Jedna z největších a nejznámějších neziskových organizací na světě se obvykle zabývá hlavně vážnými a krutými porušeními lidských práv, často během válečných střetů (nejnověji kupříkladu v Sýrii). Nyní ale přišla s vážnými obviněními vůči dvěma obrům IT byznysu.
Podle vyjádření Amnesty International představují Facebook a Google „bezprecedentní a systematickou hrozbu lidským právům“. Organizace se obává hlavně jejich „všudypřítomného sledování miliard lidí“ a volá po „radikální transformaci základního obchodního modelu technologických gigantů“.
Společnost zvolila velmi tvrdá a nebývale agresivní slova, nicméně v podstatě rezonuje tvrzení, která odborníci na bezpečnost a whistlebloweři opakují už léta. Ačkoliv v základu jsou služby obou společností zdarma, uživatelé za ně platí svými osobními údaji a daty. Skandál Cambridge Analytica pokládá za významný příklad tohoto ohrožení.
Nic není zdarma
Volba už je prý jen mezi tím, jestli svá data svěříme do rukou těchto obrů, nebo zda se vzdáme výhod, který nám digitální svět poskytuje.
Podle Amnesty musí zakročit vlády států skrze zákony, nařízení a regulace – to ovšem zdaleka není ideální řešení, hlavně kvůli omezování podnikání a dalších souvisejících socioekonomických jevů. Volají po ní ale i třeba někteří politici v USA. Podle zprávy se obdobných obchodních praktik jako Google a Facebook dopouští také Amazon a Microsoft, ale tyto firmy nejsou dle Amnesty natolik klíčové pro mezilidskou komunikaci skrze digitální prostor.
Facebook již stihl na zprávu Amnesty zareagovat s nesouhlasem, a to skrze ředitele pro soukromí a veřejnou politiku Steva Satterfielda. Podle něj naopak Facebook lidská práva podporuje, protože dává lidem hlas a svobodný prostor ke shromažďování, zatímco byznys firmy je založen na reklamě.
Jen je otázkou, zda na to jde Amnesty správnou cestou. Dalo by se o tom totiž dlouze polemizovat.