Čína míří k odvrácené straně Měsíce. Lunární mise nemá v historii obdoby

Plánovaná mise Čchang-e 6 realizovaná Čínskou národní vesmírnou agenturou má za svůj cíl získat vzorky z odvrácené strany Měsíce. Pokud se to sondě podaří, půjde o překonání významného milníku v rámci prozkoumávání lunárního povrchu, ale i v kontextu dalších kosmických misí.

Lunární průzkumný program Čchang-e pojmenovaný po měsíční bohyni z tradiční čínské mytologie byl odstartován první misí již v roce 2007. Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) se jeho realizací zavázala v úsilí prozkoumat Měsíc doslova ze všech stran, a zmenšit tak náskok kosmických technologiích vlastněných Spojenými státy či Ruskem. V roce 2020 se CNSA v rámci mise Čchang-e 5 podařilo poprvé po více než 40 letech úspěšně odebrat vzorky z přivrácené strany Měsíce a dostat je bezpečně na Zemi. Ověřením schopnosti obousměrné cesty bezpilotní sondy mezi přirozenou družicí a naší planetou pak Čína získala dostatek sebevědomí pokročit k další fázi programu – k průzkumu odvrácené strany Měsíce.

První odvážný krůček z mnoha

Cílem připravované mise Čchang-e 6 je vyslat do stínů lunárního povrchu robotickou sondu, která zde odebere klíčové vzorky pro další zkoumání. Jde o vůbec první pokus o přímé přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína si chce případným úspěchem mise připravit cestičku pro další fázi kosmického programu, v rámci nějž hodlá postupně dostat na měsíční povrch lidskou posádku a následně zde i vybudovat stabilní lunární základu. Ta by měla vzniknout na jižním pólu Měsíce. Sonda použitá pro misi Čchang-e 6 je původně záložním modelem pro plavidlo z roku 2020. Po dobu 53 dní se pak zařízení bude při komunikaci se Zemí spoléhat na přenosovou družici na lunární orbitě.

Ambiciózní mise budí ve světě rozpaky

Plány Číny v dobývání Měsíce vzbuzují obavy ze strany americké agentury NASA. Ta vyjádřila znepokojení nad záměry Pekingu týkajícími se osídlení polárních oblastí. Šéf NASA Bill Nelson v souvislosti s těmito akcemi vydal několik varování týkajících se možného nárokování Číny na vlastnictví místních zdrojů či území. Čínská vláda však v reakci na jeho tvrzení uvedla, že je odhodlána spolupracovat se všemi národy na budování společné budoucnosti. Na palubě sondy Čchang-e 6 tak bude přepravován mimo jiné i náklad z Francie, Itálie, Švédska či Pákistánu.

Obrázek: Čína míří k odvrácené straně Měsíce. Lunární mise nemá v historii obdoby

Sonda Čchang-e 6 se pokusí o vskutku husarský kousek. Hodlá totiž přistát na odvrácené straně Měsíce. Foto: Se souhlasem CNSA

Pro místo přistání zařízení si CNSA zvolila severovýchodní okraj rozlehlé pánve South Pole-Aitken, která je považována za nejstarší impaktní kráter na Měsíci, který je zároveň největším svého druhu v celé sluneční soustavě. Úspěch mise Čchang-e 6 by tak kromě překonání významného historického milníku mohl světu přinést cenné poznatky o raném vývoji Měsíce a vnitřní sluneční soustavy. Start je plánován na pátek 3. května 2024.

Zdroje: 1, 2, 3

Úvodní foto: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu