Lunární mise SLIM Japonské národní kosmické agentury míří ke svému vrcholu. Pokud se sondě podaří o víkendu přistát na povrchu Měsíce, bude Japonsko po nedávném úspěchu Indie – a naopak neúspěchu Ruska – v pořadí pátým dobyvatelem naší přirozené družice.
Dlouho odkládaná mise Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) realizovaná pod záštitou Japonské národní kosmické agentury (JAXA) se dočkala svého startu 6. září minulého roku. Sonda SLIM byla do kosmu vynesena na nosné raketě H-IIA z kosmodromu Tanegašima, odkud se vydala na cestu k Měsíci, na jehož povrchu plánuje také přistát. Pokud se mise podaří, stane se Japonsko po Spojených státech, Sovětském svazu, Číně a Indii pátou zemí, která úspěšně dopravila svou sondu na měsíční povrch.
Přistání na přesně stanoveném místě
Mise SLIM si s sebou kromě potenciálního překonání významného historického milníku nese ještě jeden odvážný cíl, díky kterému si vysloužila přezdívku moon sniper neboli měsíční ostřelovač. Úkolem sondy totiž bude přistát nanejvýš 100 metrů od předem vytyčené pozice, což je při současném pojetí lunárních misí považováno za téměř chirurgickou přesnost. Podle zástupců JAXA by tak SLIM měla světu ukázat, že při přistání na Měsíci nemusí být cílem splnění úkolu „přistát, kde se dá“, ale spíše „přistát tam, kde chceme“. Jen pro srovnání – indická sonda Čandraján-3 operovala s odhadovanou přistávací plochou 4 × 2,4 kilometru. Výběr vhodného místa pro přistání je přitom značným omezením nejen pro aktuálně plánované lunární mise, ale i pro programy cílící na průzkum vzdálenějších kosmických těles. Potenciální přínos technologií mise SLIM pro další průzkum povrchu Měsíce je tak skutečně markantní.
[SLIM Moon landing: live broadcast Jan. 19, 2024 from 23:00 JST]
A live broadcast during the moon landing operations for the Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) and press conference will be streamed live on the#JAXA YouTube channel #SLIMlivehttps://t.co/5TR5BIS7JW— JAXA(Japan Aerospace Exploration Agency) (@JAXA_en) January 15, 2024
Bude-li mise úspěšná, může být předzvěstí nové éry kosmického průzkumu
Ještě na konci minulého roku, 25. prosince, se sonda SLIM úspěšně dostala na lunární oběžnou dráhu, kde se pohybovala ve proměnlivé vzdálenosti 600 až 4000 kilometrů od povrchu Měsíce. V následujících týdnech pak svou orbitální trajektorii stabilizovala na kruhovou, a aktuálně se připravuje na sestup. Z výšky 600 kilometrů by měla nejprve klesnout na zhruba 15 kilometrů, k čemuž by mělo dojít 19. ledna. Samotný sestup pak bude zahájen s úderem půlnoci z 19. na 20. ledna dle japonského standardního času, což odpovídá naší páteční 16. hodině odpolední.
Ačkoliv je pak hlavním cílem mise demonstrovat nové možnosti přistání na Měsíci, je sonda SLIM vybavená také odlehčenými analytickými nástroji, které bude v případě úspěchu dosednutí na povrch přirozené družice Země možné použít k jejímu dalšímu prozkoumávání. JAXA však chce v první řadě zdůraznit potřebu vyšší přesnosti pro budoucí vědecký výzkum v rámci sluneční soustavy, který bude vyžadovat nejen vysoce výkonná pozorovací zařízení, ale také přísné nároky na samotnou techniku přistávání na nepříliš prozkoumaném terénu.
I appreciate the depth of analysis provided in this article. ❤️