Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Otestovali jsme to nejlepší z produkce Huawei na vaše zápěstí. Chytré hodinky Huawei Watch 4 Pro Elite s titanovým tělem a podporou eSIM nabízí pokročilé zdravotní funkce včetně EKG. Na rozdíl od konkurenčních modelů Samsungu a Applu pak vydrží na jedno nabití klidně i několik týdnů. Jaké jsou a stojí prémiový model za pořízení?

Nástupce modelu Watch 3 Pro dostal plnohodnotný operační systém v podobě HarmonyOS a v mnoha ohledech dospěl. Huawei si v oblasti wearables věří, čemuž odpovídá i cena, která se nyní pohybuje kolem 15 000 Kč.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Huawei Watch 4 Pro jsou dostupné ve 2 variantách. My jsme měli možnost otestovat tu prémiovější „Elite“ s titanovým náramkem. Foto: Se souhlasem Huawei

Proč je cena tak vysoká? Na první pohled je jasné, že byly použity prémiové materiály. Hodinky jsou vyrobeny z titanové slitiny TC4, tedy 4. stupně, který je o poznání odolnější než často používaný 2. stupeň. Je samozřejmě také dražší, což se projevilo na ceně hodinek, ale pozitivně také na jejich odolnosti. Odolnost doplňuje sférické safírové sklo, které je v tomto segmentu unikátem. Cenu navyšuje také eSIM LTE modem či rychlejší procesor, díky kterému je možný běh plnohodnotného operačního systému v podobě HarmonyOS.

Obsah balení

U verze „Elite“ s titanovým řemínkem se v balení vedle bezdrátové kolébky pevně připojené k USB kabelu nachází také náhradní články pro jeho prodloužení. Nabíječka na standardu QI je magnetická, takže se po přiložení k zadní straně hodinek sama přichytí.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Titanové tělo je odolnější díky zvolené variantě titanu. Foto: Redakce inSmart.cz

Po rozbalení krabičky s hodinkami budete chtít provést spárování s chytrým telefonem. Po nastavení základních vlastností včetně jazyka můžete přejít k instalaci aplikace Huawei Zdraví do vašeho Android či iOS zařízení. Bohužel pro uživatele Androidu není aplikace dostupná prostřednictvím Google Play. Pokud máte Huawei telefon, tak je párování o něco jednodušší. Instalace aplikace a vytvoření Huawei účtu zabere několik minut. Samotné párování je potom bleskové a je při něm třeba povolit např. přístup hodinek k notifikacím telefonu.

Operační systém s možností instalovat aplikace

HarmonyOS po letech vývoje dospěl a dnes již působí výrazně promyšleněji a odladěně. Může za to i vyšší výkon hodinek, který výrobci umožnil nasadit lepší animace a celkově zlepšil uživatelský zážitek. Nutno podotknout, že systém byl bleskově rychlý i v případě starších hodinek Huawei, ale jeho rozšíření o další aplikace nebylo u většiny modelů možné.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Obchod s aplikacemi, ikona vlevo, je zatím poměrně chudý. Zde má Huawei co dohánět. Foto: Redakce inSmart.cz

Na první pohled potěší možnost instalovat aplikace 3. stran. V obchodě s aplikacemi tak lze stáhnout např. Adidas Runner či eSound Music. Na známější aplikace typu Spotify či Strava však zatím musíte zapomenout. Hodinky jsou v tomto směru ideální pro uživatele, kteří podobné aplikace nevyužívají a spokojí se s předinstalovanými aplikacemi. Ty jsou v případě sportovních a zdravotních funkcí velmi dobré. Horší je situace u sociálních sítí a sportovních aplikací 3. stran, které řada uživatelů používá pro sdílení svých sportovních úspěchů. Tam má Huawei stále mezery.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Notifikace a upozornění na splnění cílů jsou podobné ostatním OS. Foto: Redakce inSmart.cz

V systému je velmi dobře implementovaná dotyková klávesnice, kdy není problém na hodinkách odpovídat na SMS zprávy a vyhledávat v obchodu s aplikacemi. Snadné je i psaní poznámek a je až překvapivé, jak přesně lze na malém displeji hodinek psát.

Displej

Kulatý 1,5″ LTPO AMOLED displej s maximálním jasem 1 000 nitů je dostatečně viditelný i za slunečného dne. Občas však čitelnost textů a ovládacích prvků komplikují odrazy, kterých zahnuté safírové sklo produkuje nemalé množství. Nejde o nic zásadního, ale toto vnímám jako jednu z mála nevýhod zahnutého designu krycího skla.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Foto: Redakce inSmart.cz

Jemné rozlišení 460 × 460 px společně s LTPO technologií znamenají opravdu kvalitní a jemný displej. Ten je schopen fungovat v režimu Always ON i v režimu zapnutí pomocí pohybu rukou. Se zapnutým Always On se s výdrží baterie dostanete na cca 48 hodin, což není zrovna mnoho. Odpovídá to však konkurenci, která s chytřejším operačním systémem také delší dobu fungovat nedokáže.

Hardware a senzory

Hodinky Huawei Watch 4 Pro jsou pohání čip Snapdragon Wear 5100 doplněný 2 GB RAM a 32GB úložištěm pro hudbu a aplikace. Zmíněný eSIM LTE modem doplňuje Bluetooth 5.2 a Wi-Fi konektivitu. Hodinky dokáží měřit i vodní a náročné outdoorové sporty, takže není překvapením, že odolávají vodě a prachu dle normy IP68 a také se mohou pochlubit voděodolností do hloubky 5 ATM. Jsou tak schopny i delšího ponoru. Certifikace EN 13319 potvrzuje, že je s hodinkami možné bezpečné potápění až do hloubky 30 metrů.

Hodinky Huawei Watch 4 přinášejí sadu funkcí pro sledování zdravotního stavu (optické měření srdečního tepu, měření EKG, měření okysličení krve či teploty pokožky). K dispozici je přes 100 sportovních módů pro monitoring a analýzu sportovních výkonů. Nechybí např. možnost tvorby běžeckých tréninkových plánů a posouzení běžeckého výkonu. Netradičně jsou dispozici také funkce sledování teploty vody a kompas pro potápění.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Elektroda skrytá v dolním programovatelném tlačítku slouží pro EKG. Foto: Redakce inSmart.cz

Platit hodinkami zatím v ČR nejde a aplikace Huawei Peněženka tak slouží pouze k nahrávání věrnostních karet. Billa kartičku s sebou tedy mít můžete kdekoliv, ale placení zatím hodinkami možné není (i když NFC a potřebné technologie obsahují).

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Foto: Redakce inSmart.cz

Hodinky mají úložiště o kapacitě 32 GB. Úložiště slouží pro uložení písniček a aplikací. Aplikací jsou zatím k dispozici jen nižší stovky a pro našince je většina z nich nezajímavá. Na hudbu je však místo využitelné dobře.

Duální GPS je ve spojení s Petal Maps ideální pro navigování v terénu i ve městě. Petal Mapy navíc nejsou vůbec špatné a pokud chcete po městě chodit jako „místňák“, budete s navigačními instrukcemi na zápěstí fungovat skutečně nenápadně.

Do budoucna podle výrobce můžeme očekávat i funkci optického měření hladiny cukru v krvi. Díky tomu budou schopny upozornit na hrozící hyperglykémii. Otázkou je, zda funkci Huawei aktivuje také pro Evropský trh. Zatím v dostupných funkcích není.

eSIM aneb telefon na zápěstí i bez smarthonu v kapse

eSIM využijete např. při sportu, kdy s sebou díky její přítomnosti nemusíte nosit telefon. Stačí si u operátora pořídit další číslo s eSIM a nastavit ho do hodinek. Bohužel, funkci kdy telefon i hodinky sdílí stejné číslo v ČR operátoři pro tyto hodinky nenabízí. Jde totiž o technologii, kterou je nutné implementovat na úrovni sítě a operátoři ji zatím implementují především pro hodinky Applu.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Reproduktor na dolní boční hraně je překvapivě hlasitý a čistý. To samé platí o mikrofonech, kdy vás druhá strana slyší čistě a zřetelně. Foto: Redakce inSmart.cz

Hodinky pro eSIM nicméně nabízí chytré funkce a umí ji např. vypnout ve chvíli, kdy jsou hodinky připojeny k telefonu a stejně tak ve chvíli, kdy nejsou nasazeny na ruce. Pokud tedy uživatel šetřit energii tímto způsobem chce. Posílání i přijímání SMS není s hodinkami problém a dokáží v tomto směru nahradit telefon. Kvalita mikrofonu a reproduktoru nejen pro hovory ze zápěstí je překvapivě dobrá. Jedinou nevýhodou je fakt, že hodinky se zapnutou eSIM mají o přibližně polovinu kratší výdrž na nabití. Se zapnutou eSIM se dostanete na cca 3 dny. Bez ní jste na 5 dnech a v ultra úsporném módu dokonce na cca 20 dnech.

Rychlý zdravotní přehled aneb doktor na vašem zápěstí

Hodinky Huawei Watch 4 Pro jsou vybaveny optickým senzorem srdečního tepu TruSeen 5.0+, jenž Huawei implementoval již do své řady hodinek Watch GT 3. Tento senzor srdce se řadí mezi nejpřesnější na trhu. Díky EKG a dalším senzorům pak dokáže velmi přesně zjistit informace o zdravotním stavu nositele.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Z některých úhlů je zahnutí displeje zřetelnější. Foto: Redakce inSmart.cz

Novou funkcí je tzv. jednorázové měření, které dokáže za minutu zaznamenat EKG, tep, saturaci kyslíku v krvi, stres, teplotu, tuhost cév a kvalitu dýchání. Stačí spustit aplikaci kliknutím na ikonku srdce s endoskopem a dojde ke spuštění rychlého testu. Pro správné měření je nutné následovat pokyny na obrazovce zařízení.

Většina zmíněných funkcí (kromě tuhosti cév a kvality dýchání) již byla přítomna v předchozích modelech hodinek. Nyní jsou dostupné i formou komplexního testu.

Huawei má ve svém portfoliu mj. model hodinek s nafukovacím řemínkem pro měření krevního tlaku. Jak funguje a kdy vám může pomoci jsme popisovali v článku Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?

Závěr

Hodinky působí kvalitním dojmem a ze zpracování i použitých materiálů je zjevné, že jde o prémiový kus. Odpovídá tomu i hardwarová výbava, která v mnoha ohledech předhání konkurenci. Nadstandardní je také výdrž na baterii a až sem by nebylo moc co vytknout.

Pokud jste uživatel, který chce od hodinek především změřit sportovní výkony a potrpíte si na zdravotní funkce, jsou Watch 4 Pro dobrou volbou. Pokud však nedokážete sportovat bez své oblíbené aplikace, kterou už používáte roky, bude pro vás slabá podpora aplikací 3. stran omezující.

Obrázek: Recenze Huawei Watch 4 Pro Elite: Prémiové chytré hodinky s eSIM vám pohlídají zdraví

Foto: Redakce inSmart.cz

Je tedy nezbytné zvážit, jaký typ uživatele jste a podle toho se rozhodnout. Díky eSIM máte na zápěstí další telefon se spoustou zdravotních a sportovních funkcí. Být situace ohledně aplikací 3. stran o něco lepší, nebylo by prakticky co vytýkat. Hodinky jsou totiž v mnoha ohledech především otázkou vkusu. A pokud se vám líbí, tak jim ledacos odpustíte.

Výhody:

 • Dlouhá výdrž na jedno nabití
 • Podpora eSIM
 • Kvalitní mikrofon a reproduktor
 • Počet sportovních režimů
 • Zdravotní funkce
 • Kvalita zpracování
 • Rychlý chod operačního systému

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Omezený počet aplikací
 • Kalendář jen s Huawei smartphony
 • Absence bezkontaktních plateb

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?