Microsoft v květnu představil funkci Recall, která využívá umělou inteligenci k nalezení čehokoli, co jste kdy na svém počítači viděli. Recall je oficiálně prezentován jako funkce pro novou generaci zařízení označených jako Copilot+ PC, která disponují neuronovými procesorovými jednotkami (NPU) určenými pro úlohy spojené s AI. Nyní se však objevila aplikace, která umožní tuto funkci využívat i na starších, oficiálně nepodporovaných počítačích s ARM čipy.
Uživatel pod pseudonymem Albacore zveřejnil na GitHubu jednoduchou aplikaci nazvanou Amperage, která dokáže aktivovat funkci Recall na starších počítačích. Tento nástroj je určen pro zařízení s procesory na bázi Arm64, tedy čipy Qualcomm Snapdragon, Microsoft SQ nebo Ampere. Pro správnou funkčnost je nutné mít nainstalovanou verzi Windows 11 24H2 build 26100.712, jelikož jiné verze neobsahují potřebné komponenty.
I was able to get Recall working on this bad boy 😎
Snapdragon 7c+ Gen3, 3.4 GB of RAM, no NPU in sightWill cook up a tutorial soon, it's surprisingly good even on something this low spec 😊 If you have any questions I'll do my best to answer them ✍️ pic.twitter.com/zzswm44Hy1
— Albacore ☁️ (@thebookisclosed) May 25, 2024
Jak AI funkce Recall funguje?
Recall pořizuje snímky obrazovky během používání počítače a ukládá je lokálně na PC uživatele. Tyto snímky jsou následně analyzovány pomocí lokálních multimodálních malých jazykových modelů, které rozpoznávají text, obrázky a videa. Pokud chce uživatel najít něco, co dříve viděl na svém PC – ať už obrázek, webovou stránku, dokument nebo e-mail – může vyhledávat na časové ose aplikace Recall. Vyhledávání funguje i v případě, že dáte aplikaci hodně zevrubný popis.
Jednou z klíčových výhod funkce Recall je, že všechny snímky a data jsou ukládány lokálně a offline. Microsoft k nim vůbec nemá mít přístup. Softwarový gigant zdůrazňuje, že se uživatelé nemusí obávat o své osobní údaje, jelikož prý služba žádná data neodesílá na jeho servery.
Recal překvapivě vůbec nepotřebuje NPU
I když Microsoft původně navrhl Recall pro zařízení s NPU, nástroj Amperage dokazuje, že není nezbytné mít procesor s NPU pro plné využití této funkce. NPU sice urychlují některé výpočty, ale jejich absence neznamená, že by Recall nemohl fungovat. To otevírá možnost využití této pokročilé funkce i pro uživatele starších zařízení.
Budoucí verze nástroje Amperage by mohly umožnit aktivaci funkce Recall i na širším spektru zařízení s jinými architekturami procesorů. Očekává se, že později v tomto roce budou dostupné počítače Copilot+ s čipy od AMD a Intelu, které budou moci oficiálně využívat funkci Recall. Uvidíme, zda nakonec nebude komunita rychlejší a zda Recall nerozchodí na zařízeních s x86 architekturou dříve než Microsoft.