Výrobci notebooků se předhánějí v tom, kdo nabídne tenčí, lehčí a výkonnější stroj. Huawei se svým nejnovějším modelem Matebook X Pro (2024) ukazuje, že tyto tři aspekty nemusí být vzájemně v rozporu. Bohužel, jak napovídá titulek – tento kousek se do vašich rukou jen tak nedostane. Proč? To si přečtete dále v recenzi.
- 1. Lehčí než 1 kg, tenčí než učebnice
- 2. Přepracovaný vnitřek pro lepší chlazení
- 3. Výkon pod kapotou – bez speciálního AI čipu
- 4. Povedená klávesnice a touchpad plný gest
- 5. Zářivý OLED displej s vysokým jasem
- 6. Pouze USB-C porty
- 7. Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení
- 8. Kvalitní zvuk a kamera pro videokonference
- 9. Pro český trh téměř nedostupný
- 10. Závěr: Skvělý notebook, který v Česku jen tak nepotkáte
Lehčí než 1 kg, tenčí než učebnice
Matebook X Pro 2024 je tím druhem notebooku, který chcete mít vždy s sebou. Váží totiž jen něco málo pod jeden kilogram. Ve srovnání s průměrným notebookem o hmotnosti 1,5 kg to může znít jako marginální rozdíl, ale věřte mi – když nosíte notebook v batohu celý den, oceníte každých 500 gramů ušetřené váhy. Unibody konstrukce z hořčíkové slitiny je po složení pouhých 13,5 milimetrů tenká, což z něj dělá ideálního společníka na cesty. I přes kompaktní rozměry nabízí dostatečně velký 14,2palcový displej pro pohodlnou práci.

Máte další zařízení od Huawei? Pak je můžete vzájemně propojit. Foto: Redakce inSmart.cz
Vnější povrchová úprava je podle výrobce odolná proti opotřebení a škrábancům. Špína by se měla také snadno čistit. Toto tvrzení jsem ověřil a můžu potvrdit, že i po několika měsících používání vypadá tělo notebooku stále téměř jako nové.
Přepracovaný vnitřek pro lepší chlazení
Pro vnitřní uspořádání Matebooku X Pro si Huawei připravil něco speciálního. Desky plošných spojů jsou rozděleny do tří segmentů místo obvyklých dvou. Výhodou je podle Huawei 8 % více prostoru pro další komponenty. Výrobce toho využívá k tomu, aby baterie mohla být o 17 % větší a reproduktory a ventilátory o 22 % větší.

Matebook X nepatří mezi zařízení, do kterých polezete přidávat další disk či RAM. Tělo je však kompaktní a pevné. Foto: Redakce inSmart.cz
Ventilátory s označením Shark Fin – pojmenované podle svého tvaru – by měly zajistit lepší proudění vzduchu (o 22 %) a vyšší tlak (o 50 %), a přitom zůstat tiché. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ventilátory Matebooku X Pro prakticky neuslyšíte. Ozvou se maximálně při zátěžových testech, kdy je trošku poznat, že se spodní strana Matebooku X Pro znatelněji zahřívá. Naštěstí však není tak horká, aby se s ním nedalo pracovat na klíně.
Výkon pod kapotou – bez speciálního AI čipu
Huawei nabízí Matebook X Pro (2024) buď s procesorem Intel Core Ultra 7, nebo s výkonnějším Core Ultra 9. Testovaný model využívá výkonnější variantu s Core Ultra 9 185H. Tento procesor má TDP až 40 wattů a je doplněn 32 GB RAM.
Benchmarky: vynikající vícejádrový výkon
Při testování procesoru v různých benchmarcích se jednoznačně ukázalo, že Core Ultra 9 185H v Matebooku X Pro exceluje především ve vícejádrových testech, kde naplno využije svůj potenciál. V běžných kancelářských aplikacích a při multitaskingu proto poskytuje nadstandardní výkon. V jednojádrových testech jsou výsledky sice solidní, ale ne tak přesvědčivé jako při využití všech jader.

Foto: Redakce inSmart.cz
Pokud se podíváme například na výsledky testu Cinebench 2024, který simuluje náročné renderování 3D modelů pomocí enginu Redshift, procesor si vede velmi dobře. Zejména při využití všech jader nabízí skvělý výkon, což ocení všichni, kdo pracují s 3D grafikou nebo videem.
V testu PCMark 10, který simuluje běžné kancelářské aplikace a činnosti jako prohlížení webu, práci s dokumenty a videokonference, dosahuje Matebook X Pro vynikajících výsledků. Tento benchmark potvrzuje, že notebook zvládne bez problémů i náročnější kancelářskou práci.
Integrovaná grafika Intel Arc podává solidní výkon v grafických testech jako OpenCL a Vulkan. Samozřejmě nejde o herní stroj, ale na příležitostné hraní méně náročných titulů nebo práci s grafikou výkon stačí.
Jedinou vadou na kráse je absence dedikovaného NPU čipu pro umělou inteligenci, který by umožnil efektivnější zpracování AI úloh. V době, kdy offline AI funkce pronikají do stále více aplikací, to může být v budoucnu znatelný handicap.
Povedená klávesnice a touchpad plný gest
Klávesy na podsvícené klávesnici jsou uspořádány těsně vedle sebe. Díky jejich velikosti však nehrozí, že byste omylem stiskli dvě najednou. Senzor otisků prstů zabudovaný do tlačítka napájení funguje spolehlivě.
Zdvih kláves je typicky krátký pro notebook, 1,5 milimetru. Jednotlivé klávesy mají měkký tlakový bod, který bych osobně preferoval výraznější.

Příjemná klávesnice je pohodlná a napíšete na ní i delší texty. Foto: Redakce inSmart.cz
Touchpad je velký – o 33 % větší než u předchůdce – a reaguje spolehlivě. Stisk pro potvrzování ve stylu levého tlačítka myši můžete udělat po celé jeho ploše.
Funkcí, která se mi opravdu líbí, je rozpoznávání gest na touchpadu. Doplňuje obvyklé ovládání gesty třemi nebo čtyřmi prsty ve Windows. Nejprve si musíte všechna gesta zapamatovat, ale jakmile je máte v hlavě, používání se zjednoduší a je vcelku intuitivní. Můžete např.
- upravit hlasitost přejetím nahoru a dolů po levém okraji
- upravit jas přejetím nahoru a dolů po pravém okraji
- přejetím podél horního okraje přetáčet dopředu nebo přepínat karty prohlížeče
- minimalizovat všechna okna stisknutím levého horního rohu
- zavřít všechna okna stisknutím pravého horního rohu
- pořídit snímek obrazovky klepnutím kloubem
- spustit záznam obrazovky dvojitým klepnutím kloubem.
Zářivý OLED displej s vysokým jasem
Huawei pro 14,2palcový displej Matebooku X Pro použil flexibilní OLED panel – i když se monitor nedá ohýbat. Podle výrobce to eliminuje moiré efekt, který se objevuje při pohledu na levnější klasické OLED displeje ze strany.
Dotykový displej s rozlišením 3120 × 2080 pixelů a poměrem stran 3:2 pokrývá 93 % povrchu notebooku a hustota pixelů 264 ppi zajišťuje příjemně ostrý obraz. Pochválit musím i 144Hz obnovovací frekvenci.

Svítivost je dostatečná, ale venku na notebooku pracovat spíše nechcete. Foto: Redakce inSmart.cz
Huawei uvádí maximální jas na plné obrazovce 600 nitů, přičemž HDR obsah může dosáhnout maxima až 1000 nitů. Naměřil jsem přibližně 595 nitů – bez HDR – tedy o něco méně. To je však stále dostatečný jas pro venkovní použití, byť ne s přímým slunečním svitem na displeji. Většina notebooků nabízí pouze 400 nitů.
Verze 2024 Matebooku X Pro je prvním notebookem od Huawei, který nekomprimuje barevný prostor Adobe RGB do jiného. Pomocí nástrojů DisplayCAL a Colorchecker Display Plus od Calibrite jsem naměřil pokrytí barevného prostoru pouhých 82,5 %. To je katastrofálně nízké a daleko od kvalitního pokrytí. Kdokoliv, kdo potřebuje tento barevný prostor, nebude moci na Matebooku pracovat.Lehký, tenký… A v ČR prakticky nedostupný.

Lesklý displej je dotykový, ale umí se proměnit v nechtěné zrcadlo. Foto: Redakce inSmart.cz
Pro ostatní dva široce používané barevné prostory vypadá situace lépe – i když stále ne dokonale. Matebook X Pro pokrývá 92,5 % DCI-P3 a 98,1 % sRGB.
Pouze USB-C porty
Pokud jste již přešli na periferie s USB-C, je Matebook X Pro se svými třemi USB-C porty dobrou volbou. Dva porty na levé straně podporují Thunderbolt 4. Pokud potřebujete více portů, jedinou možností je použít dokovací stanici nebo USB hub. Co mi nejvíce chybí, je 3,5mm konektor pro sluchátka a alespoň jedno plné USB-A (vyhledem ke konstrukci to však logicky není možné). Na pravé straně najdeme tlačítko pro mechanické odpojení kamery, což je vítaná funkce pro ochranu soukromí.

Foto: Redakce inSmart.cz
Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení
Huawei uvádí výdrž baterie 11 hodin pro přehrávání videa na 70Wh baterii Matebooku X Pro. V praxi jsem běžně dosáhl lehce přes 10 hodin běžného používání. To je i vzhledem k rozměrům impozantní výdrž, která vás bez problémů provede celým pracovním dnem. Notebook lze rychle nabíjet pomocí dodávané 90W nabíječky a technologie SuperCharge Turbo. Deset minut nabíjen stačí na dvě hodiny používání a plné nabití trvá méně než 1,5 hodiny.
Kvalitní zvuk a kamera pro videokonference
Z pohledu DXOMARK získal Matebook X Pro 2024 špičkové hodnocení za celkovou kvalitu zvuku. Během videohovorů je kvalita hlasu přirozená díky dobré vyváženosti. Celkový zvukový projev je dobře definovaný a zvuk přirozený.

Tlačítko pro mechanické vypnutí mikrofonu chválím. Foto: Redakce inSmart.cz
Reproduktory notebooku mi nejvíce připomínaly „wow“ efekt, který si pamatuji z prvních verzí Macbooku Air. Jak něco takového může vydávat tak hlasitý a kvalitní zvuk? Odpověď sice znám, ale to si nechme na jiný článek. Reproduktory jsou zkrátka velmi povedené.
Kamera poskytuje obecně dobrou expozici obličeje a udržuje objekt zaostřený za většiny podmínek. Dynamický rozsah je mírně omezený, což vede k určité ztrátě detailů v jasných nebo tmavých částech, a to i u scén s nízkým kontrastem. Navíc, když se objekt pohybuje, mohou být viditelné nestability expozice. Podání barev a tóny pleti jsou však často desaturované. V jasných podmínkách je kompromis mezi texturou a šumem dobrý, s vysokou úrovní detailů. Ale v podmínkách s nízkým osvětlením může být viditelný šum.

OLED a lesklé provedení znamenají např. perfektní černou barvu. Foto: Redakce inSmart.cz
Pro český trh téměř nedostupný
Na český trh nakonec zamířila pouze nižší konfigurace Matebooku X Pro 2024 s procesorem Core Ultra 7 a 16 GB RAM, ale i s její dostupností to bylo velmi slabé. Huawei pravděpodobně nechtěl tříštit síly, a tak se v České republice zaměřil především na segment wearables, kde se mu dlouhodobě velmi dobře daří.

Foto: Redakce inSmart.cz
Strategie dává z obchodního hlediska smysl – segment prémiových notebooků je v Česku relativně malý a silně obsazený etablovanými značkami jako Apple, Dell nebo Lenovo. Naproti tomu v oblasti chytrých hodinek a náramků patří Huawei mezi nejoblíbenější značky na trhu. Společnost tak raději investuje energii do segmentu, kde má již silnou pozici, než aby se snažila probojovat do náročného trhu s prémiovými notebooky.
Pro potenciální zájemce o tento notebook to však znamená, že budou muset buď hledat způsob, jak jej získat ze zahraničí, nebo zvolit některou z konkurenčních alternativ. Je to škoda, protože jak ukazuje naše testování, Matebook X Pro 2024 má rozhodně co nabídnout a na českém trhu by mohl oslovit náročné uživatele hledající prémiový, extrémně lehký notebook s dlouhou výdrží baterie.
Závěr: Skvělý notebook, který v Česku jen tak nepotkáte
Huawei Matebook X Pro (2024) je opravdu povedený kousek, který kombinuje ultratenký design, nízkou hmotnost a vysoký výkon. Jeho hlavní předností je bezesporu extrémně nízká hmotnost pod 1 kg a tloušťka pouhých 13,5 mm, což z něj dělá ideálního společníka na cesty. S těmito parametry by mohl konkurovat i prémiovým notebookům jako MacBook Air, přitom však nabízí plnohodnotný výkon díky procesoru Intel Core Ultra 9.
Displej s vysokým jasem a obnovovací frekvencí 144 Hz potěší náročné uživatele, i když pokrytí barevného prostoru Adobe RGB je podprůměrné, což může odradit profesionály pracující s fotografiemi a grafikou. Pro běžné použití a práci s videem je však displej více než dostačující.

Touchpad s podporou různých gest je skutečným nadstandardem, který po krátkém zácviku výrazně zlepšuje uživatelský zážitek. Klávesnice je také kvalitní, i když bych osobně ocenil výraznější hmatovou odezvu. Foto: Redakce inSmart.cz
Výdrž baterie téměř 12 hodin při přehrávání videa je dostatečná na celý pracovní den a funkce rychlého nabíjení umožňuje doplnit energii i během krátké přestávky. Kvalitní reproduktory a slušná webkamera pak završují celkově velmi dobrý dojem z tohoto zařízení.
Nevýhodou je absence 3,5mm konektoru pro sluchátka a výhradní spoléhání na USB-C porty, což může některé uživatele nutit k nošení adaptérů. Chybějící NPU čip pro AI úlohy je pak nevýhodou z pohledu budoucího vývoje aplikací, ale zatím je to problém spíše na papíře.
Největším zklamáním pro české zákazníky je však velmi omezená dostupnost tohoto notebooku na našem trhu. Huawei se rozhodl soustředit své síly především na segment wearables, kde má již vybudovanou silnou pozici, a tak do Česka zamířilo jen omezené množství kusů v nižší konfiguraci s procesorem Core Ultra 7 a 16 GB RAM.
Klady:
- Extrémně nízká hmotnost pod 1 kg
- Velmi tenký design (13,5 mm)
- Vysoký výkon procesoru Core Ultra 9 (ve vyšší konfiguraci)
- Jasný OLED displej s vysokou obnovovací frekvencí
- Touchpad s pokročilými gesty
- Tichý chladicí systém
- Dlouhá výdrž baterie
- Kvalitní zvuk
Zápory:
- Chybí 3,5mm audio konektor
- Nízké pokrytí barevného prostoru Adobe RGB
- Absence NPU čipu pro AI
- Velmi omezená dostupnost na českém trhu
- Pouze USB-C porty
- Vysoká cena přes 60 000 Kč v zahraničí
Zdroj: Test redakce inSmart.cz