Game Developers Session Prague představilo nová data o českém videoherním průmyslu za rok 2024. Studie prokázala, že se krize, která už dva roky herní průmysl ničí, České republice také nevyhnula. Dopady nejsou naštěstí zdaleka tak devastující.
Stagnace místo růstu
Český herní průmysl se i přes existenci velkých domácích výdělečných studií špatně dostává z postcovidového období. Investoři i vydavatelé jsou v současnosti mnohem obezřetnější při výběru her. Zároveň do situace vstupují i další faktory. Herní enginy, v nichž se hry vyvíjí, jsou dnes lehce dostupné a vyvíjet tak může každý, což způsobuje, že trh je přesycený nekvalitními a neúspěšnými tituly. Nicméně situace v ČR je ještě specifická tím, že tu vzniká málo nových herních startupů. V minulém roce jich vzniklo pouze 7. Celkově jich teď je v provozu 166.
Pro lepší představu meziroční obrat se snížil o 1 % na hodnotu 5,537 miliardy Kč, což předčilo původní očekávání, která s poklesem nepočítala. Snížení zisků bylo ještě znatelnější. Klesly o 8 % na 1,94 miliardy Kč. Propad se na první pohled nezdá tak velký, avšak poukazuje na fakt, že se Česká republika v tomto odvětví neposouvá a je závislá jen na úspěchu velkých studií. Součástí poklesu je i studio Beat Games, které vyvíjí světový hit Beat Saber. Studio bylo v roce 2019 koupeno společností Meta, která od roku 2022 přesunula zisky ze hry mimo ČR. Na druhou stranu třeba v případě Warhorse Studios, které patří pod giganta Embracer Group, většina utržených zisků stále zůstává tady.
I přes stagnaci jsou prognózy pro rok 2024 nadějné. Očekává se obrat ve výši 6,5 miliardy Kč a s tím i další růst herního průmyslu o 17 %. Z toho lze usuzovat, že potenciál a místo kam dále růst, je pro české vývojáře velmi reálný.
Pomůže nová novela zákona o audiovizi?
Nakopnout rozvoj videoherní tvorby malých a středních studií by mohla i nová úprava zákona o státní podpoře audiovizuální tvorby. Nyní budou mít nárok na dotace i herní projekty. Právě podpora menších studií by měla zajistit dynamičtější a stabilnější vývoj v ČR. V tomto ohledu jsme donedávna byli jedním z mála států v Evropě, kdo svému hernímu průmysl nenabízel nějakou finanční výpomoc. Jak bude vypadat reálná praxe získávání přístupu k penězům z fondu ukáže až čas.
Zdroj: Tisková konference GDS
Zdroj titulního obrázku: Redakce Insmart.cz