Zemětřesení na trhu robotických vysavačů! Amazon kupuje legendární iRobot

Společnost Amazon právě udělala velký krok k ovládnutí trhu s domácími roboty. Společnost uzavřela dohodu o převzetí společnosti iRobot, výrobce robotických vysavačů Roomba. Hodnota koupě činí 1,7 miliardy dolarů v hotovosti a Colin Angle zůstane generálním ředitelem společnosti iRobot. Firmy neuvedly, kdy očekávají uzavření transakce, záviset to bude na souhlasu akcionářů společnosti iRobot i regulačních orgánů.

Amazon při oznámení transakce neupřesnil své plány. Senior viceprezident Amazon Devices Dave Limp se zaměřil na vizi společnosti iRobot „změnit způsob, jak lidé uklízejí“, a uvedl, že se těší na vymýšlení nových produktů. Angle dále uvedl, že Amazon sdílí vášeň společnosti iRobot pro inovativní produkty pro domácnost, což potvrzují nejen produkty řady Echo.

Obrázek: Zemětřesení na trhu robotických vysavačů! Amazon kupuje legendární iRobot

Vysavače značky iRobot daly vzniknout novému segmentu. Foto: Se souhlasem iRobot

Od vojenských robotů k úklidu domácností

iRobot je na trhu dlouhých 32 let. Společnost byla založena v roce 1990 výzkumníky z MIT a zpočátku se zaměřovala na vojenské roboty, jako byl průzkumný PackBot. Zásadní zlom nastal v roce 2002, kdy představila první Roombu – tento robotický vysavač si rychle získal oblibu a jen do roku 2004 se prodal přes milion kusů. Společnost rozšířila svou nabídku o produkty, jako jsou robotické mopy (Braava). V roce 2016 prodala svůj vojenský byznys.

Společnost iRobot má za sebou těžké období. Zatímco v posledních letech se jí obecně dařilo, v posledním čtvrtletí vykázala společnost ztrátu a snížily se jí tržby i peněžní rezervy. Varovala také před slabším růstem kvůli potenciálnímu dopadu inflace a snížené poptávce zákazníků v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Společnost doufala, že se jí podaří vrátit se k ziskovosti a dokonce překonat svá dřívější očekávání, ale s pomocí Amazonu se pravděpodobně nebude muset tolik obávat.

Jak vybrat robotický vysavač? Důležitá je především schopnost přesné orientace v prostoru. Aktuálně nejlepší robotický vysavač na českém trhu má pravděpodobně čínské Xiaomi. Jaký je?

Jaké má gigant plány? Chytrého robotického společníka i skladové roboty

Dohoda by mohla převrátit trh s roboty pro domácnosti. iRobot má v současnosti mnoho konkurentů. Amazon by společnosti iRobot poskytl nejen více prostředků na boj s konkurencí, ale také mnohem silnější marketing – lze předpokládat, že by Amazon propagoval výrobky iRobot oproti alternativám. Amazon by také mohl využít zkušeností iRobotu při vývoji robotického společníka Astro nebo rostoucího zástupu skladových robotů.

Obrázek: Zemětřesení na trhu robotických vysavačů! Amazon kupuje legendární iRobot

Chytrý robůtek Astro má být parťákem i pomocníkem. Technologie iRobot by mohly pomoci s jeho dalším vývojem. Foto: Se souhlasem Amazon

Zdroj: Businesswire

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?