Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Jak ochránit mobil před rozbitím a poškrábáním? Nejcitlivějším místem je dnes displej, který je kvůli své velikosti a krycímu sklu náchylný na rozbití. Sklo chránící displej je sice odolné proti poškrábání, problémem však zůstává jeho rozbití při pádu. Jak správně vybrat ochranu displeje vašeho telefonu?

Chytré telefony patří k nejprodávanější elektroniku už řadu let. Důvodem pro přechod na nová zařízení jsou vedle zastarání i rozbité displeje a další poškození. Připravili jsme pro vás detailního průvodce, který vám pomůže vybrat ochranu displeje na míru konkrétním potřebám.

Ochranná fólie na mobil

Nejjednodušší formou ochrany mobilu jsou plastové fólie. Často jsou na zařízení nalepené už od výroby, případně je lze za desítky či stovky korun pořídit v každém elektru. Plastové fólie se mohou, podobně jako skla, lišit. Za více peněz často získáte lepší ochranu, není to však pravidlem a některé vlastnosti jsou shodné pro všechny modely daného typu.

Výhody plastové fólie:

  1. Ochranné fólie dobře sedí na displeji a často jej chrání od okraje k okraji. Hledejte ideálně edge-to-edge varianty.
  2. Jsou kompatibilní prakticky se všemi ochrannými pouzdry a častokrát jsou součástí balení telefonu či ochranného pouzdra.
  3. Výhodou je nižší cena než u skel.

Nevýhody:

  1. Ochranná fólie poskytuje minimální ochranu před nárazem.
  2. Postupem času se zvyšuje počet škrábanců a zhoršuje čitelnost displeje.
  3. Levné fólie se mastí a postupem času žloutnou.

Mezi ověřené značky na našem trhu patří Invisible Shield (vyšší cena a kvalita) či Screenshield. Invisible Shield můžeme doporučit pro zařízení s hodně zahnutými okraji typu Huawei P30 Pro.

Obrázek: Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Levná fólie nevypadá příliš hezky a snadno se umastí. Výhodou je nízká cena a minimální tloušťka.

Jak se lepí plastová fólie na displej?

Existují různé typy aplikace fólie a skla. Některé se aplikují na suchý, další poté na mokrý displej. Druhý přístup je sice náročnější na aplikaci, zároveň však nabízí lepší výsledky. Nevýhodou vlhké aplikace je fakt, že např. u Invisible Shieldu trvá i 2 dny, než zmizí nerovnosti a drobné bublinky pod displejem. Aplikace většiny fólií je snadná a lze ji provést doma. Pokud si netroufáte, poproste přímo prodejce. Častokrát tuto službu za poplatek nabízí. Očekávejte však další výdaje v řádu stovek Kč, za které byste mohli mít lepší ochranu.

Ochranné plastové „sklo“ na mobil

Ochranná plastová skla či přesněji tlustší fólie nabízí podle zkušeností i různých testů nejlepší ochranu před nárazem a poškozením. Prémiové produkty umí díky speciální vrstvě zacelit drobné škrábance a dokonce se dají vícekrát použít. Na rozdíl od tvrzeného skla však hůře vypadají a hůře si poradí s mastnotami.

Výhody tvrdší ochranné fólie:

  1. Pokud dojde k jejich poškození, dále nepraskají a mohou tak nadále sloužit svému účelu.
  2. Oproti tvrzenému sklu lépe chrání displej před nárazem, protože plast lépe absorbuje energii při dopadu. Plastové „sklo“ tak ochrání displej o něco lépe při případném pádu.

Nevýhody:

  1. Oproti pravému sklu se ta plastová snáze poškrábou.
  2. Většinou se snáze umažou a jsou na nich více vidět otisky.
  3. Oproti sklu nabízí horší propustnost světla a displej působí matněji.
  4. Pocit z dotyku je horší než u skla. Snadno poznáte, že je na displeji další vrstva, po které prst klouže hůře.

Obrázek: Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Tvrdší plastové ochranné fólie či „skla“ jsou vhodné všude tam, kde chcete telefon či tablet ochránit před tvrdšími nárazy. Pokud plánujete pořizovat chytré zařízení dětem či jim dokonce půjčovat to své, tlustší plastová vrstva nabízí nejlepší ochranu. Tradiční tvrzené sklo se většinou po několika tvrdších pádech rozbije, plast nikoli. Na českém trhu najdete např. fólie od výrobce Tech21, které koupíte pod 500 Kč.

Ochranné tvrzené sklo

Velmi populární jsou tvrzená skla. Ta lépe odolají škrábancům a lépe chrání před nárazem. Levná ochranná skla na mobily však mají také několik nevýhod. Na vašem zařízení budou vidět, častokrát po stranách špatně doléhají a oleofobní vrstva, kterou se výrobci rádi chlubí, obecně dlouho nevydrží. Pokud je však pro vás důležitým parametrem právě cena a nechcete levnou fólii, mohou být levná skla řešením. Cena se pohybuje v řádu desítek až stovek korun. Prémiové modely vyjdou přes tisíc Kč.

Obrázek: Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Lepší ochranná skla bývají chemicky ošetřena tak, aby byla pružnější, lépe odolala nárazům i poškrábání a především bývají dostupná ve verzi edge-to-edge, tedy od kraje ke kraji (nezůstává tak mezera mezi okrajem zařízení a displejem). Zároveň pak kvalitnější tvrzená skla nabízí nejlepší pocity z používání a nejlépe vypadají. V obchodech hledejte tzv. 3D skla, která oproti 2,5D sklům lépe kopírují tvar zařízení.

Výhody tvrzeného skla:

  1. Pokud jde o kvalitní sklo, na první pohled mobil vypadá, jako by na něm ani nebylo nalepené.
  2. Na skle jsou méně vidět nečistoty a otisky prstů.
  3. Ochranná skla lépe odolávají poškrábání, než plastová „skla“ a fólie.

Nevýhody:

  1. U kvalitnějších modelů vyšší cena.
  2. Pokud sklo jednou poškodíte, bude dále praskat a postupně se praskliny rozšíří po celé ploše.
  3. Sklo nelze opětovně přelepit.

Většina levných ochranných skel pochází z několika málo továren. Mají tak podobné vlastnosti, ale pouze se prodávají pod jinou značkou. U levného skla z eBay za 20 Kč nemůžete čekat zázraky. U modelů za několik stovek Kč jsou pak vlastnosti obecně lepší, ale nemusí to být pravidlem. Vše se liší podle produktové řady a výrobce. Mezi ty ověřené patří na našem trhu dražší modely od PanzerGlass či Screenshield.

Jak nalepit ochranné sklo na displej mobilu?

Lepení ochranné fólie není velká věda, bez předchozí praxe však může potrápit. Skvělým pomocníkem je v tomto případě YouTube, kam stačí zadat název fólie a vyskočí na vás většinou hned několik návodů, jak ji nalepit. Jak nalepit fólii či sklo na displej?

  1. Umyjte si ruce jarem či jiným odmašťovacím prostředkem.
  2. Najděte si dobře osvětlené místo, ideálně čisté a bez prachu.
  3. Dodržujte rady v návodu, který najdete v balení s ochranným sklem. Instalace jednotlivých modelů se mohou lišit a byla by škoda vyhodit drahé ochranné sklo kvůli nedodržení správného postupu.
  4. Ujistěte se pohledem proti světlu, že po vyčištění displeje dodávaným hadříkem na něm nezůstala žádná vlákna a prach. Učinit tak můžete s pomocí izolepy, kdy si vezmete kousek, kterým postupně poklepete celý displej a odlepíte tak případné nečistoty. Některá skla mají k tomuto účelu v balení speciální nálepku.
  5. Při manipulaci s ochrannými skly je držte za okraje a snažte se nesahat na spodní vrstvu.
  6. Při zarovnání pro správné nalepení si pomozte záchytnými body, jako jsou otvory pro čtečku otisků prstů či výřezy pro kameru a reproduktor. Snažte se zarovnat jeden okraj a následně sklo postupně pokládejte. Dokud není sklo plně přichycené, lze jej snadno odlepit a zkusit nalepit znovu.
  7. Pokud se vám pod sklem udělaly bubliny, může za to s největší pravděpodobností právě prach. Sklo v takovém případě zkuste opatrně sundat a očistit lepící páskou. Pokud to nepomůže, můžete zkusit nouzové řešení v podobě vody. Většina skel však omytí ze spodní strany nepřežije a dojde k jejich poškození, mělo by tedy jít o poslední možnost.

Jak sundat ochranné sklo z mobilu?

Pokud budete chtít tvrzené sklo či fólii sundat, např. kvůli nahrazení novým, je třeba postupovat opatrně.

  1. Než začnete sklo sundavat, nahřejte displej telefonu fénem po dobu 15 sekund. Nahřáté sklo lze výrazně lépe oddělit.
  2. Sklo pomalu odlepte od rohů na jedné straně a plynulým posunem prstů po obou stranách obrazovky jej postupně odlepte.
  3. Snažte se tvrzené sklo příliš neohýbat.

Další možností je sundání starého krycího skla pomocí tenkého a pevného materiálu. Kreditní karta je už moc tlustá a sklo pravděpodobně zlomí. Dobře však ze zkušenosti servisních techniků funguje např. obyčejná vizitka. Postupně ji začnete zastrkovat pod jeden roh displeje a postupně sunete nahotu tak, abyste oddělili sklo od displeje.

Ochranným sklům stačí malý škrábanec a při pokusu o strhnutí dojde k popraskání či zlomení. Může pak dojít k oddělení jednotlivých vrstev a uvolnění malých střípků. A jejich sundávání už je doopravdy nepříjemné.

Pozor na ochranná skla a zahnuté displeje

Zahnuté okraje displeje jsou designovou záležitostí. Málokdy jsou opravdu užitečné a ze zkušeností přináší spíše starosti než praktický užitek. Pokud si totiž koupíte smartphone se zaoblenými okraji, jako je např. Huawei P30 Pro či vlajkové modely  řady Samsung Galaxy, oficiální kryty přečnívají přes boky přístroje minimálně, občas dokonce vůbec a případný pád tak znamená větší šanci na rozbití displeje telefonu.

Obrázek: Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Negativní zkušenost máme s ochrannými skly u telefonů se zaoblenými rohy. Ta totiž špatně sedí do krytů a dochází k odlepování skla a jeho postupnému ničení. Platí to i pro drahá skla typu PanzerGlass s oficiálními kryty výrobce. K zahnutému displeji ve stylu zmíněných vlajkových lodí tak raději sáhněte po lepší fólii typu Invisible Shield s mokrou aplikací.

Funguje čtečka otisků prstů v displeji s ochranným sklem?

V redakci jsme měli možnost otestovat kombinaci Huawei Mate 20 Pro s tvrzeným sklem Panzer Glass, které patří k tomu nejdražšímu na trhu. Sklo nás v tomto případě opět nepotěšilo způsobem, jak nebylo kompatibilní s oficiálním silikonovým krytem od Huawei. Čtečka otisků prstů fungovala na telefonu i po nalepení skla. Pocitově se po nalepení skla počet neúspěšných přihlášení nepatrně zvýšil. Nešlo však o nic zásadního. Ochranného skla bychom se u telefonů s čtečkou otisků prstů v displeji nebáli.

Chcete používat voděodolná pouzdra? S ochranným sklem se rozlučte

Na trhu se nachází řada voděodolných pouzder, která jsou vyrobena tak, aby do nich telefon perfektně zapadl. Další vrstva na displeji tak může způsobit, že se vám do pouzdra telefon nevejde. Vaše investice tak přijde vniveč a vy se budete muset rozhodnout, zda sklo či fólii zahodit, případně zda se na použití voděodolného pouzdra vykašlat. Kvalitnější plastové fólie lze použít vícekrát a není problém je sundat a následně opět nalepit.

Naproti tomu tvrzená skla se snadno rozbijí při snaze o sundání. Levné fólie pak po sundání taktéž většinou nelze znovu použít. Před nákupem voděodolného pouzdra si tedy raději přečtěte instrukce výrobce a zkušenosti dalších uživatelů.

Nepřehlédněte:

Závěrem aneb kdy sáhnout po fólii a kdy po sklu?

Pokud vám telefon či tablet často padá a očekáváte náročnější zacházení, je možnou volbou kvalitní plastová fólie. Není sice tak příjemná na dotek a oproti sklu není tak čirá, nicméně je pružnější a měkčí, díky čemuž vydrží déle. Dalším případem, kdy se plastová fólie hodí více, jsou telefony s zahnutými okraji, kde u skla často dochází k kompatibilitou s kryty.

Obrázek: Je lepší fólie, nebo tvrzené sklo? Jak levně ochránit displej nového telefonu

Kvalitní skla v 3D edge-to-edge verzi nabízí dobrou úroveň ochrany a nekazí vzhled zařízení.

Jak vybrat sklo a folii na displej?

  1. Vybírejte vždy podle konkrétního modelu zařízení, nekupujte univerzální skla či fólie.
  2. Sáhněte po 3D tvrzeném sklu pokud vám jde o vzhled, příjemné ovládání a ochranu před poškrábáním.
  3. V případě co největší ochrany, byť na úkor vzhledu, jsou jednoznačnou volbou plastová „skla“.
  4. Nalepovací fólie poskytují pouze základní ochranu a jsou možným řešením především pro zařízení s zaoblenými rohy.
  5. Čím dražší zařízení, tím lepší ochranu byste mu měli dopřát – opravy některých displejů vyjdou na vyšší jednotky tisíc.
  6. Snažte se při výběru zvolit tlustější vrstvu ochrany – čím větší vrstva skla či plastu se nad displejem nachází, tím spíše odolá případnému nárazu.
  7. Podle toho, jaký kryt plánujete využít, zvolte i ochranu displeje. Pokud jde o robustnější kryt, který přečnívá okraje, pravděpodobně bude špatně sedět se skly typu edge-to-edge, tedy od okraje po okraj.
  8. Pokud má sklo oleofobní vrstvu, jedná se o dobré znamení, že by se mělo méně špinit při běžném používání. Levné modely však mají tuto vrstvu pouze nasprejovanou a dlouho nevydrží. Lepší skla ji mají pevně ve své struktuře a vydrží jim po dobu několika měsíců. Tak či onak neočekávejte, že se bude sklo chovat stejně po celou dobu své životnosti.
  9. Kvalitní tvrzené sklo naproti tomu nabízí o něco lepší ochranu, příjemnější pocit při dotykovém ovládání a zároveň jde o nenápadné řešení, které zkrátka vypadá lépe.

Kde koupit tvrzené sklo?

Tvrzená skla jsou k dispozici v řadě e-shopů, málokterý se na ně však specializuje. V redakci máme dobrou zkušenost se skly z Alza.cz. V nabídce mají levnější modely pod 200 Kč i dražší varianty. Oproti objednávkám z Číny je výhodou také rychlost. Sklo budete mít doma během několika dní a bude tak menší riziko, že si telefon do té doby rozbijete.

Při výběru je tak nezbytné zvážit všechna pro a proti zmíněných možností a podle toho se rozhodnout. Tak či onak se postupem času stala z ochrany displeje nezbytnost, která dokáže ušetřit peníze i problémy plynoucí z rozbitého displeje.

16 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Nejlepší ochrana je s tím nejebat o zem. 🙂 Na vyčištění displeje od mastnoty a nečistot doporučuji navíc použít isopropylalkohol, v krámech s IT prodáváno pod názvem Isoclene.

Miroslav

Něco Vám prozradím, není vůbec nutné cokoliv lepit na displej. Měl jsem levný telefon, celou dobu s folií. Přestal fungovat, tak proběhla pitva. Na závěr mě napadlo zkusit poškrabat displej. Ostrou špičkou nože a nic! Prostě nic! Od té doby žádnou ochranu displeje nepoužívám (Nokia 3,1) a povrch je stále… Číst více »

Dodo

žeby to bylo proto, že nůž nemá potřebnou tvrdost? Ven to přes stěnu a uvidíš…..kamenný prach ti ze skla udělá mlíko…..

Miroslav

Mě zajímá, jestli se mi poškrábe v tašce, kapse a podobně. Tam ne.
Kameny, písek, brusný papír – to si po kapsách společně s telefonem nosí málokdo.

Ondřej Košťál

Věřte nebo ne, ale mikro škrábance se udělají i v kapse. Každý telefon jsem vždy oblepoval fólií nebo na něj lepil tvrzené sklo, minulý rok jsem u Huawei Mate 20 Pro řekl, že to zkusím bez toho. Telefon je špička, tak snad už má nějaké odolné sklo. Po půl roce… Číst více »

Marvan

Pane Voříšek, měl jsme někdy opravdovou kvalitní folii na telefonu? Prozradím Vám, že vydrží víc než 3D sklo.
Nemůžete srovnávat nesrovnatelné.

Ondřej Košťál

V čem vydrží více? Že nepraskne? To ano, ale má jiné zápory. Například zanechává nepříjemné mastné moaré (a nebavím se o levných plastových foliích, ale o ScreenShieldu nebo Invisible Shieldu), neklouže tak dobře, jako sklo atd. Navíc s fóliemi mám dlouhodobě takové zkušenosti, že se v kapce začnou v rozích… Číst více »

ochechula

Naprosto není pravda. Máš perfektní oleofobní folie mnohonásobně lepší než skla. Kloužou mnohem lípr než tvrzená skla. Příště zkus nedávat za fólii 1000.

Ondřej Košťál

Můžeš nějakou jmenovat, zajímalo by mě to? Fólii jsem naštěstí neplatil, byla přímo od lidí na veletrhu IFA, kteří ji sami aplikovali, nicméně za ni bych to ani nedal. Za tvrzené sklo jsem to jednou dal, ochránilo nejvíc, včetně pádu telefonu na skálu v Dolomitech.

Martin

Už 5 let používám temperovaná sklíčka, mezitím jsem vystřídal 5 různých mobilů (občas potřebuji 2) a starám se velké rodině o jejich mobily. Tedy nainstaloval jsem tak 50 těchto sklíček, všechny z Aliexpressu po cca 1 USD. Celkově to zachránilo dost peněz za rozbité displeje nebo dotykového skla (dříve běžná… Číst více »

ochechula

Telefon většinou padá na hranu kde ti je temperované sklo které k ní nedosahuje naprosto k prdu.

Vanessa

Jinak já koupila své sklo a kryt na mobil na slevomat a s kvalitou jsem spokojená, za mě mnohem lepší než Aliexpress. Na Aliexpressu seženete sice obří množství, ale špatná kvalita mě docela odradila od dalších nákupů :/.

ochechula

A odkud ho asi má týpek ze slevomatu?

ochechula

Ten úděsný blábol psal někdo po lobotomii?

Maxwell

Již delší dobu používám gelové fólie. Ano display sice vypadá trochu divně, protože povrch není tak rovný jako u skla, ale na druhou stranu je to měkké a vydrží to celkem dlouho. Samozřejmostí je nestrkat to do kapsy s klíčemi aby se to nenatrhlo, ale jinak to chrání perfektně.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu