Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

Vědci z NASA odhadli sílu mohutné erupce, ke které došlo v sobotu poblíž ostrovního státu Tonga. Energie uvolněná při výbuchu odpovídá přibližně 500 atomovým bombám svrženým na Hirošimu.

Dospěli jsme k číslu, které se pohybuje kolem 10 megatun ekvivalentu TNT,“ řekl James Garvin, hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů NASA, pro organizaci NPR.

Pro představu: Síla výbuchu byla více než 500krát silnější než jaderná bomba svržená na Hirošimu na konci druhé světové války.

Výbuch byl slyšet až na Aljašce a tlakovou vlnu zachytily i meteorologické stanice v ČR. Podle vědců šlo pravděpodobně o jednu z nejhlasitějších událostí na Zemi za posledních sto let. Mohlo by se jednat o nejhlasitější erupci od výbuchu indonéské sopky Krakatoa v roce 1883. Tato mohutná erupce v 19. století zabila tisíce lidí a uvolnila tolik popela, že uvrhla oblast o průměru 200 km do tmy.

Obrázek: Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

Sopky mohou Zemi ohřívat i ochlazovat. Záleží na složení vyvrženého materiálu. Ilustrační foto: Pixabay

To nejhorší je zatím za námi

I tři dny po výbuchu zůstává Tonga z velké části odříznutá od světa. Podmořské kabely jsou zřejmě přerušeny a letiště je zasypáno popelem, což brání letům s humanitární pomocí do hlavního města Nukuʻalofa.

Průzkumné lety novozélandské vlády ukázaly, že popel pokryl domy a mnoho dalších staveb. Novozélandské ministerstvo zahraničí oznámilo, že byly potvrzeny jednotky mrtvých. Sopka by nicméně podle odborníků neměla v nejbližší době znovu vybuchnout.

Sopku vědci sledují už řadu let

Sopka, která za erupcí stála, byla předmětem studia týmu NASA v letech předcházejících explozi. Ostrovy, které tvoří Tonga, leží podél tzv. subdukční zóny, kde se jedna část zemské kůry noří pod druhou.

Na přelomu let 2014 a 2015 se sopečnou činností vytvořila plošina, která se zvedla z moře a vytvořila nový ostrov. Vrstvy páry a popela nakonec spojily ostrov, známý jako Hunga Tonga Hunga Ha’apai, se dvěma mnohem staršími ostrovy po obou jeho stranách.

Hunga Tonga Hunga Ha’apai byl sobotní explozí zcela zničen. Výbuch byl podle vědců tak mohutný, že zřejmě odnesl i kusy starších ostrovů v okolí. NASA z vesmíru pořídila unikátní záběry výbuchu, které zveřejnila na svých kanálech.

Vznik ostrova pravděpodobně také zapříčinil jeho zkázu. Když vystupoval z moře, vrstvy tekutého magmatu vyplňovaly síť komor pod ním. NASA předpokládá, že explozi vyvolalo náhlé zaplavení některé z větších komor vodou. Právě voda v těchto případech slouží jako pomyslná rozbuška. „Když se do kilometru krychlového tekuté horniny dostane tuna mořské vody, začne to být špatné,“ zmínil Garvin.

Sluneční erupce odpálila námořní miny v oceánu. Aktivita hvězdy spustila americké zbraně na dálku. Podívejte se na interaktivní mapu – jaké následky by měl nukleární útok v místě, kde žijete?

Následovat budou průzkumy bezpilotními drony

Podle vědce z USGS Michaela Polska však byla samotná erupce přes svou explozivní sílu ve skutečnosti relativně malá. Na rozdíl od erupce sopky Pinatubo v roce 1991, která chrlila popel a dým celé hodiny, trvaly události v Hunga Tonga Hunga Ha’apai méně než 60 minut. Vědci neočekávají, že by erupce způsobila krátkodobé změny zemského klimatu, jako tomu bylo u jiných velkých erupcí v minulosti.

Vědci chtějí navázat dalšími průzkumy oblasti kolem kaldery sopky. Analýza satelitních snímků již probíhá a brzy mohou následovat mise bezpilotních dronů. Doufá, že sopka bude dostatečně bezpečná, aby ji výzkumníci mohli navštívit ještě v tomto roce.

Zdroj: NASA, NPR

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?