Polární záře jsme letos mohli pozorovat až nápadně často, a to i u nás v České republice. Mohlo by se zdát, že jde o náhodný výkyv, ale vědci mají jasné vysvětlení – Slunce je právě na vrcholu svého jedenáctiletého cyklu aktivity, známého jako sluneční maximum. To nejlepší navíc podle norského výzkumníka teprve přijde.
V říjnu 2024 vědci oznámili, že Slunce dosáhlo svého maxima – období zvýšené aktivity, které zahrnuje častější výskyt slunečních skvrn, erupcí a koronálních výronů hmoty (tzv. CME). Tyto jevy uvolňují do prostoru obrovské množství nabitých částic, které mohou při střetu s magnetosférou Země vyvolat geomagnetické bouře schopné mj. ovlivňovat fungování elektroniky. Právě tyto bouře jsou zodpovědné za intenzivnější a častější polární záře.
Podle odborníka na Slunce a polární záře, vědce Påla Brekkeho z norské vesmírné agentury NOSA, však hlavní podívaná nenastane ihned. „Nejvyšší aktivita polárních září nastává obvykle několik let po slunečním maximu,“ vysvětlil pro Space.com Brekke. Pro milovníky vesmírných úkazů to podle něj znamená, že ideální období k pozorování přijde během sezóny 2026–2027.
Proč přichází hlavní sezóna polárních září až po slunečním maximu?
Slunce má u podobných jevů drobné zpoždění. Tzv. aurorální zpoždění má několik příčin. Jednou z nich je zvýšený výskyt koronálních děr na Slunci během období po maximu. Koronální díry jsou tmavé oblasti na slunečním povrchu, kde je magnetické pole otevřené, díky čemuž může sluneční vítr unikat rychleji do vesmíru. Když tyto proudy narazí na zemskou magentosféru, způsobí geomagnetické bouře a často také viditelné polární záře.
Aktivita Slunce je navíc v období po maximu ovlivňována překrýváním dvou magnetických cyklů Slunce, známých jako Haleův cyklus. A zvýšená geomagnetickou aktivita znamená i vyšší pravděpodobnost spatření polárních září. Podle astronoma Karla Halíře, ředitele z Hvězdárny v Rokycanech, nás čekají „častější a velkolepější nebeská představení, která by se mohla objevovat i v našich zeměpisných šířkách.“
Odborníci se shodují, čeká nás několik let vesmírné podívané
Podle odborníků se díky současné fázi slunečního cyklu můžeme těšit na několik let plných intenzivních polárních září. Roky 2026 a 2027 budou v tomto směru vrcholnými sezónami, kdy bude šance na pozorování nebeských úkazů nejvyšší. Pozadu v tomto směru nezůstane ani rok 2025, který by se mohl v mnohém vyrovnat tomu letošnímu.
Pokud se vám tedy zdálo, že jsou polární záře stále častější, vězte, že to není náhoda. To nejlepší nás teprve čeká a možností bude nespočet. Do té doby si můžete důkladně nastudovat, jak se na pozorování polární záře správně připravit a kde na našem území jev nejlépe pozorovat. Možná se vám to bude hodit již brzy.