Umělá inteligence pronikla i do hokejových hal. Brněnská společnost Continero ve spolupráci se slovenskou HDTS vyvinula technologii Skating Analysis, která pomocí kamer a AI analyzuje bruslařskou techniku hráčů. Systém už využívají elitní týmy ve dvaceti zemích světa, včetně mužstev NHL.
Technologie Skating Analysis vznikla ze spojení sportovní praxe a pokročilého softwarového vývoje. Hráč absolvuje trénink na speciálním bruslařském pásu, který simuluje ledovou plochu. Dvě kamery snímají pohyb zepředu a z boku, následně software na serverech Continera analyzuje záznam pomocí umělé inteligence.

Foto: Se souhlasem Continero
„Naším cílem bylo vytvořit nástroj, který co nejlépe odpovídá každodenní trenérské praxi. Díky úzké kooperaci s odborníky na sportovní přípravu jsme mohli vývoj zaměřit na skutečné potřeby,“ vysvětluje David Fogl, zakladatel a CEO společnosti Continero.
Co všechno AI vyhodnocuje?
Systém sleduje sedm klíčových biomechanických parametrů bruslení:
- Úhel plného protažení odrazové nohy.
- Flexi kolen a kotníků během odrazu.
- Stabilitu levé a pravé nohy při pohybu.
- Rotaci špiček bruslí.
- Vertikální a horizontální výkyvy těla.
- Délku trvání deseti bruslařských cyklů.
- Rozsah práce kotníku během odrazu.
Každý parametr doplňují grafy, vývoj v čase a cílové hodnoty. Trenéři mohou porovnávat výkony napříč tréninky nebo mezi jednotlivými hráči.
Odborníci chválí přesnost diagnostiky
Slavomír Lener, bývalý hokejový reprezentační trenér, oceňuje praktický přínos: „Pokud se objeví nějaká chyba v nákleku při bruslení či ve střelbě, můžeme v diagnostickém centru HDC na problém rychle přijít a pracovat na jeho odstranění.“
Foto: Se souhlasem Continero
Norbert Javorčík, konzultant a hokejový trenér HDTS, dodává: „Skating Analysis založená na umělé inteligenci přesně a rychle určí detaily, které je třeba zlepšit v technice bruslení. Zároveň vizuálně poskytuje zpětnou vazbu, která hráčům pomáhá během učení.“
Z Brna do celého světa
Díky rozsáhlé síti center HDC se systém používá ve dvaceti zemích světa, včetně USA, Kanady, Finska, Číny nebo Německa. Technologie je součástí tréninkových programů nejen v profesionálních týmech včetně NHL, ale i v juniorských akademiích.
Vývojáři v současnosti pracují na dalších metrikách, například analýze akcelerace hráče, která sleduje rychlost přechodu z místa do pohybu.
Potenciál pro další sporty
Podle Davida Fogla se podobná analytická metoda nemusí omezovat pouze na hokej. Technologii lze vyvinout pro jakýkoliv sport, kde lze hráče zachytit na kameru v opakované pohybové sekvenci. Využití by našla například při analýze techniky odpalu u golfu či tenisu nebo vyhodnocení správného držení těla při posilování.
Zdroj: TZ Continero