V červenci 2024 učinilo vozítko Perseverance NASA na Marsu fascinující objev, který by mohl být průlomem v hledání známek dávného mimozemského života. Rover narazil na kámen přezdívaný „Cheyava Falls“, který vykazuje několik pozoruhodných vlastností, jež by mohly naznačovat přítomnost mikrobiálního života v dávné minulosti rudé planety.
Kámen, který měří přibližně 1 metr na 0,6 metru, byl nalezen v oblasti Neretva Vallis, pradávném říčním údolí v kráteru Jezero. Ken Farley, hlavní vědecký pracovník mise Perseverance, ho označil za „nejzáhadnější, nejkomplexnější a potenciálně nejdůležitější kámen, který rover Perseverance dosud prozkoumal.“
Jedním z nejzajímavějších aspektů Cheyava Falls je přítomnost organických sloučenin, které byly detekovány přístrojem SHERLOC na palubě roveru. Ačkoli organické molekuly mohou vznikat i nebiologickými procesy, jsou považovány za stavební kameny života.
Kámen, o kterém teď sní nejeden pozemský astrobiolog a astrobioložka
Dr. Petr Brož, český planetární vulkanolog, popisuje kámen jako „ten, o kterém teď sní nejeden pozemský astrobiolog a astrobioložka“. Upozorňuje na přítomnost síranu vápenatého, který na Zemi vytváří minerály jako sádrovec nebo anhydrit, což naznačuje, že kamenem kdysi protékala voda.
Zvláště zajímavé jsou nepravidelné skvrny na povrchu kamene, které připomínají leopardí skvrny. Tyto skvrny, obklopené černým materiálem obsahujícím železo a fosforečnany, by mohly být podle vědců spojeny s fosilními záznamy mikrobů. David Flannery, astrobiolog z týmu Perseverance, vysvětluje: „Na Zemi jsou tyto typy útvarů v horninách často spojeny s fosilními záznamy mikrobů žijících v podzemí.“
Nález je nadějný, vědci však potřebují vzorky prozkoumat na Zemi
Nicméně vědci zůstávají opatrní a zdůrazňují, že jsou třeba další výzkumy k potvrzení, zda tyto vlastnosti skutečně indikují dávný život. Jak poznamenává Dr. Petr Brož: „Neznamená to nutně, že v tomhle marsovském šutru stopy života jsou… pozorování se dá vysvětlit i bez života, ale je to prostě nadějné.“
NASA nyní plánuje přivézt vzorek Cheyava Falls na Zemi jako součást mise Mars Sample Return. Tento ambiciózní projekt, realizovaný ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou, by umožnil detailní analýzu vzorku v pozemských laboratořích s využitím nejmodernějších vědeckých přístrojů.
Přestože je cesta k definitivnímu potvrzení stop mimozemského života na Marsu ještě dlouhá, objev kamene Cheyava Falls představuje vzrušující krok vpřed v našem hledání odpovědí na jednu z největších otázek lidstva: jsme ve vesmíru sami?
Zdroj: JPL, Dr. Petr Brož na X