Návrat vzorků marťanské horniny posbíraných vozítkem Perseverance je v ohrožení. Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž nemá dostatek peněz a financování ze strany americké vlády zatím není jisté. Agentura proto propustila stovky zaměstnanců ve snaze snížit provozní náklady.
Americká agentura NASA byla nucena seškrtat rozpočet a propustit 530 zaměstnanců výzkumného ústavu Jet Propulsion Lab (JPL), který se zabývá výrobou pohonných jednotek pro sondy, letadla a rakety.
Kromě toho musela NASA ukončit spolupráce se 40 kontraktory. „Jde o bolestivé, ale nezbytné změny, které nám umožní stabilizovat náš rozpočet a pokračovat v naší práci pro NASA a náš národ,“ uvedl v prohlášení ředitel ústavu Laurie Leshin.
Počet propuštěných lidí odpovídá celkem osmi procentům pracovních míst. Média o tomto kroku informují až nyní, ve skutečnosti však tento proces probíhá od minulého měsíce, kdy NASA dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců.
K těmto krokům došlo kvůli nejistotě ohledně financování programu Mars Sample Return (MRS) ze strany Kongresu, který je aktuálně zaneprázdněn rozepřemi ohledně balíčku pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. Americký Senát nakonec schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy USD (2,2 bilionu korun) v úterý.
NASA pod palbou kritiky
MRSje komplexní robotická mise k Marsu, jejímž cílem je dopravit na Zemi vzorky marťanské horniny. Sesbíralo je vozítko Perseverance, které před třemi lety přistálo v kráteru Jezero. Náklady na její realizaci činí osm až jedenáct miliard dolarů.
Nezávislá kontrolní komise označila tento rozpočet za „nerealistický“ již minulý rok. Mise se měla uskutečnit v roce 2028, podle komise je však kvůli financím šance na splnění tohoto termínu nulová. Perseverance tak zřejmě bude muset s předáním vzorků ještě počkat.
NASA čelí ostré kritice za rušení míst a drastické snižování nákladů ještě před definitivním dokončením rozpočtu ze strany kalifornských zákonodárců. Za „předčasné“ označila tohle rozhodnutí demokratická poslankyně Judy Chu.
„Jsem extrémně zklamaná propouštěním ze strany (JPL). Moje myšlenky jsou se zaměstnanci, které to ovlivní, a s jejich rodinami,“ řekla Chu. Tyto škrty podle ní poškodí nejen propuštěné pracovníky, ale i budoucí vědecké výzkumy NASA.
Zdroje: WION