Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Startup Alef Aeronautics sídlící v Silicon Walley se pochlubil prototypem létajícího auta, které plánuje uvést na trh do roku 2025. Má projekt šanci splnit cíl a ambice firmy? Co je předpokladem úspěchu marketingové strategie Alef Aeronautics? A v čem je tento prototyp revoluční?

Myšlenka převodu běžné automobilové dopravy ze země do vzduchu koluje mezi vědci, techniky a vývojáři již téměř od okamžiku vynálezu prvního auta. Teprve v nedávné době však začíná nápad nabývat konkrétních obrysů, a to díky rychle se rozvíjejícím technologiím, které by předběžnou kusovou, ale zejména také následnou sériovou výrobu těchto dopravních prostředků mohly umožnit.

Slováci už létající auto mají, startup zvolil rozdílný přístup

V minulosti se objevilo několik ambiciózních firem, které si s konceptem létajících vozů pohrávaly, jen málo z nich se však podařilo dosáhnout významnějších milníků. Poměrně úspěšnou strategii zvolila například společnost Klein Vision, která sídlí v sousedním Slovensku, která v loňském roce provedla svůj první testovací let z Nitry do Bratislavy, a na začátku roku 2022 získala potřebná povolení k zahájení sériové výroby. O něco podobného se nyní snaží americký startup Alef Aeronautics, který letos v říjnu představil prototyp létajícího vozu Alef Model A.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Prototyp Alef Model A, který má dle společnosti Alef přinést revoluci v transportu osob. Zdroj: Se souhlasem Alef Aeronautics

Automobil, nebo spíše létající dron?

Zatímco slovenští Klein Vision osadili své létající auto křídly, vědci z Alef Aeronautics se vydávají jinou, poněkud netradiční cestou. Alef Model A má totiž ve středu své konstrukce jakousi průhlednou kouli, která má sloužit jako kokpit. V něm bude řidič vozu usazen, a při běžném provozu na pozemních komunikacích bude vše fungovat poměrně standardním způsobem. Při přepnutí do režimu letu se však auto ve vzduchu „položí na bok“ a řidič v kouli na principu gyroskopu změní pozici tak, aby nyní směřoval ve směru letové dráhy.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Pro pohyb ve vzduchu se vůz jednoduše překlopí na stranu a řidič i samotné řízení se natočí ve směru letu. Zdroj: Se souhlasem Alef Aeronautics

Model A, který firma Alef představila 20. října na tiskové konferenci na Draperově univerzitě v San Mateu, má svého předchůdce v modelu Zero, na kterém byly primárně testovány letové vlastnosti celého konceptu. Prorotyp A totiž zatím není osazen vrtulemi, které jsou pro jeho pohyb ve vzduchu potřeba. Těch by mělo na finálním modelu být celkem osm, a měly by být poháněny velkokapacitní baterií. Výkonný ředitel společnosti, Jim Dukhovny, přitom předpokládá, že by se model A měl dostat do vzduchu v horizontu nejbližších měsíců.

Dukhovny také vyjádřil své přesvědčení, že se létající vozy z dílny Alef Aeronautics připojí do nadcházející revoluce v dopravě, přičemž kromě modelu A počítá do budoucna s vývojem Alef Model Z, který by měl pro svůj provoz požadovat pouze licenci pro let s dronem.

Létající automobil za 7,5 milionu korun

Předběžná cena modelu A byla stanovena na 300 tisíc amerických dolarů (bezmála 7,5 milionu Kč), přičemž se očekává, že budou pro předběžné zájemce dostupné již v roce 2025. V současnosti společnost Alef nabízí možnost rezervace na první modely, za kterou si zaplatíte 1 500 amerických dolarů (téměř 38 000 Kč), a budete tak mít firmou garantováno, že se na vás s vlastním létajícím vozem v roce 2025 dostane řada.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Koncept létajících vozů byl až donedávna spíše zbožným přáním, nyní může nabýt konkrétnějších obrysů. Zdroj: Midjourney AI

Zda se koncept a vize společnosti Alef Aeronautics podaří naplnit, a dočkáme se tak sériově vyráběných létajících aut již v horizontu pár let, ukáže až čas.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků