Dlouhodobé problémy s nestabilitou nejnovějších procesorů Intel Core dostávají nový rozměr. Uživatelé hlásí stále více případů selhávání, vývojáři her varují hráče a objevují se i první žaloby. Co přesně se děje s čipy, které měly být tím nejlepším z produkce amerického giganta?
Procesory Intel Core 13. a 14. generace, známé pod kódovým označením Raptor Lake, se potýkají s vážnými problémy stability. Ty se projevují především náhodnými pády a zamrzáním počítačů, zejména při hraní her. Podle analýzy YouTube kanálu Level1Techs může být nestabilních až 20-50 % procesorů Intel Core i9-13900K a i9-14900K. Problém se pravděpodobně netýká notebookových čipů.
Ještě znepokojivější je, že problémy se objevují i u serverových verzí těchto čipů. Někteří provozovatelé serverů hlásí až 50% míru nestability u desek s čipsetem W680, které by přitom měly být stabilnější a spolehlivější než běžné spotřebitelské verze.
Kromě nestability se objevují i zprávy o fyzické degradaci čipů. Konkrétně je zmiňována oxidace, pravděpodobně vlivem špatné aplikace antioxidačních činidel, a chyba, která pouští vyšší napětí do čipů. To vede k vyšším teplotám, přepětí a opět k rychlejší oxidaci. Problém tedy zdaleka není pouze softwarového charakteru.
Vývojáři her varují hráče
Situace došla tak daleko, že někteří vývojáři her začali do svých titulů přidávat varování pro uživatele s procesory Intel 13. a 14. generace. Například studio Alderon Games implementovalo do hry Path of Titans speciální vyskakovací okno, které informuje hráče o možných příčinách pádů hry.
„Detekovali jsme, že používáte následující procesor: 13th Gen Intel(R) Core(TM) i7 13700K. Tento procesor má známé problémy s Unreal Engine 5,“ uvádí varování. Podobná upozornění zvažují i další herní studia.
— HXL (@9550pro) July 26, 2024
Přestože problémy trvají už několik měsíců, oficiální reakce Intelu je zatím velmi zdrženlivá. Společnost sice potvrdila, že o problémech ví a analyzuje je, ale řešení přichází jen velmi pomalu. První problémy se pravděpodobně začaly objevovat již v roce 2022 po vydání 13. generace procesorů Intelu. Až postupem času komunitě došlo, že jde o problém v samotných procesorech.
To podle diskuzí vede k rostoucí frustraci uživatelů. Někteří se dokonce rozhodli přejít na konkurenční procesory AMD. Situace došla tak daleko, že proti Intelu je v USA připravována hromadná žaloba kvůli prodeji vadných procesorů.
Softwarová aktualizace ochrání čipy před dalšími problémy. Již zničené nezachrání
Intel ve svém vyjádření slíbil, že v polovině srpna vydá aktualizaci mikrokódu 22 zasažených desktopových procesorů, která by měla řešit problém s přepětím. To je považováno za jednu z hlavních příčin nestability. Zároveň společnost prodloužila záruku na postižené modely o dva roky. Aktualizaci již začali někteří výrobci základních desek implementovat do svých BIOSů, ale zatím jde jen o omezené množství.
Jak problém vyřešit? Pokud jsou problémy velmi časné, můžete procesor reklamovat. Pokud se zatím problémy neprojevily, proveďte aktualizaci mikrokódu, která je/bude součástí BIOSu. Na stránkách výrobce vaší základní desky hledejte verzi s aktualizací mikrokódu na verzi 0x129.
Není však jasné, zda tyto kroky budou stačit k obnovení důvěry uživatelů. Pokud se Intelu nepodaří situaci rychle vyřešit, může to vážně ohrozit prodeje jeho budoucích procesorů, včetně očekávané generace Arrow Lake. Snad se značce povede vrátit důvěru zákazníků do dob, kdy nálepka „Intel inside“ znamenala známku kvality.