Umělá inteligence už dokáže fungovat na takové úrovni, kdy dělá naše životy skutečně lepšími. Na co se můžeme těšit podle značky HONOR a výrobce čipů Qualcomm? A jaké překážky budou muset firmy překonat, aby byla AI pro zákazníka skutečně užitečná? Na veletrhu MWC 2024 se zástupci obou firem rozpovídali o svých vizích, obavách a zkušenostech.
AI je všude a všechny firmy chtějí uvádět nové produkty s určitou formou umělé inteligence. Důležité je ale najít skutečně užitečné scénáře, které dávají smysl pro zákazníky. A právě tam trh doposud celkem tápal.
V rámci diskuze Human First in AI Development: Key considedarations for Creating AI for Smart Devices se zástupci společnosti HONOR a Qualcomm rozpovídali o budoucnosti umělé inteligence v mobilních zařízeních. Nad budoucností AI v telefonech debatoval na veletrhu MWC 2024 v Barceloně CEO společnosti HONOR, George Zhao a Alex Katouzian, generální ředitel skupiny pro mobilní zařízení, počítače, XR a nositelnou elektroniku ve společnosti Qualcomm Technologies. Jak se oba velcí hráči z oblasti mobilních zařízení shodli, čeká nás období, kdy bude AI doslova všude.
Qualcomm začal do AI investovat už před cca 12 lety. Už několik let je AI zásadní pro výslednou kvalitu fotografií ve vašem telefonu, pro detekci malwaru, pro zlepšení signálu a řadu dalších funkcí, které na první pohled nemusíte vnímat jako něco, za čím stojí algoritmy umělé inteligence.
Qualcomm zmínil svou vizi, že v budoucnu budou lidé vybírat své telefony mj. podle toho, jak dobrá je AI v nich a jaké funkce nabízí. V roce 2016 Qualcomm představil AI Engine ve svých čipech. Do dnešního dne je výkon více než stonásobný. Právě nárůst výkonu umožňuje použití čím dál komplexnějších AI modelů, které dokáží mnohem zajímavější věci. „Inovace jsou exponenciální a ačkoliv to někomu může připadat děsivé, vnímám to spíše jako možnost, jak zlepšit uživatelský zážitek,“ zmínil Katouzian.
AI byla dříve čistě cloudovou záležitostí, nyní se přesouvá do zařízení
„Aby se AI mohla efektivně učit a bleskově reagovat, je zásadní, aby byla schopna běžet na lokálním zařízení. Ne všechno jste ale schopni kvůli komplexnosti AI modelů vyřešit lokálně. Proto považuji za nejlepší řešení hybridní režim. Umožní to udržet náklady v rozumné míře a zároveň nabídnou ty nejlepší funkce,“ zmínil Katouzian. Zástupce společnost Qualcomm poukázal mj. na to, že dnešní smartphony už mají dostatek výkonu na běh řady pokročilých modelů, ale komplexní model na úrovni dnešní ChatGPT vyžaduje výkonu ještě více. To samé platí o některých generátorech obrázků a videa.
„Představte si scénář: Řeknete telefonu, že vám má naplánovat trasu, kdy nejprve vyzvednete dítě ve škole, pak ženu v práci a pak půjdete společně na večeři do oblíbené restaurace. AI v mobilu pochopí co chcete udělat a zadá za vás příslušné adresy do Google Map či jiné aplikace. Mapy tak neví, co přesně jste dělali – že jedete se ženou a dítětem na večeři, ale dostanou jen adresy bez kontextu, který nechcete třetí straně zmiňovat,“ George Zhao z HONORu.
Právě bezpečnost a soukromí uživatelů jsou důležitými faktory, aby lidé chtěli AI funkce vůbec používat. Právě to je teď pro značky výzvou, aby své AI funkce připravily s ohledem na bezpečnost a soukromí.
Co bude další velké téma po AI?
Všichni mluví o Metaverzu, ale podle ředitele HONORu bude pro mobilní segment zásadnější rychlý vývoj technologií a hardwaru. Tenčí baterie, příjemnější displeje. Až pak bude dávat smysl se bavit o metaverzu, protože displeje a technologie z mobilů najdou své využití i tam. Když budou dostatečně výkonné, lehké a levné, budou mít smysl ve VR, MR a AR.
Zástupce Qualcommu zmínil, že AI změní způsob používání všech zařízení. Počítače, mobily, hodinky, headsety. Vše bude úzce propojené s AI funkcemi a právě způsob ovládání (zadávání úkolů přirozeným jazykem) bude jedna z nejzásadnějších změn v nebližších letech. Už nebudete muset umět zařízení používat úkon a dělat sami, jednoduše zařízení řeknete co chcete udělat a jazykový model společně s dalšími technologiemi zadání splní.
Jak bude AI vypadat za 5 let?
„Kde používáte technologie, mobily a nositelná zařízení? V autě, na cestách, doma. Nyní už tu máme opravdu chytrá a propojená zařízení. A bude to ještě lepší,“ zmínil Katouzian. Brzy (v řádu měsíců a let) budou všechna zařízení kolem vás opravdovými asistenty, kteří doopravdy šetří čas. Autonomní řízení, asistenti, spotřebiče. Vše bude ulehčovat naše každodenní aktivity.
Firmy jako HONOR dokáží i díky AI svá zařízení propojit tak, aby si skutečně rozuměla. 4. největší značka na českém trhu to ukázala už v současné generaci zařízení, kdy můžete tablet pohodlně ovládat z notebooku a snadno sdílet obsah napříč zařízeními. To bude v budoucnu čím dál více viditelné.
A jaké budou podle zástupců mobilních gigantů největší překážky pro skutečné uplatnění AI? „Firmy spolu budou muset chtít spolupracovat. Pokud nebudou dostatečně otevřené, nebude možné vytvořit takový uživatelský zážitek, jaký by byl pro zákazníka skutečným přínosem,“ doplnil na závěr diskuze CEO společnosti HONOR George Zhao.
Zdroj: Redakce inSmart.cz z MWC 2024
Úvodní fotografie: Pixabay