Čína míří k odvrácené straně Měsíce. Lunární mise nemá v historii obdoby

Plánovaná mise Čchang-e 6 realizovaná Čínskou národní vesmírnou agenturou má za svůj cíl získat vzorky z odvrácené strany Měsíce. Pokud se to sondě podaří, půjde o překonání významného milníku v rámci prozkoumávání lunárního povrchu, ale i v kontextu dalších kosmických misí.

Lunární průzkumný program Čchang-e pojmenovaný po měsíční bohyni z tradiční čínské mytologie byl odstartován první misí již v roce 2007. Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) se jeho realizací zavázala v úsilí prozkoumat Měsíc doslova ze všech stran, a zmenšit tak náskok kosmických technologiích vlastněných Spojenými státy či Ruskem. V roce 2020 se CNSA v rámci mise Čchang-e 5 podařilo poprvé po více než 40 letech úspěšně odebrat vzorky z přivrácené strany Měsíce a dostat je bezpečně na Zemi. Ověřením schopnosti obousměrné cesty bezpilotní sondy mezi přirozenou družicí a naší planetou pak Čína získala dostatek sebevědomí pokročit k další fázi programu – k průzkumu odvrácené strany Měsíce.

První odvážný krůček z mnoha

Cílem připravované mise Čchang-e 6 je vyslat do stínů lunárního povrchu robotickou sondu, která zde odebere klíčové vzorky pro další zkoumání. Jde o vůbec první pokus o přímé přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína si chce případným úspěchem mise připravit cestičku pro další fázi kosmického programu, v rámci nějž hodlá postupně dostat na měsíční povrch lidskou posádku a následně zde i vybudovat stabilní lunární základu. Ta by měla vzniknout na jižním pólu Měsíce. Sonda použitá pro misi Čchang-e 6 je původně záložním modelem pro plavidlo z roku 2020. Po dobu 53 dní se pak zařízení bude při komunikaci se Zemí spoléhat na přenosovou družici na lunární orbitě.

Ambiciózní mise budí ve světě rozpaky

Plány Číny v dobývání Měsíce vzbuzují obavy ze strany americké agentury NASA. Ta vyjádřila znepokojení nad záměry Pekingu týkajícími se osídlení polárních oblastí. Šéf NASA Bill Nelson v souvislosti s těmito akcemi vydal několik varování týkajících se možného nárokování Číny na vlastnictví místních zdrojů či území. Čínská vláda však v reakci na jeho tvrzení uvedla, že je odhodlána spolupracovat se všemi národy na budování společné budoucnosti. Na palubě sondy Čchang-e 6 tak bude přepravován mimo jiné i náklad z Francie, Itálie, Švédska či Pákistánu.

Obrázek: Čína míří k odvrácené straně Měsíce. Lunární mise nemá v historii obdoby

Sonda Čchang-e 6 se pokusí o vskutku husarský kousek. Hodlá totiž přistát na odvrácené straně Měsíce. Foto: Se souhlasem CNSA

Pro místo přistání zařízení si CNSA zvolila severovýchodní okraj rozlehlé pánve South Pole-Aitken, která je považována za nejstarší impaktní kráter na Měsíci, který je zároveň největším svého druhu v celé sluneční soustavě. Úspěch mise Čchang-e 6 by tak kromě překonání významného historického milníku mohl světu přinést cenné poznatky o raném vývoji Měsíce a vnitřní sluneční soustavy. Start je plánován na pátek 3. května 2024.

Zdroje: 1, 2, 3

Úvodní foto: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší