Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Startup Alef Aeronautics sídlící v Silicon Walley se pochlubil prototypem létajícího auta, které plánuje uvést na trh do roku 2025. Má projekt šanci splnit cíl a ambice firmy? Co je předpokladem úspěchu marketingové strategie Alef Aeronautics? A v čem je tento prototyp revoluční?

Myšlenka převodu běžné automobilové dopravy ze země do vzduchu koluje mezi vědci, techniky a vývojáři již téměř od okamžiku vynálezu prvního auta. Teprve v nedávné době však začíná nápad nabývat konkrétních obrysů, a to díky rychle se rozvíjejícím technologiím, které by předběžnou kusovou, ale zejména také následnou sériovou výrobu těchto dopravních prostředků mohly umožnit.

Slováci už létající auto mají, startup zvolil rozdílný přístup

V minulosti se objevilo několik ambiciózních firem, které si s konceptem létajících vozů pohrávaly, jen málo z nich se však podařilo dosáhnout významnějších milníků. Poměrně úspěšnou strategii zvolila například společnost Klein Vision, která sídlí v sousedním Slovensku, která v loňském roce provedla svůj první testovací let z Nitry do Bratislavy, a na začátku roku 2022 získala potřebná povolení k zahájení sériové výroby. O něco podobného se nyní snaží americký startup Alef Aeronautics, který letos v říjnu představil prototyp létajícího vozu Alef Model A.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Prototyp Alef Model A, který má dle společnosti Alef přinést revoluci v transportu osob. Zdroj: Se souhlasem Alef Aeronautics

Automobil, nebo spíše létající dron?

Zatímco slovenští Klein Vision osadili své létající auto křídly, vědci z Alef Aeronautics se vydávají jinou, poněkud netradiční cestou. Alef Model A má totiž ve středu své konstrukce jakousi průhlednou kouli, která má sloužit jako kokpit. V něm bude řidič vozu usazen, a při běžném provozu na pozemních komunikacích bude vše fungovat poměrně standardním způsobem. Při přepnutí do režimu letu se však auto ve vzduchu „položí na bok“ a řidič v kouli na principu gyroskopu změní pozici tak, aby nyní směřoval ve směru letové dráhy.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Pro pohyb ve vzduchu se vůz jednoduše překlopí na stranu a řidič i samotné řízení se natočí ve směru letu. Zdroj: Se souhlasem Alef Aeronautics

Model A, který firma Alef představila 20. října na tiskové konferenci na Draperově univerzitě v San Mateu, má svého předchůdce v modelu Zero, na kterém byly primárně testovány letové vlastnosti celého konceptu. Prorotyp A totiž zatím není osazen vrtulemi, které jsou pro jeho pohyb ve vzduchu potřeba. Těch by mělo na finálním modelu být celkem osm, a měly by být poháněny velkokapacitní baterií. Výkonný ředitel společnosti, Jim Dukhovny, přitom předpokládá, že by se model A měl dostat do vzduchu v horizontu nejbližších měsíců.

Dukhovny také vyjádřil své přesvědčení, že se létající vozy z dílny Alef Aeronautics připojí do nadcházející revoluce v dopravě, přičemž kromě modelu A počítá do budoucna s vývojem Alef Model Z, který by měl pro svůj provoz požadovat pouze licenci pro let s dronem.

Létající automobil za 7,5 milionu korun

Předběžná cena modelu A byla stanovena na 300 tisíc amerických dolarů (bezmála 7,5 milionu Kč), přičemž se očekává, že budou pro předběžné zájemce dostupné již v roce 2025. V současnosti společnost Alef nabízí možnost rezervace na první modely, za kterou si zaplatíte 1 500 amerických dolarů (téměř 38 000 Kč), a budete tak mít firmou garantováno, že se na vás s vlastním létajícím vozem v roce 2025 dostane řada.

Obrázek: Alef odhalil prototyp létajícího elektromobilu. Vlétnout na trh by měl do roku 2025

Koncept létajících vozů byl až donedávna spíše zbožným přáním, nyní může nabýt konkrétnějších obrysů. Zdroj: Midjourney AI

Zda se koncept a vize společnosti Alef Aeronautics podaří naplnit, a dočkáme se tak sériově vyráběných létajících aut již v horizontu pár let, ukáže až čas.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
Obrázek: Mini LED monitor Philips s Thunderbolt 4: Vizuální ohňostroj pro grafické profesionály
Mini LED monitor Philips s Thunderbolt 4: Vizuální ohňostroj pro grafické profesionály
Obrázek: Kouzelná krabička má ušetřit 50 % elektřiny. Jde o podvod, efekt je přesně opačný
Kouzelná krabička má ušetřit 50 % elektřiny. Jde o podvod, efekt je přesně opačný
Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
Obrázek: Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Obrázek: Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?
Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?
Obrázek: Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday v plném proudu: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?