K Zemi se příští týden připojí miniměsíc, na oběžné dráze však nezůstane dlouho

Země bude mít zhruba na dva měsíce druhý měsíc. Její gravitace totiž uzamkne na oběžné dráze planetku s rozměry rodinného patrového domu 2024 PT5. Pokusí se naši planetu oběhnout a pak se vymaní z jejího gravitačního vlivu a poputuje dál do vesmíru. V následujících letech se však několikrát vrátí.

Astronomové očekávají přiblížení planetky s rozměry patrového rodinného domu koncem září. K Zemi se přiblíží natolik, že ho na její oběžné dráze uvězní gravitace.

Obrázek: K Zemi se příští týden připojí miniměsíc, na oběžné dráze však nezůstane dlouho

Naše planeta občas gravitací uzamkne na oběžné dráze malé planetky. Zdroj: Pixabay

Země tak bude na zhruba dva měsíce mít druhý měsíc, takzvaný miniměsíc, jak ho astronomové ve svém článku sami nazývají. Podle výpočtů astronomů podnikne objekt jeden oblet mezi 29. zářím a 25. listopadem. Poté se z gravitačního působení vymaní a bude pokračovat v cestě.

Výpočty dráhy zveřejněné v časopisu Research Notes of the AAS ukázaly, že se k nám objekt o průměru cca 10 metrů vrátí ještě během ledna 2025 a poté až v roce 2055. Planetku poprvé zaznamenal systém ATLAS začátkem srpna.

Kousek Měsíce  

ATLAS je systém včasného varování sestávající se ze čtyř teleskopů zaměřených na detekci blízkozemních asteroidů a provozuje ho americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), aby včas věděl o všech hrozbách pro naši planetu.

Paul Chodas, ředitel Centra pro studování blízkozemních objektů spadajícího pod Laboratoř proudového pohonu NASA, uvedl, že 2024 PT5 zřejmě pochází z pásu asteroidů Arjuna obíhajícího kolem Slunce blízko Země.

Planetka ve skutečnosti může být úlomkem z Měsíce vymrštěným z jeho povrchu dopadem jiného většího asteroidu. Naše planeta skutečně může pravidelně gravitací zachycovat malé planetky, které se pak dočasně stávají jejími přirozenými družicemi.

Příležitost pro lidstvo 

Jak vysvětlil astrofyzik Carlos de la Fuente Marcos, už se tak stalo v letech 1981 a 2022. Jde však o vzácný jev, většinou totiž malé planetky Zemi minou, případně shoří při vstupu do její atmosféry. Pokud však na oběžné dráze setrvají, představují příležitost pro lidstvo.

Obrázek: K Zemi se příští týden připojí miniměsíc, na oběžné dráze však nezůstane dlouho

Budeme jednou těžit na asteroidech. Zdroj: Pixabay

Jsou bohaté na minerály a látky vhodné pro výrobu raketového paliva. Když se z nich stanou miniměsíce, mohly by na nich jednou těžit soukromé společnosti. Planetka 2024 PT5 však bude na naší oběžné dráze příliš krátkou dobu k těžbě.

Patří do kategorie miniměsíců zvané „dočasné zachycené průlety“. Na oběžné dráze jsou krátce a neoběhnou ji ani jednou. Pak existují ještě dočasné zachycené orbity. Planetky oběhnou Zemi klidně i několikrát a na oběžné dráze se mohou udržet několik měsíců až let.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší