, které se na fotkách projeví jako tečkovaný oblouk. A to nemluvím o tom, jak dobře se s mobilním telefonem zaostřuje s fixní vzdáleností na makro fotografii.
Ultra-širokoúhlý, širokoúhlý fotoaparát a 3násobné digitální přiblížení. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Ultra-širokoúhlý fotoaparát postrádá téměř všechny detaily, je patrná silná komprese a barvy jsou do jakéhosi studeného tónu, skoro spíše šedého. Hlavní fotoaparát je jediný použitelný. Je také jediný, který lze použít pro focení v režimu Noc. Nabízí až 3násobné digitální „bezztrátové“ přiblížení a dobré podání barev, jen občas se trochu slévají drobné detaily.
Makro moc použitelné není. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Co se týče videa, v žádném z režimů nelze při natáčení přepínat mezi objektivy. Lze využít jen digitální přiblížení. V nabídce jsou režimy 1080p při 60 FPS a 4K s 30 snímky za sekundu. Všem ale opět chybí to nejdůležitější – stabilizace. Není zde ani základní digitální stabilizace. Videa jsou tak roztřesená a nemyslím si, že úplně dobře použitelná.
Displej
Honor Magic 6 Lite má displej s úhlopříčkou 6,78″. Jedná se o AMOLED s obnovovací frekvencí až 120 Hz, rozlišením 2652 × 1200 pixelů, které udává jemnost 429 ppi a špičkovým jasem až 1200 nitů. Honor se chlubí technologií 360 anti-drop, která má za cíl lépe ochránit displej při pádech telefonu. Docíleno by toho mělo být úpravou rozmístění některých komponent a speciální absorpční pórovitý materiál po obvodu displeje.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
V displeji je umístěna optická čtečka prstů, která je asi centimetr a půl na spodní hranou. Osobně ji mám radši výše a toto místo mi dlouhodobě nepřijde zcela komfortní. Co se týče rychlosti a přesnosti, tak na poměry optických čteček je velmi rychlá. Nahoře uprostřed displeje se nachází 16Mpx selfie.
Díky AMOLED displeji lze používat Allways-on displej, který stále zobrazuje čas a některé další informace. Celkově jde o skvělý displej, na který se krásně dívá. Z výroby je již opatřen základní ochranou fólií proti poškrábání.
Výkon, baterie, zvuk
O výkon se stará procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1, který má 4 výkonná jádra Cortex-A78 s frekvencí 2,2 GHz a 4 úspornější jádra Cortex-A55 s frekvencí 1,8 GHz, to vše vyráběné 4nm procesem. Ten doplňuje 8 GB operační paměti LPDDR5, která je doplněna o dalších 8 GB virtuální operační paměti, což je vyčleněný prostor na interním úložišti, kam se v případě zaplnění 8 GB operační paměti mohou některá data přesunout. Bohužel jsem nenašel možnost vypnutí této funkce, což většina výrobců nabízí. O úspornosti čipsetu hovoří i fakt, že zařízení se téměř vůbec nezahřívá ani při intenzivní zátěži.
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Data můžete uložit na 256GB vnitřní úložiště, které nelze nijak rozšířit. Slot je zde pouze na dvě nano-SIM karty bez možnosti volby mezi SIM a SD kartou. Úložiště tak nelze rozšířit.
Baterie telefonu Honor Magic 6 Lite je jedním z jeho hlavních lákadel. V Česku prodávaná verze bude mít kapacitu 5300 mAh, avšak snad nějakým nedopatřením byly rozeslány na recenze telefony s baterií o kapacitě 5800 mAh (údajně určené pro mimoevropský trh). Náš testovaný model tak nabízí vynikající výdrž, přičemž telefon vydrží dva dny na jedno nabití i při běžném používání a ještě 15 % baterie zbylo. Prodejní verze s nižší kapacitou baterie by ale stále mohla vydržet 2 dny. Bohužel však toto nejsem schopen z vlastních zkušeností doložit, jelikož jsem tuto skutečnost zjistil po dotestování a při psaní recenze. V obou případech však lze nabíjet výkonem až 35 W, ale nabíječku si musíte sehnat sami nebo použít některou ze stávajících.
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Hlasitost reproduktoru je opravdu vysoká, avšak nachází se zde pouze jeden na spodní hraně, žádné stereo tak nečekejte. Na běžné shlédnutí seriálů nebo zpráv však dostačuje.
Telefon podporuje polohové služby GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo, WiFi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.1, NFC a samozřejmě síť 5G. USB-C konektor je verze 2.0.
Systém
Operační systém MagicOS 7.2 je postavený na Androidu 13 s Google službami. Nadstavba Androidu od Honoru je velmi konzervativní a posledních letech neprošla nějakou zásadní změnou, což ocení věrní zákazníci, kteří jsou zvyklí na prostředí z nějakého předchozího modelu. Nadstavba je jednoduchá, nijak náročná, hezky odladěná a plynulá. Co se softwarové podpory týče, Honor Magic 6 Lite nabídne 2 následující verze Androidu a 3 roky bezpečnostních aktualizací. V době, kdy je dostupný Android 14 to však znamená, že zařízení skončí na Androidu 15.
Ze systémových aplikací se od Google používají Zprávy. Kontakty a telefonní aplikace jsou vlastní od Honoru.
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Telefony od Honoru jsou jedněmi z těch, které mají lepší podporu propojení s Windows. Aplikace Propojení s telefonem ve Windows 10 a 11 tak oproti většině ostatních výrobců nabízí i klonování obrazovky telefonu na počítači a její ovládání z počítače.
Honor nabízí opravdu hodně témat pro Always-on displej a další je možné si stáhnout. Nenabízí mnoho nastavení, ale alespoň zobrazují více než 3 ikony aplikací s oznámením.
Závěr, cena a dostupnost
Honor Magic 6 Lite již je možné koupit za cenu 9 790 Kč. Do začátku prodeje navíc jde s nabídkou, kdy k němu dostanete zdarma ještě telefon druhý, Honor X7, v ceně 3 390 Kč. To už je poměrně lákavá nabídka, ale za plnou cenu se zatím nejedná o dobrou koupi. Co je ale lepší, že se na náš trh dostal konečně telefon v oranžové barvě s koženkovými zády. Taková vídáme spíše u vlajkových lodí, které se na náš trh málokdy dostanou. Tato varianta bývá velmi příjemná do ruky a není okoukaná.
Pokud bych měl telefon zhodnotit, tak jde na první pohled o pohledný prémiový kousek. Vývojáři vyladili jak systém, tak výpočetní hardware, který funguje naprosto skvěle. Na displej se krásně kouká, telefon se dobře drží díky své lehkosti a zaobleným hranám. Baterie by měla zvládnout celé 2 dny provozu, což také není standardem.
Pak ale začnete fotit a natáčet videa a když se na ně později podíváte myslíte si, že jsou z jiného telefonu, nějakého levného, základního modelu. To je největší slabinou. Kdyby zde byla alespoň elektronická stabilizace obrazu videa, už by bylo použitelné. Makro fotoaparát je něco, co bych v mobilech zakázal a ušetřil na lepší ostatní fotoaparáty.
Honor Magic 6 Lite
-
Design a zpracování - 75%
75%
-
Systém - 94%
94%
-
Výkon a provozní vlastnosti - 89%
89%
-
Výdrž baterie a nabíjení - 83%
83%
-
Výbava - 65%
65%
-
Foto a video - 40%
40%
Hodnocení
Na první pohled prémiově vypadající telefon. Ještě když s ním budete pracovat, nenabydete dojmu, že by se jednalo o špatný, slabý telefon. Vše krásně funguje, je plynulé, bez záseků, nepřehřívá se a vydrží plné dva dny používání. Ale nechtějte po něm jakékoliv fotky či video. Tady silně ztrácí i na levnější modely.
Klady
- Výdrž baterie
- Plynulost a optimalizace systému
- Displej
- Zpracování
- Je lehký a dobře se drží
Zápory
- Foto a video
- Stereo reproduktory
- Žádný kryt v balení (skleněná záda kloužou)
- Žádná voděodolnost
- Cena