Konec obchodů bez pokladen: Doufali v AI, nakonec spoléhali na 1000 Indů

Pokročilá technologie umožňuje nákup bez zdržování u pokladny. Zákazníci obchodů Amazon Fresh jen nainstalovali aplikaci a prošli brankou – kamerový systém s umělou inteligencí je poznal, sledoval a spároval s nákupem při odchodu. Žádné fronty, žádné placení na místě – vše se automaticky strhlo z jejich karty. Vize nakupování jako vystřižená ze sci-fi filmu.

Realita se však ukázala být trochu složitější. Systém „Just Walk Out“ používal software pro rozpoznávání předmětů a identifikaci zákazníků, ten ale nebyl tak dokonalý, jak se předpokládalo. Klíčovou roli při zpracování nákupů hrál proces nazývaný „labeling“. Přes 1000 lidí v Indii ručně kontrolovalo a opravovalo výstupy umělé inteligence tím, že označovali (labelovali) objekty na videozáznamech z obchodů, čímž AI pomáhali s dalším učením a zlepšováním se.

Obrázek: Konec obchodů bez pokladen: Doufali v AI, nakonec spoléhali na 1000 Indů

Amazon Go a Amazon Fresh jsou obchody giganta, kde stačilo přijít, vzít si požadované produkty a zase odejít. Vše sledovaly kamery, AI a nechyběla ani hojná lidská kontrola. Foto: Unsplash

Lidé pomáhali AI s učením, občas ale museli nákup vyhodnotit sami

Cílem bylo dostat se na maximálně 50 chyb na 1 000 nákupů. Výsledek? Podle interních zdrojů vyžadovalo ještě v roce 2022 přes 700 z 1 000 transakcí lidský zásah a opravu. Místo bezobslužného samoobslužného nákupu tak měla firma Amazon v záloze armádu dělníků v Indii, kteří pomáhali opravovat vysokou chybovost.

Amazon s tímto tvrzením nicméně nesouhlasí. „Primárním úkolem našich spolupracovníků v oblasti strojového učení je anotování obrazů videa (tzv. labeling), které je nezbytné pro neustálé zlepšování základního modelu pohánějícího strojové učení,“ uvedl mluvčí společnosti Amazon pro Gizmodo. Mluvčí nicméně připustil, že tito spolupracovníci zároveň ověřují blíže nespecifikovanou „malou část“ nákupů, kdy AI nedokáže správně vyhodnotit chování zákazníka v obchodě.

Just Walk Out fungoval roky, zatím se Amazonu nevyplatil

Nešlo přitom o nějaký krátkodobý experiment. Systém Just Walk Out fungoval v desítkách obchodů Amazon Fresh od roku 2016. Nakonec se však ukázal být příliš náročný na provoz a nedosahoval zamýšlené úrovně automatizace. Amazon se rozhodl tuto technologii upozadit a vrátit se ke konvenčnějším samoobslužným pokladnám a nákupním vozíkům s chytrými čtečkami čárových kódů. V Česku tuto technologii už řadu let provozuje např. Globus. Technologie Just Walk Out zůstane přítomná jen v malé části obchodů.

Obrázek: Konec obchodů bez pokladen: Doufali v AI, nakonec spoléhali na 1000 Indů

Využití kamer a AI jistě v budoucnu opět v hojnějším měřítku uvidíme. Amazon však nyní přesedlá na kompromis v podobě přenosných skenerů. Foto: Unsplash

Případová studie ukazuje, že přes veškeré pokroky stále není snadné s využitím AI plně automatizovat složité procesy. A to ani u něčeho tak běžného, jako je vyhodnocení nákupu v obchodě. Lidský prvek zatím nelze zcela eliminovat, o čemž se přesvědčil i technologický gigant Amazon s obrovskými zdroji.

Obchod bez pokladních můžete vyzkoušet i v ČR. Jaké jsou naše zkušenosti si můžete přečíst v článku: Nákup kdykoliv, bez pokladních a skenování kódů. To je Round the clock

Zdroje: The Information

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
technoryba

Stejné obchůdky má v Polsku Žabka. Prodejny Žabka nano. Že by to v Žabce fungovalo a v takovém technologickém gigantu, jako je Amazon, ne?

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?