Nabíjení telefonu na dálku funguje vzduchem i na několik metrů

Technologie bezdrátového nabíjení s dosahem několika metrů je doslova na dosah ruky. Xiaomi představilo technologii Mi Air Charge, která dokáže nabíjet několik zařízení až do 5 W pro každé. Problémem prý nejsou ani fyzické překážky.

Technologie bezdrátového nabíjení by brzy nemusela mít podobu nabíjecích podložek, na kterých musí být zařízení položené. S bezdrátovým přenosem energie úspěšně experimentoval už vynálezce Nikola Tesla. Jeho snem byl bezdrátový přenos elektřiny po celé planetě. K tomu máme zatím daleko, ale představená technologie Xiaomi slibuje mnohými vysněné bezdrátové nabíjení do domácnosti.

Obrázek: Nabíjení telefonu na dálku funguje vzduchem i na několik metrů

Bezdrátově napájené mobily, žárovky, lampy i další prvky chytré domácnosti

Na vzdálenost několika metrů dokáže Mi Air Charge nabíjet chytré náramky, tablety, chytré telefony i další zařízení. Cílem je plně bezdrátová domácnost. Představte si např. lampu, kterou byste mohli bez kabelů umístit kamkoliv v místnosti. Stejně tak reproduktory a další zařízení. Už žádné kabely a nutnost integrovat do bezdrátových zařízení velkokapacitní baterie.

Jak probíhá bezdrátový přenos energie?

Nabíjecí stanice na první pohled vypadá jako čistička vzduchu či klimatizace. Zaměření zařízení probíhá za využití 5 antén, které dokáží přesně detekovat pozici zařízení v prostoru. Přenos energie probíhá směrově díky 144 anténám vysílajícím na úrovni milimetrových vln.

Obrázek: Nabíjení telefonu na dálku funguje vzduchem i na několik metrů

Na straně přenosného zařízení je samozřejmě zapotřebí příslušný přijímač. Miniaturní přijímač s integrovaným vysílačem signálu pro zaměření se má podle tvůrců bez problémů vejít i do chytrých hodinek a náramků. Přijímač se skládá z 14 antén, který dokáže bezdrátově přenášenou energii usměrnit do baterie zařízení.

Dostane se technologie do prodeje?

Podobných technologií jsme mohli v průběhu let vidět řadu. Zatím se však žádná nedočkala masového rozšíření. Xiaomi má za sebou velký ekosystém zařízení chytré domácnosti, který by mohl z nasazení podobné technologie těžit. Ve svém prohlášení firma konkrétní datum neuvedla, zmiňuje však „blízkou budoucnost“.

Aktualizace 15. února 2021

Do prodeje se první zařízení s Xiaomi Mi Air Charge mají dostat nejdříve v příštím roce. Důvodem jsou regulatorní požadavky napříč státy a nutnost testů, které posoudí zdravotní nezávadnost. Minimálně rok si tedy podle mluvčího společnosti počkáme.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Od vynálezu parního stroje k AI za 250 let: Přežijeme zrychlující se AI revoluci?
Konečně telefon, který vydrží: Realme GT 7 zvládne bez nabíjení tři dny (první dojmy)
Obrázek: AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat