Jak vaše ‚neškodné‘ fotografie mohou ohrozit vaše děti: Tohle video potřebuje vidět každý rodič

Pokud si myslíte, že sdílení fotografií a informací o vašich dětech na sociálních sítích je neškodné, možná po přečtení článku změníte názor. Nové video od německého operátora Deutsche Telecom už přimělo tisíce lidí přehodnotit své chování. Je výstižné a tak trochu děsivé. Hlavní roli v něm hrají soukromí a umělá inteligence…

Video „Vzkaz od Elly“, které bylo uveřejněno v rámci osvětové kampaně, ukazuje, jak se díky technologiím může z obyčejné fotografie dítěte zveřejněné na sociálních sítích stát něco mnohem víc.

O čem video je? Pokud můžete, určitě byste si ho měli pustit. Má necelé 3 minuty, ale pokud nebude přínosné přímo pro vás, někomu z vašeho okolí může otevřít oči. Pokud si ho pustit nemůžete, tady je krátké shrnutí: Na základě fotografie pětileté dívky jménem Ella byla vytvořena její dospělejší AI identita. Tato AI Ella, která se na plátně objeví a působí překvapivě reálně, promlouvá k rodičům, jež přišli na film do kina a vůbec nic netuší.

Ve videu Ella svým rodičům vysvětluje, proč by neměli sdílet fotografie a informace o svých dětech na sociálních sítích. Scénář je vytvořen tak, aby byl co nejemotivnější, a tím pádem upozornil na důležitost ochrany soukromí dětí online. Dívka upozorňuje, že na první pohled nevinné informace a fotografie mohou být zdrojem dat pro pedofily, podvodníky či jiné osoby.

Obrázek: Jak vaše 'neškodné' fotografie mohou ohrozit vaše děti: Tohle video potřebuje vidět každý rodič

Chcete se pochlubit fotografií svého dítěte kamarádům na sociálních sítích? Dejte si pozor, koho tam máte a sdílejte co nejméně informací. Foto: Se souhlasem Deutsche Telecom

Poukázáno je ve videu i na technologie umělé inteligence a strojového učení, kterým stačí malý vzorek dat a dokáží např. věrně replikovat hlas kohokoliv z nás. Tento hlas je pak možné využít pro podvodné telefonáty, kdy podvodníci např. hlasem vašeho dítěte požadují peníze v tíživé životní situaci. A právě podklady v podobě videí a obsahu ze sociálních sítí jsou pro ně ideálním materiálem, který mohou pro přípravu podvodu použít.

Nesdílejte fotografie svých dětí na sociální sítě, jednoho dne vám poděkují

Toto video je varováním pro nás všechny. V digitální době, kdy naše životy jsou více než kdy dříve veřejné, je důležité nezapomínat na soukromí našich dětí. Informace a fotografie, které sdílíme, mohou mít nepředvídané následky a mohou být zneužity nejen dnes, ale i v budoucnosti.

Statistiky bohužel ukazují, že 75 % lidí sdílí informace o svých dětech na sociálních sítích. Alarmující je skutečnost, že 8 z 10 rodičů má mezi svými sledujícími osoby, které nikdy nepotkali nebo mají odemčené profily pro kohokoli mimo svou síť přátel.

Pokud tedy zvažujete, zda sdílet další fotografii svého dítěte na sociální síti, vzpomeňte na video Deutsche Telecom a zvažte možné důsledky.

Tipy pro rodiče: Jak chránit soukromí svých dětí na sociálních sítích

  1. Zamyslete se nad tím, co sdílíte: Je důležité, aby rodiče pečlivě zvážili, které informace a fotografie o svých dětech sdílejí online. Je možné, že se zdá, že fotka z prvního dne ve škole je neškodná, ale může poskytnout cenné informace, například o tom, kde se nachází škola vašeho dítěte. Snažte se omezit množství detailních informací, které sdílíte.
  2. Využijte nastavení soukromí: Většina sociálních sítí umožňuje uživatelům nastavit své účty na soukromé, což znamená, že jen lidé, které vy jako uživatelé schválíte, mohou vidět vaše příspěvky. Ujistěte se, že jste se seznámili s nastavením soukromí na všech platformách, které používáte, a zvolte ty nejbezpečnější možnosti.
  3. Omezte publikum vašich příspěvků: I když můžete mít velký počet „přátel“ nebo „sledujících“ na sociálních sítích, ne všichni z nich nutně potřebují vidět všechny vaše příspěvky. Mnoho platforem nabízí možnost omezit publikum pro každý jednotlivý příspěvek, takže si můžete vybrat, kdo vaše příspěvky uvidí. Využijte tuto funkci, pokud chcete sdílet fotografie nebo informace o svých dětech, ale cítíte se lépe, pokud je uvidí jen určité skupiny lidí, například blízká rodina.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, Deutsche Telecom

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?