Americké Vesmírné síly vypustily unikátní satelity. Rusko nebude mít šanci

Společnost SpaceX poskytla svou raketu Falcon Heavy k realizaci mise USSF-67 pro Vesmírné síly USA. Jedná se o první krůček organizace směrem k nové kapitole dobývání vesmíru?

Hned leden roku 2023 potvrdil, že to americká Space Force (Vesmírné síly Spojených států amerických) myslí letos s pokrokem vážně. Avizované navýšení rozpočtu pro tuto složku armády USA si může připsat první zářez do seznamu úspěšně dokončených misí.

Obrázek: Americké Vesmírné síly vypustily unikátní satelity. Rusko nebude mít šanci

V neděli 15. ledna úspěšně odstartovala mise Vesmírných sil USA s označením USSF-67. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Společné úsilí Vesmírných sil a SpaceX přineslo opět své ovoce

Cílem té poslední, označené kódem USSF-67, bylo vynést na oběžnou dráhu družici CBAS 2 spolu s dalším, přidruženým nákladem. Napomoci tomuto úkolu pak měla raketa Falcon Heavy z dílny společnosti SpaceX. Nejedná se přitom o první spolupráci tohoto typu. Ještě koncem roku 2022 poskytla firma multimiliardáře Elona Muska armádě k ruce svou raketu Falcon Heavy pro misi USSF-44 s podobným cílem jako USSF-67. Pro tuto nosnou raketu jde tak v pořadí již o pátý let, na kterém měla možnost realizovat mise americké armády.

Zhruba dvě a půl minuty po startu rakety došlo k oddělení dvou bočních částí (stupňů), které se o několik minut později bezpečně vrátily na přistávací plochy na mysu Canaveral. SpaceX tak svým 163. a 164. úspěšným opětovným přistáním těchto modulů dokázalo, že tuto techniku již poměrně dobře zvládá, a použité stupně mohou být po revizi a opravě znovu použity na budoucí mise. Středová část (jádro) pak následně spadla do vod Atlantského oceánu, jelikož v rámci USSF-67 se nepočítalo s dostatkem paliva pro její návrat.

Mise odstartovala v neděli 15. ledna 2023 ve 23:56 SEČ, potvrzení o úspěchu pak vydalo vedení Vesmírných sil zhruba o šet hodin později. „Dnešní úspěch Falcon Heavy byl dalším fantastickým startem,“ komentoval průběh mise generálmajor Stephen Purdy.

Obrázek: Americké Vesmírné síly vypustily unikátní satelity. Rusko nebude mít šanci

Start rakety Falcon Heavy se obešel bez větších komplikací. Zdroj: Se souhlasem SpaceX

Družice CBAS 2 má zdokonalit spojení mezi vojenskými veliteli

Jak již bylo řečeno, hlavní část nákladu mise USSF-67 tvořil satelit CBAS 2 (zkratka pro Continuous Broadcast Augmenting SATCOM). Jeho předchůdce, CBAS 1, byl vyslán na geosynchronní oběžnou dráhu již v roce 2018 ještě pod správou amerického letectva. Obě družice byly vyrobeny společností Boeing a jejich váha se odhaduje v rozmezí 2-3 tun. Cílem obou satelitů je pak prostřednictvím stávajících družic na oběžné dráze zdokonalit komunikaci mezi vojenskými vůdci a veliteli ozbrojených složek na Zemi. Jak ukázal konflikt na Ukrajině, satelitní komunikace je velmi efektivní a Rusko na ni v současné době nedokáže efektivně reagovat.

Kromě satelitu CBAS 2 pak byla na oběžnou dráhu vynesena také experimentální družice LDPE 3A, která na sobě nese řadu menších nespecifikovaných nákladů. Projekt LDPE má za cíl vybudovat v blízkém okolí Země jakousi síť satelitů, které by v případě nutnosti mohly vypouštět menší družice či nést drobný vojenský náklad. Jedním z těchto zařízení na LPDE 3A by měl být senzor s označením Catcher, který by měl sbírat data o lokálních kosmických hrozbách. Další, WASSAT, by pak měl detekovat jiná vesmírná plavidla či jejich zbytky v širším pásmu.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší