Nejlepší obranou je útok – i tak by se dala shrnout současná strategie digitální obrany západní velmoci. Ministerstvo obrany USA má v záloze ofenzivní nástroje pro kybernetické útoky, které je připraveno využít v případě, že by Rusko chtělo manipulovat s nadcházejícími volbami.
Nástroje USA mají sloužit jako deterent: jde o varování a pojistku. Účel je (velmi zjednodušeně) podobný jako u jaderných zbraní – neútočte, protože my můžeme zaútočit zpátky. Důsledky a následky kybernetické války nejsou příliš prozkoumané, jde stále o velmi mladou součást zpravodajských her jednotlivých zemí.
Není jasné, v jakém případě by USA ofenzivní nástroje využilo pro protiúder, pravděpodobně by však muselo jít o výraznější snahu o manipulaci s volbami – změnu odevzdaných hlasů, zabránění možnosti volit nebo případné hackování volebního systému.
Dezinformace a manipulace v digitálním světě
Kromě vyslání jasné zprávy Rusku svědčí vyjádření amerických představitelů o změně přístupu ke kybernetickým útokům. V době Baracka Obamy měly USA k dispozici nástroje a týmy pro kybernetické útoky, avšak jakýkoliv postup vyžadoval buď souhlas prezidenta nebo tří komisí sestavených tajnými službami státu.
- Polopravda horší lži: Jak rozpoznat lež a manipulaci s informacemi na internetu?
- Twitter bojuje proti trollům tím, že vyhledává příspěvky v azbuce
Nyní leží moc vykonávat kyberútoky v rukou Pentagonu, ministerstvu vnitřní bezpečnosti a řediteli NIC.
Přestože veřejně se svými možnostmi a kapacitami útoku a obrany v digitálním prostředí chlubí jen USA, není pochyb o tom, že se kybernetickou válkou zabývají i mnohé další státy. Lze předpokládat, že možnosti a nástroje zemí jako Čína, Izrael nebo Rusko budou rovněž na velmi vysoké úrovni.
Ačkoliv při letmém pohledu lze digitální útoky snadno podcenit, v době elektronické a satelitní hrají velkou roli – informace a data jsou vše, představují moc. Je otázkou, kam až postupné vyzbrojování dojde.
Snad jen jediná věc na kybernetických útocích dobrá: neohrožují přímo lidské životy. Nepřímo však mohou mít dopad obrovský. Mohou vyřadit dodávky energie, ochromit dopravu, vyřadit důležité systémy a způsobit tak citelné škody na majetku a potenciálně i životech.
Zdroj: Engadget
Cvičení armád, výzkum a vývoj nových zbraní, zvyšování výdajů na zbrojení a pod. ve své podstatě směřují proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která… Číst více »