Černé díry, ještě donedávna hypotetické objekty, jsou jedny z nejúchvatnějších vesmírných úkazů vůbec. Vtahují do sebe světlo a přitahují zvědavost vědců. Tým z Nottinghamské univerzity jednu takovou černou díru „zhmotnil“ v laboratoři, aby lépe pochopil podmínky v okolí těchto objektů.
Od nepaměti nás fascinují, ale i straší v nočních můrách. Černé díry jsou pravděpodobně nejděsivějšími objekty ve vesmíru. A zároveň patří mezi ty nejúchvatnější a nejtajemnější. Jelikož pohltí všechno světlo v okolí, je velmi obtížné je studovat.
Ještě donedávna to byly čistě hypotetické objekty pozorovatelné pouze díky jejich gravitačnímu vlivu na okolní objekty. Černé díry pohltí cokoli. Jakmile objekt překročí horizont událostí, už není cesty zpět. Asi každého někdy napadlo, co kdyby ho překročila Země.
Vědce z Nottinghamské univerzity zajímaly podmínky kolem černých děr a ještě více. Vytvořili proto jednu takovou černou díru v laboratoři, napsal server Interesting Engineering. Jak toho docílili, vysvětlila výzkumnice Silke Weinfurtnerová.
„Při přemýšlení o černých dírách je snadné se vystrašit. Všechny předpokládané jevy, které se kolem nich vyskytují, se zdají být tak bizarní, tak zvláštní, tak odlišné,“ uvedla Weinfurtnerová. Právě tyto jevy její tým simuloval.
Záhady černých děr
Ve skutečnosti experti černou díru samozřejmě nevytvořili, pouze se snažili napodobit podmínky v jejím okolí s pomocí malého víru uvnitř nádoby se supratekutým héliem ochlazeným na minus 271 stupňů Celsia.
Tohle ochlazení umožnilo kvantový projev černé díry. Helium si vědci vybrali proto, že víří pouze při specificky definovaných veličinách. Na jeho povrchu vzniká vlnění připomínající záření blížící se k černé díře.
Tým tento jev sledoval s pomocí speciální kamery s vysokým rozlišením a přesností na nanometry. Vědci chtěli simulací studovat přeměnu světla v blízkosti černé díry na energii, tedy jev známý jako superradiace.
Tento proces je zcela závislý na rotaci černé díry a dosud je pouze teoretický, přímo ho výzkumníci nezkoumali. Vědci chtějí rovněž pochopit Hawkingovo záření (tepelné záření uvolňované černými dírami) a uvolňování gravitačních vln při slučování černých děr.
Zdroje: Interesting Engineering