Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Potřebu udělat jednou za čas snímek obrazovky, takzvaný screenshot či print screen má prakticky každý, nicméně přes funkci Print Screen vkládat obrázek do malování a ořezávat jej, nebo nedej bože fotit displej mobilem, je poněkud zdlouhavé a hlavně nepraktické. Windows 10 má za tímto účelem pár sice nepříliš známých, ale zato docela praktických nástrojů.

Podívejme se na metody klasické i na aplikaci Výstřižky. Udělat dobrý screenshot je dnes na Windows snazší než kdy dříve.

1. Výstřižky obrazovky máte v počítači i vy

Hlavní výhodou programu je schopnost jednoduše označit část displeje, ze které chceme udělat snímek, a odpadá tak nutnost ořezávání. Ve vyhledávání jej najdete pod svým názvem Výstřižky a jeho používání je velmi jednoduché a intuitivní.

Pod položkou Režim můžeme nalézt hlavní čtyři možnosti vytvoření screenshotu: volným označením, obdélníkovým označením, snímkem okna nebo snímkem celé obrazovky.

Screenshot skrze výstřižky – celá obrazovka

Dostupná je také volba Odložit, kdy se screenshot udělá až po krátké době od jeho vyznačení, a samozřejmě Možnosti, které jsou však bohužel docela strohé – nastavit toho příliš nejde.

Výstřižky zvládají základní možnosti úprav typu gumování nebo vpisování tužkou či zvýrazňování.

2. Print screen – snímek obrazovky jednou klávesou

Nejklasičtější a nejstarší metodou vytváření screenshotů na Windows je skrze Print screen, kterou lze různě vylepšovat skrze klávesové zkratky.

Standardní screenshot

Absolutně nejjednodušší volbou, pokud nechceme vytvoření obrázek dále upravovat, je možnost Win + PrtScn – snímek se ihned uloží do standardní složky (obvykle podsložka v sekci Obrázky, operační systém si jí případně sám vytvoří).

Pozor: Pokud máte notebook, nezapomeňte ještě před tlačítkem Print screen stisknout Fn. Obvykle totiž na klávesnici laptopu není tlačítko samostatně, ale pouze jako dodatečná funkce natištěná na klávese s jinou základní funkčností, případně po stisku nebude reagovat, pokud nebude současně aktivní i Fn. Není to tak u všech notebooků, ale u velké části dosud ano.

Mírně otravnější varianta, na kterou jsou mnozí uživatelé dodnes zvyklí, je vytvoření snímku obrazovky pomocí tlačítka Print screen a následného vložení do Malování, kde následně screenshot podléhá další úpravě. Je to samozřejmě možnost, je prostá a funguje vždy a všude včetně např. většiny videoher, nicméně je zdlouhavá a nepraktická.

Úprava snímku v Malování

Další možnou klávesovou zkratkou, která lze snadno využít, je Win + shift + S. Poněkud krkolomná zkratka vám umožňuje vytvořit screenshot pomocí Výstřižků, standardně v obdélníkovém způsobu ořezání.

Hotový screenshot.

Velmi zajímavá a jednoduchá je možnost Alt + PrtScn: ta totiž vytvoří snímek aktivního okna a zkopíruje jej do výběru – stačí je pak tedy vložit třeba do Malování. Ideálně pro uživatele vícero monitorů.

3. Screenshoty v aplikacích

Nezapomínejme, že programy samotné mnohdy mají integrovaný režim na vytváření screenshotů. Dnes už legendární je v tomto platforma Steam, která v základu umožňuje jednoduché vytváření snímků ze hry pomocí stisku tlačítka F12. Podobnou funkcionalitu má i většina dalších distribučních platforem.

Inteligentní nahrávání screenshotů skrze nástroj Steamu.

Jediný problém bývá v tom následně snímky nalézt: někdy musíme použít Google a zkrátka si najít, kam daná aplikace screenshoty ukládá. Leckdy to totiž není vůbec intuitivní.

avatar
2 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
4 Autoři komentářů
KrtekRingelMilan K.STK Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
STK
Čtenář
STK

Kdyz uz tady popisujete ty pseudo programy a funkce z Windows, mohli jste zminit aspon jak ma vlastne poradne vypadat screenshot obrazovky. Napriklad opensource program Greenshot funguje spickove a dela nasobne vice vice, nez popisovane postupy a to podstatne lepe, vcetne okamzitych naslednych uprav ve vlastnim editoru a exportu do mnoha programu primo. https://getgreenshot.org/downloads/ a to sazmorejme neni jediny takovy program.

Milan K.
Čtenář
Milan K.

Používám již mnoho let prográmek PrintKey2000, nepotřebuji žádné Wn+Shift+něco nebo FN+něco. Umí krásný výřez z printscreenu a teprve ten si mohu uložit kam chci a pod jakým jménem chci. Funguje i pod W10. P.S. Je to freeware.

Krtek
Čtenář
Krtek

Ano, na co používat to co je přímo od výrobce v systému když máme dalších 150 programů bokem.

Ringel
Čtenář
Ringel

Používám už asi 15 let Faststone capture, taky dobrý.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Polsko se bouří: Kontroverzní evropskou směrnici o autorském právu dává k soudu
Alexa, jak se cítím? Amazon připravuje nositelnou elektroniku, která „čte lidské pocity“
Donášky jídla až do domů pomocí autonomních robotů: Ford a vize budoucnosti
Jaké bylo počasí za Napoleona a jaké bude dnes? Chytrá aplikace ukáže archiv až do roku 1775

Jaké bude počasí dnes? A jak bude zítra? Na všechny tyto otázky dokáže odpovědět většina aplikací s předpovědí počasí. Pohled...

Zavřít