Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

Toto je příběh našeho čtenáře, který se ve snaze pořídit si AirPods Max z druhé ruky chytil do pasti. Nebýt jeho hloubavosti a pochybností, nikdy by ani nepřišel na to, že koupil zdařilý padělek. Ostatně, jak se v článku dozvíte, nepřišli by na to ani někteří odborníci.

Ne všichni si pořizují zbrusu nové zboží, a ať už z finančních důvodů či kvůli ekologickému a udržitelnému smýšlení volí raději zboží z druhé ruky. Platformy jako Vinted, Sbazar, Bazoš či Facebook Marketplace umožňují snadný přístup k široké nabídce zboží, a přestože jsou příslibem výhodných nákupů, skrývají také četná rizika. Kromě poměrně vysokého počtu botů se zde totiž vyskytují i živí podvodníci, kteří jsou neméně nebezpeční. Příběh, který vám budeme vyprávět, se věnuje případu uživatele, který se s naší redakcí podělil o svou zkušenost, kdy se stal obětí takového podvodu. Přestože má tato příhoda šťastný konec, může sloužit především jako varování pro ostatní, kteří na podobných webech nakupují.

Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

AirPods Max patří mezi nejkvalitnější sluchátka na trhu. Bohužel jsou však také, jako další produkty značky Apple, často kopírované. Foto: Unsplash

Jak to celé začalo

Abychom nezacházeli do zbytečných detailů, budeme oběti říkat jednoduše „čtenář“. Ten se již delší dobu pokukoval po sluchátkách AirPods Max a nakonec je nalezl za skvělou cenu na platformě Facebook Marketplace. Nakonec se mu podařilo najít inzerát s produktem, který odpovídal jeho požadavkům. Cena byla v porovnání s novým produktem výrazně nižší (5 000 Kč místo 12 000 Kč), což bylo velmi lákavé. Také fotografie v inzerátu budily dobrý  dojem, a komunikace s prodejcem probíhala hladce. Čtenáři pak potvrdil, že má k dispozici originální doklad, a po ujištění, že jde o originální produkt značky Apple, se obě strany dohodly na osobním setkání a předání zboží a peněz.

Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

AirPods Max za skvělou cenu. Ne tak docela. Se souhlasem podvedeného

Sluchátka hrála skvěle a vše vypadalo idylicky

Schůzka probíhala dle očekávání. Sluchátka vypadala v pořádku, sériové číslo výrobku odpovídalo údaji na podle všeho originální krabici. Veškeré funkce zařízení fungovaly tak, jak měly, a po propojení s telefonem se dokonce podařilo dohledat informace k záruce AppleCare a datum nákupu. Vše pak odpovídalo faktuře, kterou prodejce kupujícímu při předání ukázal – dokument měl hlavičku internetového obchodu Alza.cz, a nezavdával tak jakýkoliv důvod pro podezření. Náš čtenář pak získal za rychlé jednání – od první zprávy po předání zboží uběhlo sotva půl hodiny – další slevu. Nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj právě stala oběť podvodu.

Přišel jsem na místo schůzky. Prodejce měl krabici se sluchátky. Vše jsem kontroloval. Sériové číslo sedělo s krabicí. Mušle z kovu. Pouzdro v pohodě. Přepínání propustnosti a potlačení okolního hluku na sluchátkách OK. Žádné skřípání. Originální lightning konektor. Po spárování se v telefonu ukázala i záruka Apple care a datum nákupu. Prodávající mi ukázal fakturu, kde bylo datum nákupu v květnu, což sedělo i se zárukou v telefonu. Řekl, ze fakturu pošle v el. podobě. Říkám si OK. Šel jsem vybrat peníze. Prodejce řekl, že když je beru takhle rychle, tak je mám za 4 500 Kč. To už jsem si říkal, že je to divný, ale říkal jsem si, ze mám fakturu apod. A vše je v pořádku. Fungovala i funkce Find My pro nalezení ztraceného zařízení,“ popisuje svými slovy situaci podvedený čtenář.

Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

Zpracování produktu bylo perfektní a nic nenasvědčovalo podvodu. Foto: Unsplash

Objevují se první mouchy

První zarážející chování začaly sluchátka vykazovat při snaze u nich nastavit automatické připojování k dalším zařízením v Apple ekosystému. Funkci se čtenáři hodiny nedařilo zprovoznit. „Chtěl jsem si sluchátka propojit mezi Macem a dalšíma zařízeníma. A ejhle. Žádná automatika, jako u mojich Airpods. Rozhodl jsem se, ze tedy ověřím pravost. Začal jsem sledovat videa na YouTube. Vše nasvědčovalo tomu, ze je to originál.

Další podezření pak budila schopnost přepínání propustnosti okolního zvuku, která má u originálních AirPods Max fungovat pouze tehdy, kdy je zařízení nasazeno na hlavě. Na zakoupených sluchátkách však tuto funkci mohl přepínat kdykoliv. Začal se tedy pídit po ověření pravosti zakoupených sluchátek.

Během kontroly faktury, jejíž elektronickou kopii mu prodejce po uzavření obchodu zaslal, objevil uživatel další varovný signál – dokument totiž uváděl jiné sériové číslo než to, které bylo uvedeno na výrobku. Po ověření u Alzy se podařilo prokázat, že faktura sice je pravá, ale vztahuje se na jiný typ sluchátek. Další zastávkou byl pak autorizovaný servis, kde technik potvrdil, že jde o falzifikát.

Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

Servisní technik padělek poznal, prodejci nikoliv. Foto: Se souhlasem podvedeného

Volal jsem tedy do Alzy. Tam prodejce ověřil moje číslo sluchátek a řekl, že nic takového u nich ani nebylo na skladě. Volal jsem na Apple. Tam jsem zjistil, že na mých sluchátkách v modré barvě je sice sériové číslo od Apple AirPods Max, ale od úplně jiné barvy. Rozhodl jsem se tedy, že sluchátka vezmu do autorizované prodejny a ověřím jejich pravost. Ani jeden ze tří prodejců nebyl schopen na první pohled rozpoznat to, jestli je to fake nebo ne. Zjistil to až servisní technik. A co myslíte? Byla to kopie, ale prý velmi zdařilá…. Technik napsal protokol o nepravosti,“ popisuje podvedený.

Detektivka se vyplatila: Policie nakupujícímu nepomohla, obrátil se na rodiče prodejce

Jak už to v podobných situacích bývá, čtenáři se již nepodařilo navázat konverzaci s prodejcem. Po sérii krátkých odpovědí, ve kterých prodávající popřel jakékoliv snahy o podvod, načež přestal komunikovat úplně, se kupující obrátil na policii. Tam ovšem ke své nelibosti zjistil, že v podobných situacích nelze podat trestní oznámení, a věc se tak musí řešit jako reklamace, což může být zdlouhavý proces s nejistým koncem. „Policie neměla ani snahu to jen nějak zaevidovat,“ popisuje nepříjemný zážitek z návštěvy policejní služebny.

Foto: Se souhlasem podvedeného

V zoufalé snaze domoci se spravedlnosti se náš čtenář přes uživatelský profil prodejce na Facebooku dopátral až ke kontaktu na členy jeho rodiny. Po telefonátu s nimi a vyjasnění si celé situace se nakonec podařilo dohodnout další schůzku, na které byly kupujícímu vráceny peníze a prodejci padělaná sluchátka.

Oba pak společně zajeli ještě do oficiální prodejny Apple, kde čtenář nic netušícímu prodávajícímu ukázal, jak je výrobek prakticky totožný s originálem. Jediný vyloženě znatelný rozdíl spočíval v kvalitě mikrofonu, který byl v případě padělku skutečně žalostný. Až na drobnou odchylku v basovém rozsahu pak fungovalo vše identicky a zvuk byl velmi dobrý.

Jsem rád, že je to uzavřené touto smírčí cestou, ale v ČR s tímhle existuje obrovský trh a těch podvedených jsou tisíce. Kolik % poškozených to řeší soudně? Pak to tak vypadá. Mladí kluci na tom obírají lidi ve velkém a nikdo to neřeší. A pak na Xku vidíte videa, kde 20 letý kluk má na sobě tenisky za 50 000. Z čeho na to asi vzal? No z roznášení letáků, nebo doplňování zboží to asi nebude,“ popsal podvedený čtenář.

Bylo obrovské štěstí, že prodejce měl na Facebooku otevřené kontakty, že šlo vidět, koho má v přátelích. Na Facebooku měl reálné jméno a příjmení, což bylo v tomto případě poměrně rozhodující. Hledal jsem v přátelích lidi se stejným příjmením. Říkal jsem si, že by mohl mít v přátelích minimálně nějaké příbuzné. Můj cíl byl najít rovnou kontakt na rodiče. Najednou jsem na u prodejce v přátelích viděl dva kontakty se stejným příjmením. Hned jsem klikl na první z nich. Byla to relativně mladá žena. To mě trošku mátlo. Obával jsem se, aby to nebyla sestra, či jiná příbuzná, ale o tom později.“

„Co mě hrálo do karet, bylo to, že dotyčná měla na facebookovém profilu vyplněnou firmu ve které pracuje a měla tam odkaz i na FB stránku té firmy. Na to jsem klikl a dozvěděl jsem se, že se jedná o její firmu a Facebooku byl odkaz na web. Klikl jsem tedy na web a tam už jsem rovnou hledal sekci kontakt. Povedlo se. Našel jsem tel číslo.  Ovšem vyhráno ještě nebylo. Měl jsem v ruce jen jeden kontakt. Prověřil jsem tedy i ten druhý kontakt se stejným příjmením, co měl prodejce v kontaktech.“

„Zde se zřejmě jednalo o bratra. Kontakt jsem měl do dvou minut. Na FB měl totiž hodně příspěvků o tom co dělá. Použil jsem Google a našel jsem kontakt během chvilky. Jenže bratra jsem kontaktovat nechtěl. Tam jsem měl určitou obavu. Sourozenci totiž většinou drží při sobě. Takže jsem nechtěl, aby případný sourozenec toho prodejce varoval, že se něco děje.“

„Chtěl jsem jít na jistotu přes rodiče. Samozřejmě jsem si všechny profily vyscreenoval a uložil. Dále jsem nalezl profily i přátel prodejce a kontakty na ně. To už by bylo krajní řešení a věřím, že by asi moc nefungovalo. Pokud by to byl kamarád prodejce, tak by jej pravděpodobně velmi rychle upozornil.“

„Bylo opravdu velké štěstí, že jsem vůbec nějaké kontakty dohledal. Zkusil jsem tedy rovnou první kontakt a to sice mladou ženu. Ta po chvilce zvedla telefon. Rovnou jsem se slušně zeptal, zda zná dotyčného (prodejce). Načež odpověděla. Myslíte syna? Výborně maminka! Vše jsem ji slušně vysvětlil a řekl jsem co stalo. Řekl jsem, že jsem se chtěl s prodejcem normálně domluvit na vrácení peněz, ale ten se odmlčel. Řekl jsem, že jsem byl na policii (V tu chvíli matka prodejce netušila, že jsem se na policii otočil „na podpadku“ a nevyřešil jsem nic).“

„Zároveň jsem dodal, že chápu, že je to nepříjemné, ale že to chci řešit normální cestou, že v mém zájmu není řešení přes policii. Na to matka prodejce slyšela. Ovšem v tu chvíli se do hovoru vložil otec prodejce. (Jel se ženou v autě). Ještě jednou se zeptal, ať mu to celé popíšu. Tak jsem to znova vysvětlil. Odpověděl, že chápe a že dokonce i on sám byl před časem podobně podveden.“

Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu

Pomohl autorizovaný servis a nečekaně také rodiče prodejce. Foto: Unsplash

„Jeho intonace hlasu se totálně změnila. Byl velmi naštvaný na syna. Matka prodejce řekla, že o prodeji věděla, že se o tom prý zmínil. Zeptal jsem se, jestli měl více kusů. Možná to byl šok té matka, ale ona toho syna moc nebránila. Spíše naopak :). Řekla, že ne, že měl jedny co koupil prý také z druhé ruky. Tomu jsem osobně i věřil. Dopadlo to tak, že jsem se dohodl s rodiči, že to s ním proberou a dají vědět.

„Asi do pěti minut mě volal prodejce. Celou dobu tvrdil, že je koupil z bazaru jako originál a nechápe to. Říkal, že se omlouvá, že i on měl za to, že je to originál. Domluvil jsem se s ním na schůzce. Přijel za 20 minut. Vrátil jsem mu sluchátka, on mě peníze. A rovnou jsem ho vzal do oficiální prodejny. Tam jsem mu ukázal hlavní rozdíl. Ještě jednou se omluvil a odjel.“

„Musím říct, že nakonec vše dopadlo v pořádku. Samozřejmě nevím, jestli těch sluchátek neměl doma dalších 20 kusů, ale věřil bych opravdu tomu, že ne. S rodiči byla domluva opravdu špičková a bylo vidět, že to jsou slušní lidé. Jejich syn měl dobré zázemí, studoval na dobré škole a věřím tomu, že takto prostě uklouzl.“

„Problém je ten, že těchto podvodů je opravdu plný Marketplace a replika byla tak zdařilá, že ani prodejce z oficiálního obchodu to na první pohled nerozeznal,“ upřesňuje detaily celého příběhu podvedený.

Příběh je ponaučením pro nás pro všechny

Podobné situace nejsou v Česku nijak ojedinělé. Ačkoliv se v tomto případě s největší pravděpodobností jednalo o omyl a nevědomost na straně prodejce, který se nejspíš také stal obětí podvodu, ve skutečnosti existují organizované skupiny, které se prodeji padělků věnují. Na podobnou situaci poukázal letos v únoru i YouTube kanál Kluci z Prahy, který se snažil odhalit jednu takovou skupinu, v níž pozici resellerů zastávaly děti.

Online prostředí pak nabízí těmto podvodníkům mnohem větší pole působnosti. Níže vám tedy uvádíme seznam doporučení, jejichž dodržováním se můžete před podobnými situacemi chránit:

  • Prověřujte si online prodejce: Nezapomeňte se detailně podívat na profil prodejce, pročíst recenze a hodnocení od ostatních kupujících. Pokud se jedná o jednotlivce, uložte si veškeré veřejně dostupné informace o uživateli, například formou snímků obrazovky s jeho profilem.
  • Důkladně zkontrolujte kupovaný produkt: Pokud je to možné, požádejte prodejce o více fotek a detailní informace o produktu. Víte-li že je výrobek často padělán, zkuste se zaměřit na drobnosti, které by vám mohly pomoci potvrdit si jeho autenticitu.
  • Trvejte na doložení faktur a dokladů: Ověřte, že se faktura skutečně vztahuje na kupované zboží a že se v ní nenachází žádné nesrovnalosti. V případě nutnosti si produkty uvedené v dokumentu ověřte u původního obchodníka.
  • Buďte v kontaktu s prodejcem: Pokud máte i po koupi jakékoli pochybnosti, neprodleně se spojte s prodejcem a požádejte o vysvětlení. Umožňuje-li to situace (například v případě nákupu přes e-shop), uplatněte své právo na vrácení zboží.

Online nákupy jsou sice pohodlné, vždy je ale důležité být ostražitý. Tento příběh ukazuje, že k podvodu může dojít i ve chvíli, kdy vše vypadá na první pohled v pořádku. Ne vždy se pak nakupující dočká vrácení peněz, a nezbývá mu než se spokojit s koupí předraženého padělku. Není pak náhodou, že se spousta podvodníků zaměřuje právě na produkty značky Apple, které mají vizitku obecně předražených výrobků. Prodej napodobenin s logem nakousnutého jablka tak představuje lukrativní byznys.

Buďte tedy obezřetní, prověřujte prodávající a nikdy neváhejte se ptát, pokud máte nějaké pochybnosti. Lepší koupit dráž a z důvěryhodného zdroje, než koupit levně a přijít o peníze.

Zdroj: Výpověď čtenáře pro inSmart.cz, Simes Research na X

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?