Naše přirozená družice není tak neškodná, jak se tváří. Životy pozemšťanů v trvalých osídleních mohou podle nové studie ohrozit otřesy a sesuvy půdy. „Měsícotřesení“ přitom může být daleko nebezpečnější než zemětřesení, pokud na něj nebudou lunární osadníci připraveni.
Měsíc se postupně scvrkává, jak jeho jádro chladne. Za několik posledních milionů let se v průměru zmenšil o sto metrů, uvádějí výzkumníci. My to při pohledu na noční oblohu nevidíme, mohou to však pocítit astronauti.
Když se jádro Měsíce ochlazuje a zmenšuje, jeho kůra praská a tvoří se na ní trhliny, které mají za následek seismickou aktivitu. Vědci to v časopise The Planetary Science Journal přirovnávají ke zvrásnění hroznů a jejich scvrkávání na rozinky.
Experti spojili jedny z nejsilnějších lunárních otřesů zaznamenaných seismografy během mise Apollo s několika zlomy na lunárním jižním pólu. Podle jejich modelů jsou za ně zodpovědné stávající a nově vznikající zlomy.
Pokud je na Měsíci tektonická a seismická aktivita, s velkou pravděpodobností to znamená chladnutí a scvrkávání, i když tento proces přímo nevidíme. Mise Apollo tak zaznamenala zmenšování naší přirozené družice a skutečnost, že je stále tektonicky aktivní.
Bude mít Měsíc časová pásma? Projekt Moonlight navrhuje pravidla, jak určovat čas na Měsíci. Proč se vlastně lidstvo vrací na Měsíc a proč k tomu dochází až po více než 50 letech od posledního letu?
Skrýt se do jeskyní
Měsíc tedy není tak neškodným a bezpečným místem, jak by se mohlo zdát. Nutně to však neznamená konec plánování lunárních misí, tvrdí hlavní autor studie Thomas R. Watters. S týmem pokračuje v mapování měsíčního povrchu a hledá potenciálně nebezpečné lokality.
O krátkodobé mise na Měsíc se nebojí. Je nízká šance, že přijdou otřesy zrovna v hodinách či dnech přistání. Rizikovější jsou dlouhodobé lunární mise, „měsícotřesení“ může trvat dlouhé hodiny a ničit vybudovanou infrastrukturu.
Astronauti musejí být podle nové studie na měsíční podmínky dobře připraveni. Při plánování misí bude důležité zohlednit geografické charakteristiky cílových lokací – jako například, jak blízko tektonických útvarů a zlomů se nacházejí.
Podle americké agentury NASA představují bezpečný úkryt před slunečním zářením a mikrometeority na Měsíci jeskyně a jámy. Astronauty by mohly ochránit i před nepředvídatelnými otřesy a sesuvy půdy.