Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Ruská technologická společnost Yandex je na místním trhu obdobou Googlu.

Yandex je taková ruská obdoba Googlu určená pro ruský a rusky mluvící trh, která nabízí služby týkající se v podstatě čehokoliv, co jakkoliv vzdáleně souvisí s internetem. Doprava, vyhledávač, navigace, různé mobilní appky, reklamní byznys – Yandex dělá v Rusku skoro všechno.

Obrázek: Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Hlavní kanceláře Yandexu v Moskvě. Zdroj: WikiFido, CC BY-SA 4.0

Jde o největší technologickou firmu v Rusku, a je také jedním z mála konkurentů Googlu, byť jen na lokálním trhu – ve vyhledávačích v zemi drží 42% podíl, hned za Googlem, a relativně zdatně mu konkuruje.

Rozvoj a akvizice střídají obavy a nejistá budoucnost

Yandex je mimochodem registrován v nizozemském Schipholu (od roku 2007), nikoli v Rusku, a v prosinci 2021 otevřel nové kanceláře na Národní v Praze. Pražský tým se zaměřuje na vývoj produktů v oblastech crowsourcingu, cloud computingu, ridesharingu a předpovědích počasí.

Obrázek: Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Zdroj: Unsplash

Ačkoli se firmě dařilo donedávna relativně dobře a odkupovala nové společnosti jako na běžícím pásu, nyní může čelit komplikacím. Zda je přežije ve zdraví je otázkou, na níž nelze odpovědět s jistotou – neznámých je příliš mnoho, a závisí i na dalším vývoji ruské invaze na Ukrajinu.

Největším problémem pro Yandex bude nedostatek čipů. Vlivem restrikcí na import klíčových součástek mohou podle předpokladů analytiků dojít společnosti polovodiče už do jednoho roku, maximálně pak 18 měsíců – za stávající situace, samozřejmě.

Horší situace může nastat kupříkladu v segmentu samořiditelných vozidel, kde Yandex aktivně experimentuje. Autonomní vozy jednak vyžadují hodně elektroniky, závislé jsou ale také na pokročilých technologiích, na které se aplikují úplné zákazy exportu do Ruska, a to proto, že často mají využití také pro vojenské účely.

Pomůže Čína?

První problémy, kterým bude Yandex čelit, se projevily už krátce po začátku invaze. Mezinárodní partnerství a kooperace s různými firmami ze západu se okamžitě sesypaly, dva členové dozorčí rady rezignovali a „druhý muž“ firmy, Tigran Khudaverdyan, vlivem evropských sankcí odstoupil. Arkadij Volož, jeden ze spoluzakladatelů, je na sankčním seznamu USA už roky. Tržní hodnota firmy se masivně propadla z odhadovaných 31 miliard dolarů na 6,8 miliard.

Obrázek: Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Pomůže Čína? Ani to nelze předpovědět s jistotou. Zdroj: Pixabay

Podle různých zdrojů (Bloomberg, DCD) Yandex jedná o možném odprodeji divize zaměřené na sociální sítě a zpravodajství, a to ve prospěch státem kontrolované VK (VKontaktě). Provozovat v současném Rusku zpravodajství je v podstatě nemožné; obsah, který se Rusku znelíbí, je mazán, pokutován a zakázán.

Dalším segmentem, který může Yandex odprodat, jsou výše zmíněné samořiditelné vozy.

Pomoci firmě z problémů by mohla Čína. Ta je schopná produkovat dostatek vlastních technologií na to, aby na čipech závislé společnosti v Rusku udržela nad vodou; není ale jasné, zda k tomu bude země svolná, a zda bude Rusko ochotné cenu (ekonomickou či politickou) Číny zaplatit.

Obrázek: Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Zdroj: Pixabay

Krutý brain drain

Problémem pro Yandex – a další ruské technologické firmy – bude také jev v angličtině nazývaný jako „brain drain“ – odliv mozků pryč ze země. IT pracovníci a další vzdělaná pracovní síla Rusko opouští dlouhodobě, a tento problém země se téměř jistě ještě prohloubí. Podle zdrojů Interfaxu a Bloombergu opustí zemi v dubnu mezi 70 až 100 tisícovkami programátorů; v první vlně už se země odešlo mezi 50 a 70 tisíci.

Přežije Yandex Putinovu válku? Výhodou Yandexu je, že se nemusí příliš obávat reputačních problémů v zahraničí u zákazníků samotných, neboť jeho podnikání je z velké části omezeno jen na Rusko – jenže bez pomoci mezinárodních partnerů se v globální ekonomice dá jen sotva přežít, a to i přes omezenou globální působnost. Internetový byznys je na to příliš propojený. Už teď dostal Yandex mocné rány, a vyhlídky se nezlepší do doby, dokud bude Rusko pod tíhou mezinárodních sankcí. A jejich konec závisí na jediném člověku: Vladimiru Putinovi.

Obrázek: Přežije ruský gigant invazi? Yandex čelí těžkým výzvám

Mezinárodní vyhledávací stránka Yandexu

Na Ukrajině je mimochodem Yandex zakázán od roku 2017, čelí obviněním z nelegálního sběru dat ukrajinských občanů ve prospěch ruských bezpečnostních služeb. Firma to dlouhodobě odmítá.

Zdroj: Bloomberg

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka novak

Clenove dozorci rady rezignovaly. No to je uzasni cestin myli autore ???

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem