Agentura NASA aktualizovala své hodnocení potenciální hrozby, kterou představuje asteroid 2024 YR4, který na začátku tohoto roku vyvolal obavy z možného dopadu na Zemi v roce 2032.
Zprávy o dopadu asteroidů na Zemi poukazují na aktuální hrozbu, které může naše planeta v horizontu příštích několika let čelit. O největší pozdvižení se začátkem roku 2025 postaral asteroid 2024 YR4, který se do povědomí veřejnosti dostal zejména kvůli svému potenciálnímu dopadu na Zemi 22. prosince 2032.
2024 YR4 jako zdvižený prst
Asteroid 2024 YR4 je těleso ve tvaru plochého disku o šířce zhruba 60 metrů. Vědci aktuálně pracují z teorií, že pochází z oblasti mezi pásem planetek Marsu a Jupiteru, která je bohatá na křemičitany. Vědci se prakticky ihned po objevení 2024 YR4 a zhodnocení možných rizik pustili do výpočtů pravděpodobnosti střetu s naší planetou. Ta dosáhla maxima během letošního února, kdy vystoupala přes hranici 3 %. Od té doby ale naštěstí postupně klesá.
The impact probability of asteroid 2024 YR4 has dropped to 0.004%. It's expected to safely pass Earth in 2032.
Read the full update: https://t.co/wirnWv6FYE pic.twitter.com/AKXma5eVoT
— NASA (@NASA) February 24, 2025
Dnes se pravděpodobnost srážky pohybuje hluboko pod úrovní jednoho procenta, přičemž predikce ukazují, že minimálně na Zemi se v podstatě není čeho obávat. Stále však existuje možnost – konkrétně s pravděpodobností 3,8 % – že asteroid 2024 YR4 narazí do Měsíce. Přestože se stále jedná o poměrně nízké riziko, celá událost upozornila na nutnost monitorování populace asteroidů, aby bylo možné identifikovat potenciální nebezpečí pro Zemi.
Klíčová je vzájemná spolupráce
NASA tak v souvislosti s novými informacemi nedávno aktualizovala svůj krizový plán, který zahrnuje právě i obrannou strategii vůči dopadům asteroidů na povrch planety. Klíčovou roli v celém procesu má hrát sdílení vědeckých dat, které pomůže zvýšit šanci na včasné nalezení případných budoucích hrozeb. Agentura tak v současnosti pracuje na zprovoznění nové vesmírné observatoře NEO Surveyor. Půjde o vůbec první sondu určenou k vyhodnocování rizika střetu planetek se Zemí. Mise by měla odstartovat na podzim roku 2027, přičemž NASA bude údaje z měření veřejně sdílet prostřednictvím svých archivů.

Kosmická sonda NEO Surveyor má monitorovat vesmírný prostor v okolí naší planety a včas nás varovat před případnými hrozbami. Foto: Se souhlasem NASA
V další úrovni planetární obrany se aktuálně uvažuje o možnostech odklonění asteroidů z kolizní dráhy. V úvahu připadá například použití kinetických impaktorů, tedy sond, které budou speciálně navrženy k tomu, aby do planety narazily a vychýlily ji z původního kurzu. I v tomto případě pak budou hrát významnou roli přesná a ověřená data o poloze a trajektorii asteroidů, aby bylo možno impaktory přesně zacílit.
Budoucnost iniciativ planetární obrany závisí na mezinárodní spoluprací, technologických pokrocích a strategickém plánování. Pozitivní zprávou je, že tento přístup se daří realizovat nejen v NASA, ale i v rámci jiných kosmických agentur, soukromých společností či výzkumných institutů. Vědci tak dělají maximum pro to, aby byla naše planeta jakýchkoliv střetů s vesmírnými tělesy pokud možno zcela uchráněna.