Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

Vědci z NASA odhadli sílu mohutné erupce, ke které došlo v sobotu poblíž ostrovního státu Tonga. Energie uvolněná při výbuchu odpovídá přibližně 500 atomovým bombám svrženým na Hirošimu.

Dospěli jsme k číslu, které se pohybuje kolem 10 megatun ekvivalentu TNT,“ řekl James Garvin, hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů NASA, pro organizaci NPR.

Pro představu: Síla výbuchu byla více než 500krát silnější než jaderná bomba svržená na Hirošimu na konci druhé světové války.

Výbuch byl slyšet až na Aljašce a tlakovou vlnu zachytily i meteorologické stanice v ČR. Podle vědců šlo pravděpodobně o jednu z nejhlasitějších událostí na Zemi za posledních sto let. Mohlo by se jednat o nejhlasitější erupci od výbuchu indonéské sopky Krakatoa v roce 1883. Tato mohutná erupce v 19. století zabila tisíce lidí a uvolnila tolik popela, že uvrhla oblast o průměru 200 km do tmy.

Obrázek: Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

Sopky mohou Zemi ohřívat i ochlazovat. Záleží na složení vyvrženého materiálu. Ilustrační foto: Pixabay

To nejhorší je zatím za námi

I tři dny po výbuchu zůstává Tonga z velké části odříznutá od světa. Podmořské kabely jsou zřejmě přerušeny a letiště je zasypáno popelem, což brání letům s humanitární pomocí do hlavního města Nukuʻalofa.

Průzkumné lety novozélandské vlády ukázaly, že popel pokryl domy a mnoho dalších staveb. Novozélandské ministerstvo zahraničí oznámilo, že byly potvrzeny jednotky mrtvých. Sopka by nicméně podle odborníků neměla v nejbližší době znovu vybuchnout.

Sopku vědci sledují už řadu let

Sopka, která za erupcí stála, byla předmětem studia týmu NASA v letech předcházejících explozi. Ostrovy, které tvoří Tonga, leží podél tzv. subdukční zóny, kde se jedna část zemské kůry noří pod druhou.

Na přelomu let 2014 a 2015 se sopečnou činností vytvořila plošina, která se zvedla z moře a vytvořila nový ostrov. Vrstvy páry a popela nakonec spojily ostrov, známý jako Hunga Tonga Hunga Ha’apai, se dvěma mnohem staršími ostrovy po obou jeho stranách.

Hunga Tonga Hunga Ha’apai byl sobotní explozí zcela zničen. Výbuch byl podle vědců tak mohutný, že zřejmě odnesl i kusy starších ostrovů v okolí. NASA z vesmíru pořídila unikátní záběry výbuchu, které zveřejnila na svých kanálech.

Vznik ostrova pravděpodobně také zapříčinil jeho zkázu. Když vystupoval z moře, vrstvy tekutého magmatu vyplňovaly síť komor pod ním. NASA předpokládá, že explozi vyvolalo náhlé zaplavení některé z větších komor vodou. Právě voda v těchto případech slouží jako pomyslná rozbuška. „Když se do kilometru krychlového tekuté horniny dostane tuna mořské vody, začne to být špatné,“ zmínil Garvin.

Sluneční erupce odpálila námořní miny v oceánu. Aktivita hvězdy spustila americké zbraně na dálku. Podívejte se na interaktivní mapu – jaké následky by měl nukleární útok v místě, kde žijete?

Následovat budou průzkumy bezpilotními drony

Podle vědce z USGS Michaela Polska však byla samotná erupce přes svou explozivní sílu ve skutečnosti relativně malá. Na rozdíl od erupce sopky Pinatubo v roce 1991, která chrlila popel a dým celé hodiny, trvaly události v Hunga Tonga Hunga Ha’apai méně než 60 minut. Vědci neočekávají, že by erupce způsobila krátkodobé změny zemského klimatu, jako tomu bylo u jiných velkých erupcí v minulosti.

Vědci chtějí navázat dalšími průzkumy oblasti kolem kaldery sopky. Analýza satelitních snímků již probíhá a brzy mohou následovat mise bezpilotních dronů. Doufá, že sopka bude dostatečně bezpečná, aby ji výzkumníci mohli navštívit ještě v tomto roce.

Zdroj: NASA, NPR

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?