„Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování,“ tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Česká umělá inteligence, která je schopná plynule konverzovat s uživateli kdekoliv po světě, oslnila i internetového giganta Amazon. Přesto však její tvůrci uznávají, že k plnohodnotné umělé inteligenci mají současné technologie daleko.

Tým z ČVUT dosáhl v mezinárodní konkurenci skvělých výsledků. Studenti pod vedením Jana Šedivého z ČVUT vytvořili Alquista v rámci mezinárodní soutěže Alexa Prize pořádané společností Amazon. Jak mladí vývojáři sami zmiňují, „Ještě před soutěží jsme pracovali na jednoduchém QA odpovídacím systému YodaQA, než přišel právě Jan Šedivý s myšlenkou, že začneme dělat chatboty.

Co je to ChatBot? Chatbot či SocialBot je počítačový program, který je vytvořen tak, aby co nejlépe komunikoval s lidmi a dokázal s nimi vést co nejpřirozenější konverzaci.

Když se tým v roce 2016 přihlásil do Alexa Prize, překvapilo je, že byli vybráni až do hlavní části soutěže. Alexa Prize je určená pro univerzitní týmy z celého světa a cílem je vytvořit chatbota, nebo také socialbota pro hlasovou asistentku Alexu. Bot má být schopen zajímavě konverzovat o tématech jako jsou sporty, hudba či filmy a ideálně zaujmout uživatele natolik, aby vydrželi s Alexou konverzovat 20 minut v kuse. Důležitou roli hraje mj. uživatelské hodnocení konverzací.

Obrázek: "Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování," tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Čím je chatbot Alquist výjimečný?

Alquist umí plynule přecházet mezi jednotlivými tématy i díky tomu, že tým roztřídil data do různých oblastí a následně vytvořil strukturu tak, aby podle rozpoznaného tématu konverzace chatbot pracoval s tematickou databází.

Obrázek: "Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování," tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Když jsme začínali Alquista tvořit, žádná data jsme neměli. Přišli jsme proto s vlastním řešením, kdy jsme připravili diagramy v podobě stromů, kdy jsme si připravili, co říká Alquist a co by na to mohl říct uživatel. Tyto scénáře nemusí vytvářet programátor, což je výhoda. Stačilo tedy vzít kreativního člověka, který vytvoří několik takových příkladů a následně se na nich naučí neuronová síť vytvářet náhodné průchody,“ zmínili tvůrci umělé inteligence.

Alquist mj. čerpá informace z různých internetových databází a webů ve stylu filmové databáze THDB, hudební databáze Last.fm či knižní Goodreads. Pokud se tedy uživatel zeptá na to, jakou knihu mu umělá inteligence doporučí, dostane poměrně objektivní výsledek – hodnocení na těchto serverech totiž vytváří miliony uživatelů.

Jak Alquista vyzkoušet? Alquista si můžete vyzkoušet v případě, že doma máte zařízení s podporou Amazon Alexa. Hlasového asistenta aktivujte větou „Alexa, let’s chat.“ Bohužel je vše kvůli soutěži složitější a bude vám náhodně vybrán jeden z trojice finálových botů soutěže, mezi kterými je i Alquist.

Konverzace probíhá v angličtině a jak tvůrci zmínili redakci inSmart, na češtině začali pracovat teprve nedávno a objevují možnosti a překážky spojené s naším jazykem. Výhodou Alquista je, že není nutně navázaný na konkrétní platformu typu Amazon Alexa. Služby Amazonu jsou, zjednodušeně řečeno, využívány především jako hlasový syntetizér a pro rozpoznávání mluvené řeči. Jakmile je vyřčená věta rozpoznaná a v textové podobě, může ji Alquist zpracovat a adekvátně zareagovat. Následně text převedou na mluvené slovo opět služby Amazonu. To samé umí Google či Apple. Google dokonce brzy představí češtinu pro Google Home.

Osobnost robota a personalizace se ukazuje jako zásadní prvek při návrhu umělé inteligence a konverzačních botů. Alquist je vtipný, rád si zpívá a je schopný učit se na základě věcí, které mu uživatel dříve sdělil či řekl. Pokud umělé inteligenci uživatel dříve řekl „necítím se dobře“, Alquist se při příští konverzaci na úvod zeptá, zda už se cítíte lépe. Ačkoliv může mnohým připadat děsivé, že si stroj pamatuje, že jste to vy a že zrovna vám bylo špatně, na pozadí je vše poněkud jednodušší. Alquist má k dispozici pouze ID zařízení, se kterým komunikuje.

Obrázek: "Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování," tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Co si v Amazonu slibují od chatbotů, které se jim v rámci soutěže dostávají do rukou? „Ať je to Google či Amazon, všichni chtějí prodávat. Pokud se paní domu ráno zeptá, jak se Alexa má a poté zmíní, že jí doma chybí mrkev, rovnou Alexe řekne, aby ji objednala. A tak je to i s Googlem, který je v nákupech ale zatím pozadu,“ dodávají tvůrci Alquista.

Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování, zmínil odborník Jan Šedivý z institutu CIIRC v rámci diskuze „Jak naprogramovat chatbota pro Amazon?“ pořádané na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Důležitým bodem v dalším vývoji umělé inteligence bude podle Šedivého schopnost naprosto plynulé konverzace mezi strojem a člověkem. Ačkoliv jsou totiž chatboti čím dál chytřejší, stále se musí potýkat s mnoha překážkami, ať už jazykovými, významovými či etickými.

Obrázek: "Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování," tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Na podzim 2017 se talentovaní vývojáři z ČVUT dokonce dostali do finále soutěže, kde nakonec obsadili 2. místo v konkurenci univerzit z celého světa.

The story of Alquist – pusťte si v prohlížeči film s virtuálním vypravěčem

Vývojáři demonstrovali možnosti své inteligence také na krátkém filmu s názvem „The Story of Alquist„. Umělá inteligence se ve filmu ujala role vypravěče. To však není všechno. Onen vypravěč se vás totiž nejprve zeptá na jméno a následně vás provádí filmem, kde vaše interakce hrají určitou roli pro další vývoj. Pro sledování snímku doporučujeme prohlížeč Google Chrome.

Obrázek: "Umělá inteligence je zatím spíše takové papouškování," tvrdí Češi, kteří se svou AI dobyli svět

Jméno Alquist nevzniklo náhodou. Tvůrci jím vzdávají hold postavě ze slavné hry Karla Čapka R.U.R., v níž bylo v roce 1920 poprvé použito slovo robot.

Interaktivní snímek potvrzuje, že AI Alquist není závislá na Amazon Alexa a lze ji napojit na další systémy a platformy. V případě videa jde podle tvůrců o přehrávač napsaný v JavaScriptu.

Film je sice kratičký, jedná se však o zajímavou demonstraci pro všechny, kteří doma nemají hlasového asistenta s podporou Amazon Alexa.

Obrázek: Uber zvítězil nad Londýnem, alespoň na 18 měsíců
Uber zvítězil nad Londýnem, alespoň na 18 měsíců
Obrázek: Válka trochu jinak: Restrikce USA na dovoz sílí, celní válka s Čínou vrcholí
Válka trochu jinak: Restrikce USA na dovoz sílí, celní válka s Čínou vrcholí
Obrázek: Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Domácí bezpečnostní kamera v podobě létajícího dronu? Skvělý nápad, řekl si Amazon
Obrázek: Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Amazon oznámil vlastní cloudovou herní platformu Luna
Obrázek: Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Jak se vrátit ke starému vzhledu Facebooku? Pomohou rozšíření pro prohlížeče
Obrázek: VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
VPN řešení pro firmy zcela zdarma? Synology překvapilo a nabízí licenci na svou VPN Plus až do září 2021
Obrázek: Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Canon reaguje na nedostatek webkamer na trhu: Stačí fotoaparát a program do PC
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
Obrázek: Donáškový robůtek Scout od Amazonu je roztomilý a inovativní, dostane se i do ČR?
Donáškový robůtek Scout od Amazonu je roztomilý a inovativní, dostane se i do ČR?

Amazon momentálně testuje Scouta v americkém Seattlu, v rámci své služby Amazon Prime. Americký obr je ve středoevropském regionu aktivnější a aktivnější,...

Zavřít