Nebuďte hloupí jako já. Čtenářka popsala, jak přišla o peníze kvůli podvodníkům z Vinted

Podvod na Vinted připravil ženu o peníze. Při prodeji zboží naletěla podvodníkům vydávajícím se za zájemce. Jak podvod probíhal a proč ho neprokoukla? 

Internetových podvodů přibývá. Podvodníci se na internetu vydávají za kurýrní společnosti, e-shopy, zájemce o koupi zboží a tím výčet zdaleka nekončí. Vzhledem ke kreativitě podvodníků je především na uživatelích, aby byli opatrní a nenaletěli.

Obrázek: Nebuďte hloupí jako já. Čtenářka popsala, jak přišla o peníze kvůli podvodníkům z Vinted

Podvodníci jsou často ze zahraničí. Díky překladačům to však prakticky nejde poznat. Foto: Freepik

Po přečtení jednoho z našich článků věnujícího se podvodům na internetových bazarech se nám ozvala podvedená, která bohužel naletěla. Svůj příběh se rozhodla sdílet s dalšími, aby je nepotkalo to samé. Jak podvod v tomto případě probíhal a co si z toho odnést?

Prodej na Vinted skončil krádeží peněz z účtu

Čtenářka Eliška chtěla prodat mikinu na portálu Vinted. Šlo o první prodej a tak byla mile překvapena, když se jí krátce po vystavení inzerátu ozvala dvojice kupujících. Jeden z nich se ve zprávě okamžitě zeptal na to, zda je inzerát aktuální. Právě těmito obecnými zprávami podvodné nákupy zpravidla začínají.

Podvodník v tomto případě neztrácel čas a jako další zprávu již zaslal screenshot z údajného platebního systému, který po něm chce e-mail prodávajícího. Nic takového platební brána Vinted po uživateli nechce – brána podle ID objednávky automaticky ví, o kterého prodávajícího a položky jde.

Podvodníci rozpoznají nový účet bleskurychle. U nováčků mají větší šanci na úspěch. Foto Redakce inSmart.cz

Podvodný e-mail

Jak padlo výše, šlo o první prodej čtenářky a tak podvodníkům zaslala svůj e-mail. Po chvíli jí na e-mail skutečně dorazila zpráva s odesílatelem z českého čísla označeným jako „Team Vinted“ a výzvou ohledně potvrzení prodeje.

Po kliknutí na tlačítko v e-mailu došlo na otevření platební brány s výběrem bank. Nutno podotknout, že platební brána vypadala na první pohled věrohodně. Čtenářku bohužel nezastavil fakt, že platební brána byla na podivné doméně ani zjevnější pravda, že je divné zadávat čísla z platební karty v případě, kdy neplatí a čeká na přijetí prostředků. Zadávání podle jejích slov ještě urychlilo Face ID, kvůli kterému se ani nestačila zamyslet, jakou blbost právě udělala.

Stránky vypadají věrohodně. Napoví URL adresa a drobné nedostatky. Foto: Redakce inSmart.cz

WhatsApp zpráva od falešné podpory

V tuto chvíli již podvodníci měli v rukou čísla z platební karty, která by sama o sobě pro krádež peněz nezbytně nestačila. Čtenářku však krátce poté kontaktovala osoba, která se vydávala za Vinted podporu. Přes WhatsApp ji fiktivní podpora vyzvala, aby potvrdila notifikaci z aplikace George Klíč a ujišťuje, že se nemusí bát stržené peníze budou čtenářce do 3 sekund vráceny…

Až doposud šlo krádeži zabránit. Potvrzením však čtenářka bance potvrdila, že může peníze podvodníkům odeslat.

Naštěstí pro ni neměla na účtu větší množství peněz a škoda tak byla minimální. I přesto však mohla okradení snadno zabránit. Stačilo se řídit několika jednoduchými radami.

Podvodníci se chytře vydávají za podporu z Vinted. Oběť se snaží přesvědčit, že potvrzení platby je naprosto v pořádku. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak nenaletět? Rady a tipy

  1. Před použitím služeb typu Vinted si ověřte, jak prodej standardně probíhá. Služby mají zpravidla přehledně zpracovanou nápovědu a je to otázka několika minut. U Vinted je proces takový, že prodávající obdrží peníze na tzv. Vinted peněženku poté, co příjemce věci obdrží a potvrdí přijetí v aplikaci. Ty si následně může převést na svůj bankovní účet.
  2. V případě, že vám někdo pošle žádost o potvrzení platby v bankovnictví s tvrzením, že vám nebudou strženy žádné prostředky, měli byste zpozornět. Věřte tomu, co píše bankovní aplikace, nikoliv tomu, co vám neznámá osoba píše do chatu.
  3. Pokud na vás někdo na internetu či kdekoliv jinde vyvíjí nátlak a spěchá, raději si dejte pozor. Právě časový nátlak je pro tyto podvody společným faktorem.
  4. V České republice není běžné posílat peníze na platební kartu. Pokud vám někdo chce poslat peníze, může použít bankovní převod a v takovém případě není zapotřebí potvrzení z vaší strany. V případě Vinted je dokonce proces úplně jiný, viz výše.
  5. Používejte jednorázové platební karty a nemějte větší množství peněz na účtu propojeném s používanou kartou. Lepší je si v případě potřeby přesunout větší obnos např. ze spořícího účtu.

Zdroje: Vinted, Redakce inSmart.cz

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu