Implementace čipu do mozku mladého Američana neproběhla bez komplikací. Systém se během testování porouchal. Pacient ho však používá dál a tvrdí, že mu i přesto změnil život k lepšímu. Ukazuje to však na komplikovanost vývoje revoluční technologie, od níž si nejen Elon Musk slibuje konec fyzické paralýzy u ochrnutých.
Musk oznámil operaci tehdy ještě anonymního pacienta ochrnutého od krku dolů v únoru během rozhovoru vysílaného na sociální síti X (dříve Twitter). Pochvaloval si, že lednový zákrok proběhl úspěšně, pacient se zotavuje a čip funguje správně.
„Vše jde dobře a zdá se, že pacient se plně zotavil. Je schopen hýbat kurzorem po obrazovce jen svými myšlenkami,“ uvedl tehdy miliardář. Pacient umí telepaticky ovládat technologie. Hraje videohry a odesílá e-maily.
Musk v březnu na X opět prostřednictvím vysílaného rozhovoru potvrdil, že se pacient po operaci definitivně zotavil a zveřejnil video, jak hraje šachy s pomocí myšlenek. Tehdy byl pacient poprvé identifikován jako devětadvacetiletý Noland Arbaugh.
Záběry získaly mnoho pozitivních ohlasů. Naděje pro ochrnuté a mnohem více, sliboval ambiciózní podnikatel, který chce rozhraním mozek-počítač (BCI) vrátit zrak nevidomým, ochrnuté postavit na nohy a demenci zařadit mezi nemoci minulosti.
Nastala komplikace
Neuralink ovšem ve středu na svém blogu připustil, že se čip během klinických testů porouchal, uvedla televize CNBC. Výkonnost systému ovlivnilo stažení některých mozkových vláken, kvůli čemuž implantát nefunguje správně.
Nervové signály zaznamenává 1 024 elektrodami v 64 vláknech tenčích než lidský vlas. Umožňuje tak ochrnutým osobám ovládat technologie s pomocí myšlenek. Není jasné, kolik mozkových vláken se Arbaughovi stáhlo.
Neuralink reagoval modifikací záznamového algoritmu s uživatelským rozhraním a vylepšil techniku převodu signálu. Není však jasné, jak moc se povedlo problém vyřešit, neboť společnost nereagovala na žádosti o komentář.
Arbaugh čip používá několik hodin denně. Označil ho za „luxus“, jenž mu umožňuje spojení se světem. Systém tedy nějak funguje, porucha však ukázala komplikovanost vývoje rozhraní BCI. Vývoje, který ale pokračuje.
Zdroje: CNBC