Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Potřebu udělat jednou za čas snímek obrazovky, takzvaný screenshot či print screen má prakticky každý, nicméně přes funkci Print Screen vkládat obrázek do malování a ořezávat jej, nebo nedej bože fotit displej mobilem, je poněkud zdlouhavé a hlavně nepraktické. Windows 10 má za tímto účelem pár sice nepříliš známých, ale zato docela praktických nástrojů.

Podívejme se na metody klasické i na aplikaci Výstřižky. Udělat dobrý screenshot je dnes na Windows snazší než kdy dříve.

1. Výstřižky obrazovky máte v počítači i vy

Hlavní výhodou programu je schopnost jednoduše označit část displeje, ze které chceme udělat snímek, a odpadá tak nutnost ořezávání. Ve vyhledávání jej najdete pod svým názvem Výstřižky a jeho používání je velmi jednoduché a intuitivní.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Pod položkou Režim můžeme nalézt hlavní čtyři možnosti vytvoření screenshotu: volným označením, obdélníkovým označením, snímkem okna nebo snímkem celé obrazovky.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Screenshot skrze výstřižky – celá obrazovka

Dostupná je také volba Odložit, kdy se screenshot udělá až po krátké době od jeho vyznačení, a samozřejmě Možnosti, které jsou však bohužel docela strohé – nastavit toho příliš nejde.

Výstřižky zvládají základní možnosti úprav typu gumování nebo vpisování tužkou či zvýrazňování.

2. Print screen – snímek obrazovky jednou klávesou

Nejklasičtější a nejstarší metodou vytváření screenshotů na Windows je skrze Print screen, kterou lze různě vylepšovat skrze klávesové zkratky.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Standardní screenshot

Absolutně nejjednodušší volbou, pokud nechceme vytvoření obrázek dále upravovat, je možnost Win + PrtScn – snímek se ihned uloží do standardní složky (obvykle podsložka v sekci Obrázky, operační systém si jí případně sám vytvoří).

Pozor: Pokud máte notebook, nezapomeňte ještě před tlačítkem Print screen stisknout Fn. Obvykle totiž na klávesnici laptopu není tlačítko samostatně, ale pouze jako dodatečná funkce natištěná na klávese s jinou základní funkčností, případně po stisku nebude reagovat, pokud nebude současně aktivní i Fn. Není to tak u všech notebooků, ale u velké části dosud ano.

Mírně otravnější varianta, na kterou jsou mnozí uživatelé dodnes zvyklí, je vytvoření snímku obrazovky pomocí tlačítka Print screen a následného vložení do Malování, kde následně screenshot podléhá další úpravě. Je to samozřejmě možnost, je prostá a funguje vždy a všude včetně např. většiny videoher, nicméně je zdlouhavá a nepraktická.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Úprava snímku v Malování

Další možnou klávesovou zkratkou, která lze snadno využít, je Win + shift + S. Poněkud krkolomná zkratka vám umožňuje vytvořit screenshot pomocí Výstřižků, standardně v obdélníkovém způsobu ořezání.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Hotový screenshot.

Velmi zajímavá a jednoduchá je možnost Alt + PrtScn: ta totiž vytvoří snímek aktivního okna a zkopíruje jej do výběru – stačí je pak tedy vložit třeba do Malování. Ideálně pro uživatele vícero monitorů.

3. Screenshoty v aplikacích

Nezapomínejme, že programy samotné mnohdy mají integrovaný režim na vytváření screenshotů. Dnes už legendární je v tomto platforma Steam, která v základu umožňuje jednoduché vytváření snímků ze hry pomocí stisku tlačítka F12. Podobnou funkcionalitu má i většina dalších distribučních platforem.

Obrázek: Jak ve Windows 10 udělat snímek obrazovky, rychle a prakticky

Inteligentní nahrávání screenshotů skrze nástroj Steamu.

Jediný problém bývá v tom následně snímky nalézt: někdy musíme použít Google a zkrátka si najít, kam daná aplikace screenshoty ukládá. Leckdy to totiž není vůbec intuitivní.

avatar
2 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
4 Autoři komentářů
KrtekRingelMilan K.STK Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
STK
Čtenář
STK

Kdyz uz tady popisujete ty pseudo programy a funkce z Windows, mohli jste zminit aspon jak ma vlastne poradne vypadat screenshot obrazovky. Napriklad opensource program Greenshot funguje spickove a dela nasobne vice vice, nez popisovane postupy a to podstatne lepe, vcetne okamzitych naslednych uprav ve vlastnim editoru a exportu do… Číst vice »

Milan K.
Čtenář
Milan K.

Používám již mnoho let prográmek PrintKey2000, nepotřebuji žádné Wn+Shift+něco nebo FN+něco. Umí krásný výřez z printscreenu a teprve ten si mohu uložit kam chci a pod jakým jménem chci. Funguje i pod W10. P.S. Je to freeware.

Krtek
Čtenář
Krtek

Ano, na co používat to co je přímo od výrobce v systému když máme dalších 150 programů bokem.

Ringel
Čtenář
Ringel

Používám už asi 15 let Faststone capture, taky dobrý.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Na britské 50librové bankovce se objeví Alan Turing: Prolomil Enigmu a stal se otcem počítačů
Na britské 50librové bankovce se objeví Alan Turing: Prolomil Enigmu a stal se otcem počítačů
Obrázek: Neznámí velikáni: Zemřel Fernando J. Corbató, průkopník multitaskingu a hesel
Neznámí velikáni: Zemřel Fernando J. Corbató, průkopník multitaskingu a hesel
Obrázek: Paradox: Facebook musí zaplatit 5 miliard dolarů – hodnota akcií mu tím stoupla
Paradox: Facebook musí zaplatit 5 miliard dolarů – hodnota akcií mu tím stoupla
Obrázek: Jaké bylo počasí za Napoleona a jaké bude dnes? Chytrá aplikace ukáže archiv až do roku 1775
Jaké bylo počasí za Napoleona a jaké bude dnes? Chytrá aplikace ukáže archiv až do roku 1775

Jaké bude počasí dnes? A jak bude zítra? Na všechny tyto otázky dokáže odpovědět většina aplikací s předpovědí počasí. Pohled...

Zavřít