NASA zachytila jedinečný gama záblesk, který by mohl objasnit původ černých děr

Vědcům z NASA se podařilo pokořit další vědecký milník zachycením unikátního gama záblesku, který se podaří pozorovat jednou za století. Tento nový objev by mohl astronomům pomoci vystopovat původ gama záření až ke zrodu černé díry.

Průlomový vesmírný jev byl zachycen 9. října, kdy okolo planety Země prolétnul paprsek vysokoenergetického světla, který na krátkou chvíli oslepil hned několik satelitů NASA. I přes jeho nezměrnou sílu se však astronomům podařilo jeho původ vystopovat. A nestačili se divit.

Po bližším prozkoumání se totiž zjistilo, že se jedná o v pozorovatelné vesmírné obloze poměrně vzácný fenomén v podobě gama záblesku. Tyto záblesky jsou dlouhodobě považovány za zdroje nejjasnějších a nejsilnějších energetických paprsků, jelikož vznikají při vzniku černých děr. I přes relativně krátkou dobu trvání jsou schopny vytvořit stejné množství energie, které by naše Slunce tvořilo miliardy let.

V závislosti na intenzitě gama záření vznikajícího při záblesku a na délce jeho života mohou vědci studovat původ jeho vzniku. Zatímco krátké, slabší záblesky mají na svědomí černé díry menších či středních supernov, mohou ale existovat také záblesky o vyšší intenzitě trvající poměrně dlouho. Ty se vyskytují při zániku tzv. hypernov, tedy supernov o obrovské energii, které jsou tvořeny hvězdami o velikosti až desetinásobku Slunce, a dojdou-li na konec svého života, vygenerují masivní černé díry, při jejichž zrodu vznikne mimo jiné právě i gama záblesk.

Obrázek: NASA zachytila jedinečný gama záblesk, který by mohl objasnit původ černých děr

Výbuch supernovy a následný vznik černé díry generuje nejrůznější druhy záření. Jedním z nich je právě gama. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Od objevení záblesků gama záření uplynulo již více než 50 let. V čem je tedy nedávno pozorovaný jev tak průlomový? Vědce v první řadě šokovala zejména právě intenzita gama záření, které paprsek putující okolo Země generoval. Podle astronomů došlo u řady satelitů ke kompletnímu zahlcení detektorů, což je něco, co dosud u těchto zařízení mnohdy nebylo pozorováno, a mělo se za to, že přesytit senzory je za běžných podmínek téměř nemožné.

Říjnový gama záblesk je jedinečný také v délce svého života. Následné výpočty totiž ukázaly, že původní výbuch, ze kterého paprsky zachyceného gama záření pocházejí, se stal přibližně 2,4 miliardy světelných let daleko od naší planety. Jelikož tedy následný záblesk docestoval až k Zemi, má se za to, že černá díra, kterou za sebou výbuch původní hvězdy nechal, musí být opravdu masivních rozměrů. Paprsek navíc zvládl satelity oslepit zhruba na 10 minut, což opět reflektuje jeho vysokou energii a sílu gama záření.

Díky svým unikátním vlastnostem by měl pozorovaný gama záblesk astronomům skutečně pomoci lépe pochopit celý koncept vzniku černých děr. Jelikož totiž bylo možné zachytit jej v delším časovém úseku v řádu minut, poskytl tak vědcům dostatek času pro sběr klíčových dat, které tak mohou do tajů černých děr vnést nové poznatky.

Tak jako řada jiných jevů na vesmírné obloze, i nově pozorovaný paprsek dostal své vlastní pojmenování. Oficiální název zní GRB221009A: B.O.A.T., přičemž čtyřpísmenná zkratka je v tomto směru tak trochu poetická – skrývá totiž anglický termín „brightest of all time“, tedy „nejjasnější všech dob“. Zda bude gama záblesk na dlouhou dobu skutečně tím nejjasnějším, které mohli vědci v moderní době pozorování vesmíru pozorovat, se teprve ukáže. Kosmos je totiž nevyzpytatelný a nepředvídatelný, a jeho schopnosti překonávat hranice lidských očekávání jsou téměř nevyčerpatelné.

Foto: Se souhlasem NASA

Foto: Se souhlasem NASA

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?