Falešné SMS a e-maily od České pošty: Podvodníci chtějí peníze a čísla karet

Podezřelá zpráva od České pošty se snaží oběti přimět k zadání platebních údajů. Phishingový útok má nejčastěji formu SMS zpráv či e-mailů. Společným znakem je žádost o doplatek, podezřelá adresa odkazu pro platbu, zahraniční telefonní číslo či překlepy a chyby.

Kybernetické hrozby nabírají v České republice na obrátkách. Podvodníci si jako oběti vybírají klienty velkých institucí, převážně bank, softwarových firem i poskytovatele služeb, jako je právě Česká pošta. Cílem je krádež čísla platební karty, získání přístupu do bankovního účtu i získání citlivých údajů.

Bankovní vishing v České republice: Podvodníci volají z čísel českých bank a kradou z účtů statisíce. Jak se může podvodník vydávat za někoho jiného? Díky tzv. spoofingu.

Váš balíček čeká na platbu, zaplaťte

Útoky na zákazníky České pošty jsou v letošním roce časté. Svědčí o tom i výpis známých podvodů na oficiálních stránkách instituce. Zprávy jsou si velmi podobné v případě SMS i e-mailů. Podvodníci upozorňují na balíček čekající na uhrazení a požadují platbu v řádu desítek až stovek Kč.

Obrázek: Falešné SMS a e-maily od České pošty: Podvodníci chtějí peníze a čísla karet

Česká pošta je další z mnoha institucí, jejichž zákazníky si podvodníci vybrali za oběti. Podvodníci se často vydávají např. za Facebook, Microsoft, e-shopy či banky. Foto: Freepik

Platební stránka ukrytá za zkracovačem URL vyzývá k zadání platební karty, případně rovnou platbu prostřednictvím platební brány. Metoda phishingu se snaží uživatele přesvědčit, že jde o oficiální zprávu od instituce. Občas lze podvod snadno poznat díky jazykovým nedokonalostem, jindy může sedět i telefonní číslo či e-mail. To však nic neznamená. Chcete-li mít jistotu, zavolejte na oficiální infolinku České pošty. Stejná pravidla platí u zpráv a telefonátů vydávajících se za další instituce.

Váš balíček čeká na platbu navíc kliknutím na odkaz níže zaplatíte dalších 79 Kč za poplatek za doručení,“ zmiňuje jedna z podvodných zpráv.

Další podvodná SMS je pro změnu plná chyb a chybějící české diakritiky. „Česká pošta: Vážený zákazníku, Vaše zásilka ceká na dorucení. Prepravni kód: 7854245E Poslední aktualizace: prijato na pošle (9:58 AM / 24-04-2021). Stav zásilky: ceká na platbu. Potvrdte platbu 99 CZK pomocí následujícího odkazu: https://… Poznámka: Do odeslání vám nebudeme úctovat žádné náklady.

Obrázek: Falešné SMS a e-maily od České pošty: Podvodníci chtějí peníze a čísla karet

SMS zaslaná jednomu z našich čtenářů. Foto: se souhlasem autora Václava Ptáčníka, inSmart.cz

Nic neplaťte a nevyplňujte

Česká pošta svým zákazníkům neposílá příkazy k platbě formou e-mailu a SMS. Platit se dá pouze osobně u kurýra, nebo na pobočce. Pošta ve svých zprávách upozorňuje na časy doručení a případnou částku dobírky.

Před vyplňováním údajů na internetu se vždy dobře ujistěte, že sedí URL adresa v adresním řádku. Zároveň používejte aktualizované zařízení s antivirovým softwarem. Vyhnete se tak případnému napadení malwarem, který může být součástí příloh e-mailů a webových stránek.

Pokud po vás platbu někdo vyžaduje bez předchozí objednávky, rozhodně ji neprovádějte. Pokud jste údaje zadali, kontaktujte svou banku a poraďte se s ní o dalším postupu. Mezi nejčastějí oběti podobných útoků patří především senioři, kteří s podobnými podvody nemají zkušenosti. Informujte je proto o možném riziku a popište jim, jak takový podvod může vypadat. Prevence je totiž tou nejlepší cestou.

Zdroj: inSmart.cz, Česká pošta

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním