Nejlepší reklama na elektromobilitu: Tesla se 10× otočila přes střechu, posádka děsivou nehodu přežila

V čínské provincii Kuang-tung došlo k dramatické nehodě, při které Tesla Model Y provedla několik prudkých kotrmelců. Přestože záběry nehody vypadají děsivě, posádka uvnitř vyvázla bez vážnějšího zranění. Vděčí za to konstrukci elektromobilu, který patří mezi nejbezpečnější modely na světě. Celou událost zachytila palubní kamera protijedoucího vozidla.

Nehodu způsobila chyba řidičky, která nepřizpůsobila rychlost podmínkám na silnici. A to podle všeho výrazně, neboť otočit elektromobil přes střechu podobným způsobem není vůbec jednoduché. I přes několik kotrmelců se ale robustní konstrukce Modelu Y ukázala jako dostatečně odolná na to, aby ochránila cestující. Klíčovou roli sehrála nízká poloha těžiště dána umístěním těžké baterie v podlaze vozu. Díky tomu se auto po několika kotrmelcích dokázalo vzpříčit zpět na kola.

O jak vážnou nehodu šlo ukazuje video výše. Elektromobil se při ní několikrát otočil přes střechu, spustily se mu všechny airbagy a došlo i na notně pomačkané plechy. Posádku ochránilo více faktorů, ale tím hlavním je odolná konstrukce vozidla vyrobená ze 2 velkých hlavních odlitků, což je technologie, kterou Tesla zavedla v roce 2021 právě při výrobě Model Y. Odpůrce elektromobility musíme zklamat, ale k požáru baterie nedošlo, viz záběry z místa nehody. Spolujezdec na záběrech ještě sám ze svého telefonu volá pomoc.

Proč patří Tesly k nejbezpečnějším vozidlům?

Že k vážnějšímu zranění členů posádky nedošlo, není žádným překvapením i z dalších důvodů. Tesla Model Y patří k nejbezpečnějším automobilům současnosti, což potvrzují přísné testy organizací jako NCAP, IIHS či NHTSA, kde se umisťují Tesly Y, 3 a S na předních příčkách. Za svou vysokou míru bezpečnosti vděčí nejen velmi pevné konstrukci vyráběné unikátní metodou odlévání, ale také umístění baterie v podvozku, absenci velkého motoru v přední části či pokročilým asistenčním systémům.

Tesla karoserii modelu Y vyrábí na obřích lisech Giga Press, které z roztaveného kovu v obřích formách tvarují výsledné díly.

Právě americká NHTSA ocenila v roce 2021 Tesla Model Y za práci s těžištěm a nízkou šanci na převrácení – 7,9 % (čím nižší hodnota, tím lépe). Šlo tehdy o nejnižší historicky naměřenou hodnotu u SUV. I přesto však dokázala řidička na videu s vozidlem provést pořádnou sérii kotrmelců.

Elektromobily mají díky své konstrukci s baterií v podvozku a malým výkonným elektromotorům zásadní bezpečnostní výhodu. A to nehledě na to, zda se jejich odpůrcům líbí či nikoliv. A co se větší pravděpodobnosti požáru elektromobilu týče, to je už dávno vyvrácený mýtus, který se s příchodem lithium-železo-fosfátových (LiFePO4) akumulátorů působí spíše úsměvně.
Zdroje: Tesla, X

Úvodní fotografie: Unsplash

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu