Na Grónsko dopadl kilometrový asteroid: Velký dopadový kráter zmizel pod kilometrem ledu

Neznámý dopadový kráter byl objeven pod kilometr tlustým Grónským ledovcem. S velikostí odpovídající rozloze Paříže se řadí mezi největší známé impaktní krátery na světě. Kdy k dopadu došlo a jak měl následky?

Asteroid bohatý na železo měřil podle výzkumníků přibližně kilometr v průměru. Nejasnosti však panují ohledně doby, kdy k dopadu pravděpodobně došlo. Podle prvních odhadů dopadl na Zemi před 3 miliony až 12 tisíci lety.

Obrázek: Na Grónsko dopadl kilometrový asteroid: Velký dopadový kráter zmizel pod kilometrem ledu

Dopad asteroidu vymrštil do atmosféry obrovské množství horniny a vodních par, přičemž důsledky této události mohly být mj. spouštěčem poslední doby ledové. Rozsáhlý kráter postupně zaplnila až kilometrová vrstva ledu, pod kterou zůstal ukrytý tisíce let. Až do letošního roku.

Kráter ukrytý pod grónským ledovcem objevil vědec náhodou

Podle výzkumníků vedla k objevu náhoda. Jedná se totiž mj. o první velký kráter, který byl objeven pod kontinentálním ledovcem. „V roce 2015 jsem se koukal na novou mapu podloží pod grónskými ledovci a narazil jsem na velký kruhový útvar pod ledovcem Hiawatha na severozápadě země,“ zmínil spoluautor studie Nicolaj K. Larsen z Aarhuské university v Dánsku.

Společně s kolegou Kurtem Kjaerem rychle přišli na to, že se jedná o unikátní objev a zbýval nelehký úkol – dokázat, že se skutečně jedná o místo dopadu asteroidu.

Prvním krokem byla analýza leteckých snímků oblasti zachycených v letech 1997-2014. Rozlišení smínků však nebylo dostačující. Následně byla vyslána vědecká výprava, jejímž cílem bylo detailní zkoumání podloží pod ledovcem Hiawatha za pomoci speciálního radaru. Pomohly také satelitní snímky oblasti, které hypotézu potvrdily. „Zajímavé je, že když už víte, kde se kráter nachází, je jej možné rozpoznat pouhým okem i z okna letadla. Je úsměvné, že až doposud se nikdo nepodivil nad tím, o jaký útvar by se mohlo jednat,“ dodává spoluautor studie, John Paden.

Obrázek: Na Grónsko dopadl kilometrový asteroid: Velký dopadový kráter zmizel pod kilometrem ledu

Následovalo zkoumání okraje kráteru a odběr vzorků z řek. Odebrané vzorky prokázaly přítomnost charakteristických minerálů a znaků dopadu vesmírného tělesa. Podle zjištění vědců dopadl asteroid na Grónsko až poté, co už byla oblast pokrytá ledovcem. Podle odhadů se tedy nemusí jednat o příliš vzdálené období. Potvrzují to i názory geologů, podle kterých by se nemohl kráter zachovat delší dobu v takto dobrém stavu a bez výraznějších známek eroze.

Jak určit stáří kráteru?

Vědci si nyní lámou hlavu, jak co nejpřesněji určit stáří kráteru a tím pádem i období dopadu tělesa. Nejpřesnější by mělo být provrtání ledu a odběr vzorků pro absolutní (číselné) datování hornin.

Obrázek: Na Grónsko dopadl kilometrový asteroid: Velký dopadový kráter zmizel pod kilometrem ledu

Možné však je, že komplikované vrtání nakonec nebude zapotřebí. Dopad takto velkého tělesa musel vymrštit do atmosféry obrovské množství prachu, hornin a vodní páry. To všechno by mělo mít na svědomí zablokování slunečního záření a tím pádem globální ochlazení planety. Za využití stratigrafie, tedy prostudováním stáří sedimentárních vrstev hornin, by mělo být možné přesně určit stáří kráteru. Na výsledky si však budeme muset ještě chvíli počkat.

Zdroj: 1, 2

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Garry

O Zemi toho ještě spoustu nevíme! 🙂 Raději nemyslet, co by způsobil takový dopad dnes…

Petr N.

Děsivější je, že tělesa o této velikosti zatím nedokážeme efektivně odklonit nebo zničit. A to ještě za předpokladu, že si jich včas všimneme…

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu