Tento týden jsme se konečně dočkali vyhlášení prvního ročníku virtuální soutěže krásy Miss AI. Umělá inteligence však dominovala i na poli videoher či v rámci vývoje nových pokročilých modelů usnadňujících komunikaci mezi člověkem a strojem.
- 1. Umělá inteligence od Mety na WhatsAppu se rozvíjí. Nově vám pomůže při práci s fotkami
- 2. GPT-4o má nového vyzyvatele. Moshi AI dokáže s uživateli konverzovat v reálném čase
- 3. Mistři závodění v Gran Turismo 7 byli překonáni umělou inteligencí z dílny Sony
- 4. Microsoft opouští správní radu OpenAI. Chce tak předejít problémům s úřady
- 5. Chcete si vyzkoušet rádio vytvářené umělou inteligencí? Možná se již brzy dočkáte na YouTube
- 6. Vítězkou prvního ročníku Miss AI se stala Maročanka Kenza Layli
Umělá inteligence od Mety na WhatsAppu se rozvíjí. Nově vám pomůže při práci s fotkami
Populární aplikace WhatsApp by již brzy mohla získat novou funkci, která integrovanému chatbotovi Meta AI reagovat na nahrané obrázky, či je dokonce upravovat. Pohánět by ji měl jazykový model Llama 3, tedy nejnovější AI, kterou má Meta aktuálně veřejně k dispozici. Nový nástroj je podle webu WABetaInfo součástí beta verze 2.24.14.20 určené pro operační systém Android, a zatím je tedy ve fázi testování. Po ostrém startu by umělá inteligence měla dokázat reagovat na obrázky podobně, jako to teď dělá s textovými prompty.
Uživatelé tak budou moci chatbotovi pokládat nejrůznější otázky týkající se obsahu na daném snímku. Současně pak AI nabídne možnost obrázky i upravovat. Zatím však není jasné, do jaké míry budou nástroje editace fotek komplexní, předpokládá se ale, že bude možné přidávat nejrůznější efekty či měnit pozadí pořízených snímků. Uživatelé pak budou mít k dispozici také možnosti kontroly soukromí, aby mohli fotky chránit. Zveřejnění této funkce do ostré verze aplikace však není v tuto chvíli známo.
GPT-4o má nového vyzyvatele. Moshi AI dokáže s uživateli konverzovat v reálném čase
Francouzská společnost Kyutai Labs uvedla tento týden na trh vlastního chatbota Moshi AI, který dokáže reagovat na slovní příkazy v reálném čase. Ve svém hlase pak umělá inteligence vyjadřuje i emoce a styl řeči upravuje dle obsahu jednotlivých vět. Výhodou Moshi AI je bezplatný přístup, který umožňuje až pětiminutovou souvislou konverzaci. Zástupci Kyutai Labs věří, že je jejich nástroj je rovnocenným soupeřem pro konkurenční GPT-4o od OpenAI.
Yesterday we introduced Moshi, the lowest latency conversational AI ever released. Moshi can perform small talk, explain various concepts, engage in roleplay in many emotions and speaking styles. Talk to Moshi here https://t.co/a4EbAQiih7 and learn more about the method below 🧵. pic.twitter.com/NkJRybTRLQ
— kyutai (@kyutai_labs) July 4, 2024
Uživatelské prostředí Moshi AI je poměrně jednoduché a minimalistické, umělá inteligence však reaguje pohotově a bez přílišného čekání. Celý vývoj modelu prý zabral osmičlennému týmu Kyutai Labs zhruba osm měsíců času, přičemž jeho autoři přislíbili i zveřejnění otevřeného zdrojového kódů, který tak bude možné využít i k vývoji vlastních nástrojů umělé inteligence.
Mistři závodění v Gran Turismo 7 byli překonáni umělou inteligencí z dílny Sony
Společnost Sony představila vlastní model pokročilé AI s názvem GT Sophy, která v nedávných testech dokázala překonat ty nejlepší lidské hráče ve hře Gran Turismo 7. Umělá inteligence operovala pouze s informacemi z vizuálního vstupu, tedy se stejnými vjemy, které při hře využívali i lidé. To představuje výrazný posun oproti dřívějšímu modelu, který využíval také další data.
Sony svou GT Sophy vycvičila metodou cukru a biče. Rychlost byla odměňována, zatímco chyby v podobě havárií či vyjetí mimo trať byly penalizovány. V následných časových testech pak umělá inteligence prokázala svou převahu, když nejlepšího lidského hráče překonala v 94 % testovaných kol s celkových 130 000 závodů. Úspěšnost s předchozí generací tedy zůstala stejná, pokrok však AI zaznamenala v tom, že se spoléhala pouze na vizuální data. Potenciál GT Sophy by podle všeho navíc mohl přesáhnout rámec videoher, a najít uplatnění například ve vývoji systémů automatického řízení, které jsou jedním z klíčových témat současného technologického pokroku.
Microsoft opouští správní radu OpenAI. Chce tak předejít problémům s úřady
Je to zhruba měsíc, co si společnost Microsoft vydobyla pozici pozorovatele v představenstvu společnosti OpenAI, do které v posledních letech výrazným způsobem investovala. Toto místo v radě však nyní opouští. V dopise, které zástupci Microsoftu vedení OpenAI tento týden zaslali, se jako úvod uvádí vize dostatečného pokroku, kterého firma stojící za modely GPT dosáhla, a technologický gigant tak nevidí potřebu její směřování dále intenzivně monitorovat.
Podle nezávislých expertů však za změnou stojí snaha vyhovět antimonopolním úřadům, které by případnou spolupráci obou firem mohly v dohledné době napadnout. Své pochyby v minulosti vyjádřil i Elon Musk, který byl jedním z prvních investorů do OpenAI, a který kritizoval přílišný vliv Microsoftu na chod společnosti. Lze tedy předpokládat, že vývoj nových AI technologií od OpenAI bude nyní méně závislý na ambicích Microsoftu, ten však stále vlastní 49 % podílu firmy, a možná tak jde pouze o symbolickou změnu, která nebude mít na současnou situaci na trhu umělé inteligence prakticky žádný vliv.
Chcete si vyzkoušet rádio vytvářené umělou inteligencí? Možná se již brzy dočkáte na YouTube
Platforma YouTube Music v současnosti testuje novou funkci umělé inteligence, která uživatelům umožní vytvářet jedinečná rádia pomocí experimentálního nástroje. Nástroj by měl pracovat s textovými podněty, a AI tak bude stačit popsat, co chcete slyšet, načež tato vygeneruje rozhlasovou stanici co nejlépe odpovídající vašemu vkusu. Doposud bylo možné podobné playlisty generovat pouze na základě podobnosti s přehrávanými skladbami či interprety, zapojení umělé inteligence do celého procesu by tak mohlo funkce výrazným způsobem rozšířit.
Na připravovanou možnost tvorby AI rádia upozornil jeden z uživatelů na platformě Reddit, který také zveřejnil screenshot odkazující na novou funkci YouTube. Konkurenční Spotify přitom nedávno přidala možnost si přizvat AI na pomoc s tvorbou osobních playlistů, a tak by tato aktualizace mohla opět vyrovnat síly mezi těmito hudebními platformami. Společnost YouTube však o případném zveřejnění tohoto nástroje zatím mlčí.
Vítězkou prvního ročníku Miss AI se stala Maročanka Kenza Layli
Soutěž krásy Miss AI 2024 zná konečně svou vítězku. Stala se jí Kenza Layli, marocká virtuální modelka, která se prezentuje výhradně zahalená v hidžábu. V případě Miss AI tak komise tvořená nejen lidskými porotci, ale i zástupci ze světa umělé inteligence, rozhodně nerozhodovala na základě promenády v plavkách, jako tomu bývá u jiných soutěží tohoto typu. Dívky se totiž kromě souboje v kráse utkaly i na poli technologických dovedností či dosahu na sociálních sítích. Soutěž, která byla první svého druhu a kterou pořádala organizace WAICA (World AI Creator Awards), byla věnována ocenění úspěchů tvůrců AI po celém světě.
Kenza Layli, která je známá tím, že se v Maroku prostřednictvím svého internetového vlivu snaží docílit řady změn v tamní konzervativní společnosti, dokázala porazit více než 1 500 dalších uchazeček, a kromě prestižního titulu Miss AI 2024 se může těšit z finanční odměny 20 tisíc dolarů (zhruba 467 tisíc korun). Soutěž vzbudila poměrně výrazný zájem veřejnosti, a lze tak předpokládat, že se volba virtuální královny krásy v roce 2025 opět vrátí.