Ve filmu „K zemi hleď!“ z roku 2021 čelí lidstvo nevyhnutelnému vyhlazení kometou, přesto americká vláda nedbá varování svých vědců a skutečnou závažnost situace podceňuje. Podobně by Kongres reagoval i v realitě, ukázala simulace provedená Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA).
NASA provedla od roku 2013 tucet podobných simulací. Tato poslední se uskutečnila v květnu a zúčastnili se jí zástupci z amerického ministerstva zahraničí, FEMA a vesmírné agentury z Evropy, Japonska a Kanady.
Dopad asteroidu je jedinou s velkým předstihem předvídatelnou přírodní katastrofou, které navíc můžeme zabránit. Jako jediná (vyjma masivních sopečných erupcí) však může vyhladit celé lidstvo.
Výzkumy způsobů eliminace ničitelů měst nebo planet jsou teprve v plenkách, ale vypadají slibně. Takový vesmírný kamenný blok lze vychýlit z jeho dráhy jako v případě mise DART, případně zlikvidovat laserem či jadernou hlavicí.
Minulé simulace NASA stanovily maximální čas na zabránění katastrofy 5 až 10 let od objevení tělesa. V květnové simulaci se vědci a politici dozvěděli, že za 14 let s jistotou 72 procent jedno takové dopadne na velká města kdekoli ve světě.
Jeho rozměry byly neznámé. Potenciál byl odhadován na ničitele měst, regionů nebo celé planety. Expert na asteroidy z MIT Richard Binzel pro Business Insider vysvětlil, že značná míra nejistoty učinila simulaci velmi realistickou.
Ignorance existenční hrozby
„Ve skutečnosti je to nejpravděpodobnější typ scénáře, kterému budeme čelit, kdy je objeven asteroid, ale máme jen omezené informace,“ vysvětlil Binzel. Ten fiktivní se nám na sedm měsíců ztratí z dohledu, jak prolétá za Sluncem.
Ještě předtím by se musely vesmírné agentury rozhodnout, že pošlou k neznámému návštěvníkovi kosmickou loď, aby se o něm dozvěděli více. Jakákoli snahu o sběr informací a planetární obranu by však zmařil Kongres.
Nebezpečný asteroid s potenciálem zabít miliony nebo zničit celé lidstvo, dopad na 72 procent, což je velká pravděpodobnost, kterou už nelze ignorovat, ale vláda se podle simulace bude jakékoli akce zdráhat financovat.
Jednoduše bude defenzivní, protože nebude mít jistotu, že asteroid do Země narazí na 100 procent. Během těch dlouhých 14 let se několikrát změní americký prezident a rozpočtová politika USA i samotné agentury NASA.
Planetární obrana se zasekne na mrtvém bodě a lidstvo bude stát tváří v tvář existenční hrozbě. Podle Binzela by měla NASA spustit předběžnou misi na získávání co nejvíce informací o hrozbách – a tedy i více jistot. Úřad na to ale nemá rozpočet.
Zdroje: Business Insider
Nic jiného si nezasloužíme
I ten CML chyboval, tak proč se snažit. 🙂