Místo odpovědí na hledané dotazy čeká na návštěvníky Wikipedie jen černá stránka s výzvou k oslovení europoslanců. Ve čtvrtek 21. března 2019 tímto krokem protestují tvůrci otevřené encyklopedie proti chystané změně evropského autorského zákona. Podle odborníků může chystaná směrnice ohrozit svobodný přístup k informacím a tím i současnou podobu internetu.
Češi, Němci, Dánové i Slováci si dnes zkusí, že přístup ke svobodným informacím nemusí být samozřejmostí. Autoři otevřené encyklopedie Wikipedia.org ji na 24 hodin znepřístupnili, aby tak protestovali proti chystané změně evropského autorského zákona.
„TOTO JE NAŠE POSLEDNÍ ŠANCE: POMOZTE NÁM OVLIVNIT PODOBU AUTORSKÉHO PRÁVA V EVROPSKÉ UNII,“ hlásají dnes všechny stránky české Wikipedie. Uživatelé musí hledat informace jinde.
Lidé již berou svobodný internet a svobodnou výměnu informací jako samozřejmost, ale málokdo si uvědomuje, jak snadno bychom mohli o tyto svobody přijít. Česká Wikipedie se poprvé v historii připojila k protestu proti plánované změně evropské legislativy, která by mohla mít nepřímý dopad na fungování oblíbené služby a prakticky celého internetu.
Problémový článek 11 by mohl snížit dohledatelnost zpravodajského obsahu
Jak by mohl vypadat internet při možném schválení nového zákona ukazoval i sám Google, který ukázal výsledky vyhledávání, kde bylo zobrazené naprosté minimum informací. Myšlenka je taková, že pokud chce někdo sdílet úryvky zpráv, měl by platit poplatek autorovi. To by znamenalo značné problémy pro různé agregátory a služby typu Zprávy Google, Právě dnes apod., díky čemuž by se snížila dohledatelnost zpravodajského obsahu na internetu.
Problémový článek 13 by mohl omezit obsah nahraný uživateli
Článek 13, na který tvůrci Wikipedie upozorňují, přenáší odpovědnost za uživateli nahraný obsah na provozovatele služeb typu YouTube, Facebook, různá internetová úložiště a další stránky s uživatelsky generovaným obsahem. Pro služby je v současné době nereálné kontrolovat původ veškerého nahrávaného obsahu a pokud by měly nést vyšší odpovědnost, znamenalo by to z jejich strany výrazná omezení a automatické filtry. To je nejen technicky nesmírně náročné, ale zároveň nákladné a mohlo by v důsledku znamenat až omezení svobodného sdílení informací.
Česká Wikipedie bude opět přístupná od půlnoci na pátek 22. března, kdy tzv. Copyright blackout skončí.
EU pro změnu shodila aplikaci na kterou wikipedia odkazuje. Usměvavé ksichty tam jsou, ale dál už nejde nic.
Smutné, fakt… Ale zase těch mailů co museli dostat :D.
Článek 11 i 13 jsou pěkně na p***