Mise Artemis a návrat k průzkumu Měsíce je jedním z nejsledovanějších témat astronautiky v letošním roce. Úkolem této mise je započíst novou éru průzkumů povrchů jiných vesmírných těles, které se tak stanou základním bodem pro následné snahy o osídlování Měsíce, a později možná také Marsu.
Kosmický program Artemis je z pohledu historie kosmonautiky poměrně mladý. Byl zahájen v roce 2017 a je spravován Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve spolupráci s dalšími investory. I přes jeho krátkou dobu trvání si však Artemis klade nemalé cíle.
V první fázi se totiž člověk po téměř 50 letech vrátí na povrch Měsíce. V tomto ohledu je tedy pojmenování programu Artemis po dvojčeti boha Apolla z řecké mytologie velmi poetickým návratem k odkazu dobývání přirozené družice planety Země. V počátcích je tedy v plánu série nepilotovaných i pilotovaných letů, jejichž vyvrcholením bude právě přistání na povrchu Měsíce.
Vytvoření stabilní základny na Měsíci
Snahou dalších misí navazujících na program Artemis je pak vytvořit na Měsíci stabilní lunární základnu, která bude sloužit jako základní operační středisko pro další průzkum povrchu. Důležitou součást bude hrát také snaha o použití obnovitelných zdrojů energie a materiálů a adaptování života lidí na nové podmínky v případě osídlování jiných vesmírných těles.
Ambiciózní projekt má v rámci mise Artemis I poměrně jednoduchý cíl, který se však stane základním pilířem pro další fáze vesmírného průzkumu. Úkolem Artemis I je provést nepilotovaný let kosmické lodi Orion okolo Měsíce. Právě tuto trasu by pak v budoucnu měla raketa absolvovat také s lidskou posádkou, a Artemis I tedy slouží jako první průzkumný let.
Kdy Artemis I odstartuje?
Start rakety byl naplánován na pondělí 29. srpna, kdy byl z technických důvodů a nepřízně počasí přesunut na 2. září 2022. Pokud vše půjde hladce, modul se po úspěšném startu vrátí na Zemi o 42 dní později, tedy 10. října. Loď vynese do vesmíru raketa SLS, která je oproti Saturnu V, jenž vynesl do volného vesmíru moduly Apollo, výrazně kratší a užší. Samotný modul Orion by pak měl být schopen pojmout čtyři astronauty.
The launch of #Artemis I is no longer happening today as teams work through an issue with an engine bleed. Teams will continue to gather data, and we will keep you posted on the timing of the next launch attempt. https://t.co/tQ0lp6Ruhv pic.twitter.com/u6Uiim2mom
— NASA (@NASA) August 29, 2022
Komplexní test techniky před cestou lidské posádky
Přestože cílem programu Artemis I je převážně příprava podmínek pro osazení lidskou posádkou, jedná se také o komplexní test techniky a robotického vybavení lodi. Orion totiž během svého letu bude sbírat celou řadu dat již z oběžné dráhy. Stejně tak bude loď vybavena novými materiály, jejichž odolnost a vlastnosti v zátěži budou podrobeny pečlivé kontrole. Na povrch Měsíce pak Orion vypustí několik dronů a sond, které s programem přímo nesouvisí, i tak však mají za cíl přinést drahocenná data z lunárního průzkumu.
V případě úspěchu mise Artemis I bychom se pak pilotovaných letů k Měsíci mohli dočkat již v letech 2024, resp. 2025.