Amnézie celé planety? Podle umělé inteligence přišlo lidstvo za pandemie o důležité vzpomínky

Umělá inteligence (AI) odhalila zajímavý jev, který by mohl být označen jako „globální amnézie“ a došlo k němu mezi lety 2020 a 2022. Tento objev byl učiněn náhodou, když skupina univerzitních studentů pracovala s novým AI modelem na analýze zpravodajských dat od roku 1950 do 2023. Může to být poprvé v historii, kdy AI pozoruje něco o lidech, co si sami možná neuvědomili.

Globální amnézii by šlo definovat jako stav, kdy si významná část populace není schopna jasně vybavit vzpomínky z určitého období. V tomto případě se jedná o období od roku 2020 do 2022, což bylo období významných globálních stresů způsobených pandemií COVID-19. Tento jev byl identifikován AI po důkladné analýze dat, a následně potvrzen studiemi na 100 dobrovolnících různého věku a z různých sociálních prostředí.

Obrázek: Amnézie celé planety? Podle umělé inteligence přišlo lidstvo za pandemie o důležité vzpomínky

Pamatujete si covidové období stejně jako předchozí roky? Nebo ho máte v mlze? Foto: AI DALL-E

Na informace kolem zajímavého jevu upozornil Brian Roemmele, odborník a výzkumník z oblasti AI, který se i pokusil vysvětlit, proč ke globální amnézii mohlo dojít.

Nepředvídaný globální stres a úzkost

Pandemie COVID-19 přinesla mimořádný stres celému lidstvu. Konstantní stav úzkosti a nejistoty mohl ovlivnit způsob, jakým lidé zpracovávali a ukládali vzpomínky. Vysoké úrovně stresu jsou známé pro svůj vliv na hippocampus, část mozku, která se podílí na tvorbě nových vzpomínek.

Taktéž lockdowny a sociální distancování způsobily přerušení běžných rutin. Tato monotónnost mohla podle odborníků ztížit rozlišování a pamatování konkrétních událostí.

Digitální přetížení a silné emoce

Přesun na online platformy pro práci, vzdělávání a socializaci vedl k výraznému nárůstu času stráveného před obrazovkami. Toto digitální přetížení mohlo přispět ke kognitivní únavě.

Emoce hrají klíčovou roli v tom, jak si pamatujeme události. Toto období bylo emočně nabité, a pro mnohé byly dominantní emoce negativního charakteru (strach, smutek, osamělost). Vzpomínky na tyto emoce má mozek tendenci postupem času upozaďovat.

Kolektivní traumata mohou být v budoucnu častější

Globální krize může vést podle Roemmeleho k formě kolektivního traumatu, které ovlivňuje zpracování paměti. Otázek je zde však stále příliš mnoho.

Výzkumníci nyní plánují tento netradiční jev důkladněji prozkoumat. V rámci výzkumu chtějí rozšířit kontrolní skupinu a detailněji prostudovat, jak funguje lidská paměť v mimořádných situacích globálního charakteru. Výpadky paměti z období let 2020-2022 by totiž mohly mít zcela jiné vysvětlení, než často skloňovaný postcovidový syndrom.

A co vy, pamatujete si období pandemie zcela zřetelně, nebo ho máte v nezvyklé mlze?

Zdroj: Brian Roemmele

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu