Simulace selhání. SpaceX zkusí, co by se stalo, kdyby se za letu rozpadla raketa nesoucí modul s posádkou

Bezpečnost je v oblasti letů do vesmíru vždy problémem. Jak dokázalo před několika desetiletími Apollo 1, i jednoduché testy se mohou rychle zvrtnout.

U raketoplánů jsou známé hlavně tragédie s modely Challenger a Columbia, které stály lidské životy a na dlouhou dobu se zapsaly do mysli všech, co starty sledovali.

NASA ani SpaceX si samozřejmě nepřejí podobná děsivá neštěstí a nenechávají proto nic náhodě. SpaceX se v brzkých hodinách sobotního ráno pokusí vypustit raketu Falcon 9 z Floridy, kde by se měla vprostřed letu po několika minutách rozpadnout. Celá „zkáza“ rakety je plánovaným testem schopnosti SpaceX zareagovat na katastrofickou nehodu.

Pokud se test vydaří, SpaceX bude už hodně blízko tomu, aby do vesmíru reálně poslala první astronauty a časem se třeba dostala k velkému návratu na Měsíc.

Poslední velká překážka pro SpaceX

Je to zároveň jedna z posledních velkých výzev, které musí SpaceX překonat, aby splnila podmínky Commercial Crew programu NASA, díky kterému soukromá společnost Elona Muska získala značné finance, prostor, technologie i personální asistenci.

SpaceX už šest let vyvíjí transportní modul Crew Dragon, který by měl být upevněn v horní části rakety Falcon 9 a bude schopen prepravit asstronauty na a z ISS. Součástí vývojového procesu je samozřejmě několikakrokový proces, který potvrdí bezpečnost vozidla a jeho schopnost astronauty dopravit tam, kam potřebují. Crew Dragon je aktualizovanou verzí původní kapsle Dragon, která létá s nákladem. (I za tu se eventuálně chystá náhrada, Cargo Dragon.)

Sobotní test má potvrdit, že SpaceX dokáže adekvátně zareagovat i v případě nepravděpodobného scénáře masivního selhání všech ostatních bezpečnostních systémů – třeba ve chvíli, kdy by se při letu do vesmíru začala raketa rozpadat, jako v případě tohoto testu.

NASA chce v tomto případě vědět, zda půjde astronauty v Crew Dragon dopravit domu v bezpeří a živé i ve vyhrocené a vysoce nebezpečné situaci. SpaceX musí uspět.

Obrázek: Simulace selhání. SpaceX zkusí, co by se stalo, kdyby se za letu rozpadla raketa nesoucí modul s posádkou

Crew Dragon má vlastní systém, které umožní astronautům v případě nehody stáhnout se do bezpečí – teoreticky, jak nyní SpaceX prakticky otestuje. Crew Dragon má osm vlastních trysek, SuperDraco motorů. Pokud se během letu objeví potíže, trysky spustí a motory dokáží Crew Dragon dostat do dostatečné vzdálenosti od nebezpečné rakety.

Jakmile bude modul dostatečně vzdálený od zdroje potíží, Crew Dragon využije systém čtyř padáků a lehce se snese to Atlantiku, kde bude posádka čekat na záchranu (v dnešní době už docela rychlé, jde o víceméně standardní proces).

SpaceX už samozřejmě trysky testovala dříve, nyní se ale poprvé v historii pokusí o celý bezpečnostní proces vprostřed letu. Firma počítá, že tímto testem svoji raketu zcela zničí a ta se rozpadlá v kusech zřítí do vody. Ono skoro všechny pozůstatky vesmírných experimentů padají do vody.

Éra vesmírné turistiky na obzoru?

Ačkoliv v modulu samozřejmě nebude posádka, SpaceX si vyzkouší celý proces záchrany, ke spadlému modulu tedy standardně vyšle loď. SpaceX na to používá specializované plavidlo s helipadem, k falešné záchranné operaci se v tomto případě přidá i US Air Force. Možná se i objeví i pan Steven (tedy, dnes už vlastně slečna Strom).

Obrázek: Simulace selhání. SpaceX zkusí, co by se stalo, kdyby se za letu rozpadla raketa nesoucí modul s posádkou

NASA i SpaceX budou test sledovat velmi pozorně – v případě neúspěchu může test výrazně zpomalit snahu SpaceX posílat lidi do vesmíru. Nezapomínejme, že v dubnu testovací verze modulu Crew Dragon na Floridě vybouchla ve chvíli, kdy motory SuperDraco testovala. V listopadu ale už vše fungovalo tak, jak má – tedy, u Crew Dragonu. Starship, kosmické plavidlo SpaceX, naopak rovněž explodovalo.

Pokud se test podaří, prvními budoucími astronauty v Crew Dragon budou Bob Behnken a Doug Hurley, kteří letí na ISS na krátký, dvoutýdenní pobyt. Pokud se i v tomto případě vše podaří, NASA dá Crew Dragon certifikaci a modul bude pravidelně létat s pasažéry a nákladem tam a zpátky mezi ISS a Zemí.

Od zrušení projektu Space Shuttle (raketoplánů) v roce 2011, všichni astronauti NASA létají na Mezinárodní vesmírnou stanici z raket Soyuz Ruské federace. To je samozřejmě nepříjemný stav pro USA, které chtějí s pomocí SpaceX situaci změnit. Nepůjde sice přímo o vládu USA, ale i soukromá americká společnost je jistě pro zemi výhodnější než Rusko.

Kromě SpaceX je součástí Commercial Crew programu ještě Boeing se svojí kapslí CST-100 Starliner. I ten se blíží reálnému nasazení technologie, a to i přes mediální potíže, které korporaci stíhají po problémech s letadlem Boeing 737 MAX. Zapomínat nelze ani na Virgin Galactic a další společnosti podporované programy NASA.

Obrázek: Simulace selhání. SpaceX zkusí, co by se stalo, kdyby se za letu rozpadla raketa nesoucí modul s posádkou

Původní modul Dragon.

Po skončení testu SpaceX vás budeme informovat, jak dopadl. Pro NASA a SpaceX půjde o velký  krok kupředu.

Zdroj: Verge, Foto: SpaceX

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu