KOMENTÁŘ: Síťová neutralita zavražděna, američtí operátoři mohou vydírat firmy i zákazníky

Netflix, Mozilla, Twitter a další velké společnosti z celého světa, ale především ze Spojených států, se postavily proti schválenému zrušení zákona o síťové neutralitě. Ten říká, že poskytovatelé internetového připojení – operátoři – nesmí nijak omezovat, blokovat či preferovat různé toky dat. Jinak řečeno: Na Netflix se připojíte stejně rychle jako na Hulu nebo Amazon.

Zatím.

Obrázek: KOMENTÁŘ: Síťová neutralita zavražděna, američtí operátoři mohou vydírat firmy i zákazníky

Co se přesně stalo?

Americká FCC (Federální komunikační komise) v čele s Ajitem Paiem, americkým právníkem s vazbami na Verizon, kde dříve pracoval – a kterážto firma zároveň konec síťové neutrality silně podporovala – odhlasovala konec dva roky starého „net neutrality“ zákona, který hlásal rovnost v rychlosti připojení na webové stránky.

Důležitá součást internetové svobody v roce 2015 nabyla na důležitosti. Comcast si o rok dříve nechal platit od Netflixu za to, že neomezoval svým zákazníkům rychlost připojení do služby. Šlo o nebezpečný precedent, se zpomalováním nebo přímo blokováním webových stránek už navíc dříve koketovaly další operátoři, jmenovitě kupříkladu AT&T.

Konec síťové neutrality ještě může zvrátit americký Kongres nebo Nejvyšší soud; není však pravděpodobné, že se tak stane. Republikáni mají Kongres pod palcem, a právě ti jsou jedněmi z největších podporovatelů konce síťové neutrality, velmi hlasitými odpůrci jsou kupříkladu Ted Cruz nebo Donald Trump mladší.

Obrázek: KOMENTÁŘ: Síťová neutralita zavražděna, američtí operátoři mohou vydírat firmy i zákazníky

Proč by nás to mělo zajímat?

Především proto, že USA jsou kolébkou internetu: to, co si usmyslí operátoři ve Spojených státech se obvykle promítne do většiny zemí světa, a stejně tak právní principy související s využíváním internetu a síťového připojení pronikají mimo Severní Ameriku. Pravda, mnohé totalitněji smýšlející země částečně blokují internetové spojení i tak, avšak USA stále zůstávají demokratickou velmocí: určitým vzorem, byť rozhodně ne bezchybným.

Dále také proto, že poskytovatelé internetového připojení mají nyní v rukách soustředěnu velkou moc. Pravda, lze namítnou, že ji měli již dříve – a to tak skutečně bylo – ale její zneužívání začalo až v posledních letech.

A narovinu: proč by operátoři tolik stáli o zrušení síťové neutrality a aktivně proti ní brojili, když by ji nechtěli využít pro zvýšení svých zisků?

Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, kdo by nechtěl vyšší příjmy? Způsob, jakým mohou operátoři vydělat další finance, je však nyní primitivní a etický přinejmenším sporný. Mají dvě základní možnosti. Buď budou zákazníkům účtovat více peněz za přístup k různým druhům služeb, třeba podle získaných dat o jejich trafficu, anebo, jak se už dělo v roce 2014, začnou po firmách požadovat výpalné za to, že nezpomalí připojení zákazníků operátora ke službám společnosti.

Obzvláště nebezpečný je tento přístup v silně konsolidovaných trzích; a to jsou v případě internetové konektivity skoro všechny.

Síťovou neutralitu může zachránit republikánský Kongres nebo Nejvyšší soud Spojených států amerických. Není to však pravděpodobné

Problémem je i možnost úplného zablokování stránek, po kterém se volá stále častěji – ostatně i u nás, od 1. ledna 2018 musí poskytovatelé připojení blokovat přístup uživatelů k hazardním stránkám, které nezískaly povolení pro působení v ČR. Seznam těchto stránek sestavuje Ministerstvo financí.

Konkrétně tento zákon lze poměrně těžko zneužít a sám o sobě nebezpečný není: rozmnožil-li by se však počet podobných paragrafů o blokování webů, je na stole obrovský problém, který souvisí se samou podstatou svobody projevu a s demokracií jako takovou.

A to je další významný problém se zrušením síťové neutrality: i kdyby operátoři nechtěli na zrušení zákona vydělávat a chtěli nadále udržovat internet rovnoprávným, je tu hrozba možnosti blokování těch stránek, které se nebudou poskytovatelům internetového připojení líbit z hlediska názorového nebo zkrátka proto, že jim mohou konkurovat.

Problém je také jednoduchá eliminace začínající konkurence ze strany IT a jiných gigantů: pokud si firma zaplatí rychlejší, privilegovaný přístup ke svým službám, jak by jí mohl kdokoli konkurovat? Pokud se kupříkladu ke zmiňovanému Netflixu připojíme mnohem dříve a budeme i rychleji stahovat filmy než na konkurenčních platformách – jak by vůbec bylo možné s takovou službou soupeřit? A startupy nebo malé, začínající firmy, které jsou často nositely inovací, prostředky na zaplacení operátorům zkrátka nemají.

Obrázek: KOMENTÁŘ: Síťová neutralita zavražděna, američtí operátoři mohou vydírat firmy i zákazníky

Budoucnost internetu bez síťové neutrality?

Nejasná, ale nijak dramaticky odlišná, alespoň v nejbližších měsících či letech. Operátoři si zkrátka nedovolí hned zneužívat své postavení nějakým viditelným způsobem; zpětná vazba by byla zdrcující a ustát by jí nemusel ani všemocný Verizon, Comcast nebo AT&T.

Změny přijdou postupně, nenápadně, bez oznámení: tu zrychlíme toto, tu požádáme zaplatit za to, že nebudeme limitovat rychlost připojení a tady zablokujeme nelegální hazardní web… a po pár letech třeba tento web, protože sdílí fake news. Tedy domníváme se, že sdíli fake news.

Nebo nejsou?

Internet žil i bez síťové neutrality, a to dlouho a úspěšně. Ale v době, kdy se na svobodu jednotlivce ve jménu jeho ochrany a bezpečí sahá stále častěji byla síťové neutralita příjemným světlým bodem.

Inu, to je u konce. Pokud se nepodaří právníkům a vlivným firmám porazit operátorskou lobby a schválení konce síťové neutrality smést ze stolu, vrátí se americký internet – a to je, přiznejme si, jeho velmi velká část –  o dva roky dozadu.

Můžeme doufat a věřit, že se vlastně nic hrozného nestane. Citujeme-li klasika, největšího génia české historie Járu Cimrmana, který mimo jiné internet vymyslel: „A to je tak to jediné, co s tím můžeme dělat.“

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W