Internetové memy patří mezi nejvýraznější část internetu, sloužící k mnoha různým účelům od politické satiry a humorné obrázky po těžko pochopitelné interní vtípky. Některé jsou známé už i v mainstreamu, jiné zůstávají zaměřeny na úzkou skupinu zasvěcených.
Bojovníci za digitální práva však nyní varují před novým legislativním aktem EU, který upravuje nakládání s autorskými právy. Znamenal by podle nich konec internetu, alespoň takového, jaký známe.
Ochráncům práv se nelíbí konkrétně článek 13, který říká, že online platformy budou ekonomicky postiženy ve chvíli, kdy se u nich najde materiál spadající pod autorské právo. Podle znění směrnice bude „veškerý materiál nahraný na internet monitorován a případně smazán, pokud existuje podobnost s existujícím chráněným autorským materiálem“.
Konec internetu jak jej známe?
Satira sice obvykle pod autorský zákon nespadá, avšak těžko říct, jak si jej bude EU nově vykládat – u nejasně napsaných směrnic evropského kolosu to nikdy není zcela jasné, obdobně jako u GDPR.
Znění legislativy však podle ochránců digitálních práv nahrává tomu výkladu, že by satira nesměla být nahrávána na internet, protože ačkoliv memy samy o sobě patří mezi originální a kreativní tvorbu, jsou ve valné většině odvozeny z autorského materiálu jiných lidí.
Původní obrázky jsou pak často použity bez vědomí autora fotografie nebo bez jeho souhlasu.
Kampaň reaguje na otevřený dopis zaslaný Evropské komisi akademiky na výzkum duševního vlastnictví z celé Evropy, připojily se i významné neziskové organizace typu Electronic Frontier Foundation a 56 dalších. Komise veškerá obvinění důrazně popírá.
Jean–Claude Juncker, socialistický předseda Evropské komise, při představení legislativy v roce 2016 prohlásil, že chce, aby „novináři, nakladatelé a autoři byli za svou práci spravedlivě kompenzováni“.
Po GDPR jde o další zákon EU, který vyvolává celosvětovou pozornost. A jde i o další ránu pro svobodu internetu, jen krátce po anulaci síťové neutrality. Prorokové těžkých časů internetové demokracie měli zřejmě pravdu: svobodu na síti čekají krušné časy. Zrovna dnes, před několika málo hodinami, byla síťová neutralita ve Spojených státech oficiálně zrušena.
Odpor vůči Evropské komise sílí, svobody internetu si lidé váží
Nová směrnice na ochranu autorského práva se bude týkat všeho materiálu, který byl vytvořen kdekoliv, off-line nebo online, ať už byl publikován přes tiskárnu nebo přes odkaz na webu. Podle mluvčí Evropské komise, která o kontroverzní legislativě mluvila s reportérem Sky News, se mají vlivem nové směrnice lidé být schopni uživit pomocí svých kreativních nápadů – tedy zřejmě myšleno i online materiálů typu fotografií, videí nebo memů.
„Modernizace autorského zákona Evropské unie nepoškodí svobodu slova na internetu,“ dodává. Technologický vývoj pak má umožnit, aby se autor přímo dozvěděl, zda je jeho práce online využívána a aby zamezil tomu, že bez jeho vědomí bude obsah vystaven na velkých platformách.
Kontroverzi způsobuje především nejistota, co to bude znamenat pro jedince, kteří se nesnaží memy zpeněžit a pouze je využívají k zábavě své a další lidí; obavy se však týkají celé oblasti duševního vlastnictví v internetovém prostředí.
You’ve been RickRoll’D: legenda světa memů
Pro BBC se vyjádřil Jim Killoc, výkonný ředitel britské skupiny Open Rights Group. „Článek 13 vytvoří režim ‚robo-copyrightu,‘ kde stroje odstraní vše, co identifikují jako porušení autorských práv – a to i přes existující zákony, které zabraňují ‚obecné monitorování‘ uživatelů v zájmu ochrany jejich soukromí.“
Podle Killoca mají také algoritmy problém poznat, co je duplikát určité písničky třeba na YouTube a co je upravená píseň jakožto parodie. Obdobně prý nedokáží rozeznat ani memy.
Jisté je, že úprava autorského zákona, která bude reflektovat digitální éru, je nutná. Zda k tomu EU přistupuje správně nebo ne je již na posouzení odborníků a každého čtenáře. Co si myslíte vy? Komentáře pod článkem jsou vám otevřeny.
Další pitomost související s již tak dost kontroverzním zákonem o autorských právech. Kdybych byl auotrem nějakého díla, tak bych zasáhl jen v případě, kdy by na mém výtvoru někdo chtěl vydělávat.
Nebo me pripravoval o muj vydelek (sireni meho komercniho programu, filmu, pisnicky… zdarma).
Mem a meme jsou dvě úplně rozdílné věci. Doplňte si teorii. A upozorňuju, že žádné vaše arogantní nebo překrucující odpovědi tuto skutečnost nezmění.
Protože naštěstí máme internet i v jeho nejužitečnější podobě a můžeme si to ověřit.
Prosím o zaslání materiálu, který rozdíl mezi pojmem „mem“ a „meme“ v češtině definuje. „Arogantní nebo překrucující odpovědi“ se zřejmě bohužel nedočkáte, ale Váš zdroj by mne zajímal. Dle ÚJC či Wikipedie (která je samozřejmě zdrojem nevěrohodným) je totiž pojem mem a meme volně zaměnitelný, navíc jej v perexu zpřesňuji… Číst více »
Po autogramiádě „gadžo doprdele pal rychlo“ zase další nesmysl který mám bere právo na nezpoplatněnou a neziskovou distribuci zábavy. Socani nepřinesli nikdy nic dobrého, a EU je toho důkazem!
Některé myšlenky a aktivity EU jsou dobré, bohužel úřednický šiml vymýšlí hlouposti ve všech organizacích po světě.
Nojo jistě zase něco berou a hlavně že máme být svobodný národ evropská unie se skládá převážně ze starců a ti jako takoví tomu nerozumí a všechno je hned špatně myslím že nastává čas odstoupit od Evropské unie protože tohle je dle mého názoru moc jak dlouho jim budeme jejich… Číst více »