NASA zachytila jedinečný gama záblesk, který by mohl objasnit původ černých děr

Vědcům z NASA se podařilo pokořit další vědecký milník zachycením unikátního gama záblesku, který se podaří pozorovat jednou za století. Tento nový objev by mohl astronomům pomoci vystopovat původ gama záření až ke zrodu černé díry.

Průlomový vesmírný jev byl zachycen 9. října, kdy okolo planety Země prolétnul paprsek vysokoenergetického světla, který na krátkou chvíli oslepil hned několik satelitů NASA. I přes jeho nezměrnou sílu se však astronomům podařilo jeho původ vystopovat. A nestačili se divit.

Po bližším prozkoumání se totiž zjistilo, že se jedná o v pozorovatelné vesmírné obloze poměrně vzácný fenomén v podobě gama záblesku. Tyto záblesky jsou dlouhodobě považovány za zdroje nejjasnějších a nejsilnějších energetických paprsků, jelikož vznikají při vzniku černých děr. I přes relativně krátkou dobu trvání jsou schopny vytvořit stejné množství energie, které by naše Slunce tvořilo miliardy let.

V závislosti na intenzitě gama záření vznikajícího při záblesku a na délce jeho života mohou vědci studovat původ jeho vzniku. Zatímco krátké, slabší záblesky mají na svědomí černé díry menších či středních supernov, mohou ale existovat také záblesky o vyšší intenzitě trvající poměrně dlouho. Ty se vyskytují při zániku tzv. hypernov, tedy supernov o obrovské energii, které jsou tvořeny hvězdami o velikosti až desetinásobku Slunce, a dojdou-li na konec svého života, vygenerují masivní černé díry, při jejichž zrodu vznikne mimo jiné právě i gama záblesk.

Obrázek: NASA zachytila jedinečný gama záblesk, který by mohl objasnit původ černých děr

Výbuch supernovy a následný vznik černé díry generuje nejrůznější druhy záření. Jedním z nich je právě gama. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Od objevení záblesků gama záření uplynulo již více než 50 let. V čem je tedy nedávno pozorovaný jev tak průlomový? Vědce v první řadě šokovala zejména právě intenzita gama záření, které paprsek putující okolo Země generoval. Podle astronomů došlo u řady satelitů ke kompletnímu zahlcení detektorů, což je něco, co dosud u těchto zařízení mnohdy nebylo pozorováno, a mělo se za to, že přesytit senzory je za běžných podmínek téměř nemožné.

Říjnový gama záblesk je jedinečný také v délce svého života. Následné výpočty totiž ukázaly, že původní výbuch, ze kterého paprsky zachyceného gama záření pocházejí, se stal přibližně 2,4 miliardy světelných let daleko od naší planety. Jelikož tedy následný záblesk docestoval až k Zemi, má se za to, že černá díra, kterou za sebou výbuch původní hvězdy nechal, musí být opravdu masivních rozměrů. Paprsek navíc zvládl satelity oslepit zhruba na 10 minut, což opět reflektuje jeho vysokou energii a sílu gama záření.

Díky svým unikátním vlastnostem by měl pozorovaný gama záblesk astronomům skutečně pomoci lépe pochopit celý koncept vzniku černých děr. Jelikož totiž bylo možné zachytit jej v delším časovém úseku v řádu minut, poskytl tak vědcům dostatek času pro sběr klíčových dat, které tak mohou do tajů černých děr vnést nové poznatky.

Tak jako řada jiných jevů na vesmírné obloze, i nově pozorovaný paprsek dostal své vlastní pojmenování. Oficiální název zní GRB221009A: B.O.A.T., přičemž čtyřpísmenná zkratka je v tomto směru tak trochu poetická – skrývá totiž anglický termín „brightest of all time“, tedy „nejjasnější všech dob“. Zda bude gama záblesk na dlouhou dobu skutečně tím nejjasnějším, které mohli vědci v moderní době pozorování vesmíru pozorovat, se teprve ukáže. Kosmos je totiž nevyzpytatelný a nepředvídatelný, a jeho schopnosti překonávat hranice lidských očekávání jsou téměř nevyčerpatelné.

Foto: Se souhlasem NASA

Foto: Se souhlasem NASA

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu