NVIDIA a AI: Jak umělá inteligence posiluje funkce v Adobe či DaVinci Resolve a jak usnadňuje tvorbu digitálního obsahu?

Společnost NVIDIA a její produkty aktuálně dominují trhu hardwaru podporujícího funkce umělé inteligence. Jak si NVIDIA stojí s podporou AI akcelerace v oblíbených programech a nástrojích sloužících k úpravě fotek a videí? A jak takovou akceleraci u nástrojů typu Adobe Photoshop zprovoznit?

Jen málokteré odvětví technologií pociťuje přínos umělé inteligence tak intenzivně jako editace vizuálního obsahu. Programy jako DALL-E či Midjourney byly jedny z prvních AI nástrojů, které se dostaly do povědomí širší veřejnosti, a i dnes se v konkurenci generátorů obrázků drží na špici. Umělá inteligence však nemusí tento obsah přímo vytvářet, svůj přínos totiž dokáže při práci s grafikou demonstrovat i jako efektivní asistent a akcelerátor celého procesu úprav. V tomto případě je ale nezbytné zajistit jí dostatečný hardwarový výkon, což byl ještě nedávno v lokálních podmínkách problém.

Obrázek: NVIDIA a AI: Jak umělá inteligence posiluje funkce v Adobe či DaVinci Resolve a jak usnadňuje tvorbu digitálního obsahu?

Grafické karty NVIDIA GeForce RTX dokáží díky akceleraci urychlit chod celé řady programů pracujících s grafickým obsahem. Zdroj: Unsplash

To se změnilo s příchodem GeForce RTX řady 40. NVIDIA, která je předním výrobcem grafických čipů (GPU) podporujících AI výpočty, spolupracuje také např. při vývoji podpůrného softwaru pro produkty Adobe, nebo pro program DaVinci Resolve. Díky tomu lze prostřednictvím GPU umělou inteligenci využít právě jako pomocnou sílu, která znatelně urychlí práci. To vše navíc zcela lokálně.

GeForce RTX mají pro akceleraci AI dedikovaná tzv. Tensor jádra, podobně jako pro ray tracing se používají RT jádra. Jde o specializované čipy, které jsou optimalizované pro výpočetní operace spojené s AI. Mezigeneračně u grafických karet a čipů roste jejich počet i výkon a díky tomu je jejich přínos pro AI stále větší.

Akcelerace výkonu grafické karty v prostředí Adobe Lightroom

Jedním z nejoblíbenějších programů pro správu digitálních fotografií je Adobe Lightroom. Tento software se primárně zaměřuje na katalogizaci fotek a hromadné úpravy, přesto i zde můžete využít AI k ulehčení své práce. Jednou ze zajímavých funkcí využívajících AI jsou například Raw Details/Detaily Raw, který může díky výkonu NVIDIA RTX čipů ladit barevnou kompozici fotografií. Funkce Super Resolution/Super rozlišení pak za pomoci umělé inteligence zvyšuje celkové rozlišení obrazu. Mezi uživateli je pak velmi populárním nástrojem Select/Vybrat, jenž díky AI dokáže jedním kliknutím vytvořit velmi složité masky, které by při ručním výběru trvaly celou věčnost. Celkově tak dochází k řádově rychlejší práci s velkým množstvím dat, a celý proces úpravy a správy fotografií se tak ulehčuje. Pěkně celý proces ukazuje srovnávací video, kde lze vidět srovnání funkcí při použití CPU a při akceleraci s využitím GPU.

AI v Adobe Photoshop posunuje obrázky na novou úroveň

Vylepšení výkonu se díky HW akceleraci AI funkcí dočkal i světově nejpopulárnější software určený k editování obrázků, Adobe Photoshop. Kromě toho, že je uživatelské prostředí programu mnohem svižnější, dostal i Photoshop do vínku některé AI nástroje, které rozšiřují portfolio základních funkcí.

Tím prvním z nich jsou tzv. neurální filtry, neboli Neural Filters. Jejich prostřednictvím můžete jako mávnutím kouzelného proutku odstranit z portrétu nedokonalosti pleti či provádět další retuše. Filtr Smart Portrait – vycházející přímo z výzkumu společnosti NVIDIA – pak umožňuje fotku upravovat podobně jako při volbě postavy v RPG videohrách. Můžete tak měnit například výraz v obličeji, hustotu vlasů, vizuální věk či směr pohledu očí, potažmo i celé hlavy. I v tomto případě pak můžete využít funkci Super Resolution k upscalingu snímku s dosažením vyšší kvality výsledného obrazu oproti tradičním metodám. Photoshop dále používá více než 30 nových nástrojů akcelerovaných GPU, a spolupráce Adobe a NVIDIA je tak citelná prakticky v každém jednom kliknutí.

NVIDIA přináší nové funkce i do DaVinci Resolve

Společnost NVIDIA se nezaměřila pouze na tvůrčí nástroje od Adobe, ale nedávno také nabídla své nástroje firmě Blackmagic Design stojící za distribucí programu DaVinci Resolve, který je v oblibě například i u filmových tvůrců velkých hollywoodských filmů. Kromě již obligátní akcelerace výkonu, která softwaru umožňuje vylepšené funkce úpravy barev, zpracovávání videa či rozpoznávání obličejů, pak stojí za zmínku především nástroj Speed Warp. Ten uživatelům DaVinci Resolved nabízí prostřednictvím AI možnost zpomalení videa. Výsledný obraz je pak velmi plynulý a ostrý, což v případě tvorby slow-motion záběrů nebývá vždy zvykem. Pro efektivní využití těchto funkcí jsou však doporučovány grafické karty řady GeForce RTX 40XX, případně pak nejvyšší model předchozí generace, tedy GeForce RTX 3090.

S kombinací NVIDIA RTX a Premiere Pro dokážete téměř nemožné

Umělá inteligence poskytuje masivní posílení výkonu i v programu Premiere Pro. V tomto případě jsou nově přidanými funkcemi například nástroj Auto Reframe, který pomůže s nastavením automatického poměru snímků, či Unsharp Mask, díky které můžete upravovat videa prakticky v reálném čase. AI ale dokáže mnohem víc – například vylepšit kvalitu hlasu v záznamu potlačením či úplným odstraněním šumu, čímž působí výsledný zvuk o poznání lépe.

Obrázek: NVIDIA a AI: Jak umělá inteligence posiluje funkce v Adobe či DaVinci Resolve a jak usnadňuje tvorbu digitálního obsahu?

Akcelerace funkcí nástrojů od Adobe na kartách RTX citelně urychluje práci. Foto: Se souhlasem NVIDIA

Znatelný posun pak lze pozorovat i u výsledného renderování a exportu. Podle informací od uživatelů je tato fáze zpracovávání projektu díky AI a GPU akceleraci až pětkrát rychlejší. Nástroj se totiž dočkal integrace enkodéru NVENC, který je nezávislou součástí grafických karet a umožňuje tak komplexní editování bez přímé zátěže procesoru. Jeho funkce pak využijete nejen v Adobe Premiere Pro, ale i v dalších nástrojích pro práci s videem, například v Sony Vegas Pro, Topaz Labs či Cyberlink PowerDirector. V

ýhodou je, že NVENC podporuje celá řada starších GPU, například i GeForce GTX 750 Ti, která se na trh dostala před téměř 10 lety. Nejnovější generace grafických karet GeForce RTX 4080 a 4090 jsou pak vybaveny hned dvěma enkodéry zaručujícími ještě efektivnější fungování hardwaru. Výkon samotného počítače je tak využit jen minimálně, a může tak být soustředěn na jiné procesy – například na streaming.

NVIDIA a streamování: AV1 kodek je novým standardem kvality

Živý přenos obsahu je v rámci výpočetní techniky samostatnou kapitolou. Nevyžaduje příliš sofistikované nástroje pro práci s videem či obrázky, v oblasti zátěže hardwaru počítače je však na stejné, ne-li vyšší úrovni než výše zmíněné programy. Společnost NVIDIA si toto uvědomuje, a proto nabízí svým uživatelům aplikaci Broadcast, která vám umožní kvalitní přenos streamovaného obsahu, k němuž vám bude stačit pouze výkonná grafická karta. Využít pak můžete například funkci Virtual Greenscreen, prostřednictvím níž odstraníte skutečné pozadí na webkameře, a budete tak moci svým divákům umožnit lepší imerzi do vašeho vysílání.

Obrázek: NVIDIA a AI: Jak umělá inteligence posiluje funkce v Adobe či DaVinci Resolve a jak usnadňuje tvorbu digitálního obsahu?

NVIDIA nyní sklízí ovoce nejen mezi fanoušky AI, ale také mezi hráči. Foto: Se souhlasem NVIDIA

Poměrně horkým želízkem v ohni je pak vzájemná spolupráce platforem NVIDIA, Twitch a OBS Studio zaměřená na zkvalitnění streamů díky podpoře AV1 kodeku. Ten je sice grafickými kartami GeForce podporován již od série 30XX, v rámci vysílání na Twitchi však stále chyběl. Tvůrci působící na platformě se nyní mohou přihlásit do uzavřené bety, která ověří fungování tohoto nástroje v praxi. K samotnému testování by pak mělo dojít ještě v lednu tohoto roku.

Je zřejmé, že umělá inteligence akcelerovaná GPU má v rámci zpracovávání i tvorby grafického a video obsahu své nezpochybnitelné výhody. Klíčovou roli v úspěchu této aplikovatelnosti pak hraje právě společnost NVIDIA, která nabízí svým partnerům širokou škálu nástrojů k tomu, aby byl výkon jejich programů využit skutečně na maximum. Jak se navíc ukazuje, hodlá v tomto trendu pokračovat i nadále, a my tak můžeme s napětím očekávat, co nám v kontextu AI technologií přinese v nadcházejících měsících či letech.

Obrázek: NVIDIA a AI: Jak umělá inteligence posiluje funkce v Adobe či DaVinci Resolve a jak usnadňuje tvorbu digitálního obsahu?

NVIDIA posouvá hranice možností grafických karet stále kupředu. Čeho se dočkáme v budoucnu? Zdroj: Se souhlasem NVIDIA

Některé pracovní stanice a řada notebooků nabízí certifikaci NVIDIA Studio. Je u nich zajištěno, že kromě GPU z rodiny NVIDIA RTX splní také další nároky pro kreativní práci s digitálním obsahem. Jejich širokou nabídku přináší Smarty.cz.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?