Po unavené éře Steva Ballmera navrátil Satya Nadella Microsoftu zašlou slávu a od základu proměnil jeho image. Nyní však naráží u vlastních zaměstnanců.
Stejně jako v Googlu, kde pracovníci rovněž protestovali proti spolupráci s americkou armádou, se i v Microsoftu nyní ozývají řadoví zaměstnanci, jimž se prospekt vývoje vojenské verze headsetu pro smíšenou realitu, HoloLens, nelíbí.
Technologie ve válečném konfliktu představují morální dilema
Desítky zaměstnanců Microsoftu (což je prozatím zanedbatelné množství, pro firmu pracuje téměř 135 tisíc lidí) podepsalo dopis protestující proti kontraktu s armádou USA za 480 milionů dolarů. To je v přepočtu přes 10 miliard korun. HoloLens má nalézt vojenské využití přímo na bojišti – ač se to může zdát poněkud přehnané, Microsoft i armáda tomu očividně věří.
Headsety mají sloužit k „zlepšení schopnosti odhalovat nepřítele a určení dalšího postupu“. Smlouvu podepsala firma s vládou USA v listopadu minulého roku.
Dopis zaměstnanců Microsoftu brojících proti „vytváření technologií pro válku a utlačování“ byl vystaven na interním fóru firmy a rozeslán e-mailem dalším zaměstnancům. Podepsalo jej přes 50 zaměstnanců a adresován je přímo CEO Microsoftu.
Zpráva přiznává, že redmondská firma už dříve armádě své technologie licencovala, a to právě včetně HoloLens pro použití ve výcviku vojáků, ale „nikdy nepřekročila hranici až k vývoji zbraní“.
Protestující zaměstnanci naráží na skutečné etické dilema: vyvíjený program pro MR headset (IVAS) totiž podle nich válečný střet proměňuje v simulaci, či spíše videohru, což vojáky distancuje od kruté reality krveprolití.
Signatáři po Microsoftu požadují, aby současný kontrakt zrušil, s vývojem zbraňových technologií přestal a vytvořil jasná pravidla, která vývoji zbraňových systémů a technologií do budoucna zamezí.
A takhle vypadají HoloLens při testování u americké armády. ZDroj: Microsoft/IDF/VRScout
Mě spíš příjde jako z IDF.
Máte samozřejmě pravdu, nepozornost, opravím.