Závažné onemocnění mozku bývá často diagnostikováno až v pokročilé fázi a možnosti léčby jsou stále omezené. Čím dříve se s ní ale začne, tím větší je šanci má nemocný na normální život. Vědci nyní hlásí zásadní průlom díky využití umělé inteligence. Ta Alzheimera umí objevit i několik let před běžnými klinickými metodami.
Oblast medicíny nabízí pro umělou inteligenci jedno z nejzajímavějích využití. U většiny nemocí, stejně jako u Alzheimerovy choroby, je všasná diagnóza pro efektivní léčbu nezbytností. Pokud není choroba diagnostikována v počátcích, pohybuje se střední délka dožití kolem 6 let. To nejsou optimistické vyhlídky. Naději přináší nová studie zkoumající využití umělé inteligence pro diagnostikování Alzheimerovy nemoci.
Včasná diagnózna Alzheimerovy nemoci je pro lékaře výzvou. Sledovaným signálem je mj. vstřebávání glukózy v určitých částech mozku. „Rozdíly ve spotřebě glukózy u jednotlivých částí mozku jsou nepatrné a špatně rozeznatelné,“ vysvětluje spoluautor studie Jae Ho Sogn. „Lidští doktoři jsou při hledání určitých biomarkerů dobří, ale metabolické změny jsou velmi náročné na sledování i vyhodnocení.“
100% úspěšnost diagnózy na dohled
Právě vyhodnocování je příležitostí pro umělou inteligenci. Výzkumníci trénovali deep learning algoritmus (algoritmus hlubokého učení) na datech ze speciální zobrazovací technologie známé jako 18F-FDG-PET. FDG je radioaktivní sloučenina glukózy vypuštěná do krevního řečiště pacienta. Dále výzkumníci využili data 1 000 pacientů a nechali je umělou inteligenci zpracovat.
- Technologickým bojištěm začátku tisíciletí je umělá inteligence, vývoj pokračuje bleskovou rychlostí
- Umělá inteligence děsí odborníky i laiky, ale opravdu představuje hrozbu?
Připravená umělá inteligence byla následně otestována na 40 snímcích 40 pacientů. Výsledek výzkumníky překvapil. „Umělá inteligence dosáhla 100% úspěšnosti v detekci nemoci a to i 6 let předtím, než by mohlo dojít k finální diagnóze ze strany lékařů.“
Zdroj: ScienceDaily